Czy badania rynkowe dają pełny obraz preferencji klientów? Czy wewnętrzne testy pozwalają ocenić wartość produktu cyfrowego? Niezależnie od wybranej metody, wdrażając nowy produkt cyfrowy na rynek, ponosisz pewne ryzyko. Jak je ograniczyć? Wypróbuj wdrożenie zgodnie z koncepcją Minimum Viable Product!
Spis treści
Sprawdź, czy możesz wykorzystać MVP w swoim biznesie
MVP to produkt, który udostępnia się klientom w podstawowej wersji, bez wszystkich planowanych funkcjonalności. Produkt działa w takim stopniu, by umożliwić użytkownikom zapoznanie się z jego podstawowymi funkcjami i pozwolić im ocenić, czy są zainteresowani takim rozwiązaniem.
W ten sposób możesz przetestować różne rodzaje produktów cyfrowych: oprogramowanie, aplikacje mobilne, strony i sklepy internetowe, narzędzia do obsługi wysyłek i płatności itp.
Kiedy warto wykorzystać Minimum Viable Product?
Wprowadzenie na rynek Minimum Viable Product pozwala łatwo uzyskać informacje zwrotne od dużej grupy użytkowników. Nie zawsze musisz dostarczać im gotową wersję produktu – niekiedy, aby zbadać zainteresowanie, wystarczy samo umieszczenie go na stronie bez możliwości kupna.
Minimum Viable Product warto wykorzystać na początkowym etapie działania firmy. Gdy dopiero zaczynasz ze swoim biznesem, nie możesz pozwolić sobie na ryzyko i sprzedawać produktów, które mogą okazać się nierentowne. MVP pozwoli Ci niewielkim kosztem przekonać się, czy przyjęty przez Ciebie model biznesowy jest słuszny i czy nie wymaga modyfikacji.
Inną sytuacją, w której warto zastosować MVP, jest wdrożenie rozbudowanego oraz zaawansowanego produktu cyfrowego. Tworzenie takiego oprogramowania trwa długo i jest kosztowne. Udostępnienie podstawowej wersji pozwala wyeliminować błędy na wcześniejszym etapie, wdrożyć sugerowane przez klientów poprawki i sprawić, że produkt będzie zgodny z ich oczekiwaniami. Ogranicza się przy tym ryzyko wdrożenia rozwiązania, które nie będzie cieszyło się popularnością wśród użytkowników.
Czy MVP nie jest tym samym co prototyp?
Zarówno Minimum Viable Product, jak i prototyp, są prostą oraz w pełni funkcjonalną wersją produktu cyfrowego. Różnią się jednak zastosowaniem. Prototyp jest wykorzystywany najczęściej do celów wewnętrznych – jego testowaniem zajmują się pracownicy lub odpowiednio dobrana grupa użytkowników. MVP prezentuje się szerokiej grupie klientów: produkt umieszcza się w sklepie internetowym czy na specjalnie zaprojektowanej landing page.
Chcesz wykorzystać MVP, by sprawdzić swój produkt? Doradcy z GlobalLogic pomogą Ci dobrać odpowiednie narzędzia, aby test był skuteczny i wiarygodny. Dowiedz się więcej na stronie GlobalLogic!
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…