Czy badania rynkowe dają pełny obraz preferencji klientów? Czy wewnętrzne testy pozwalają ocenić wartość produktu cyfrowego? Niezależnie od wybranej metody, wdrażając nowy produkt cyfrowy na rynek, ponosisz pewne ryzyko. Jak je ograniczyć? Wypróbuj wdrożenie zgodnie z koncepcją Minimum Viable Product!
Spis treści
Sprawdź, czy możesz wykorzystać MVP w swoim biznesie
MVP to produkt, który udostępnia się klientom w podstawowej wersji, bez wszystkich planowanych funkcjonalności. Produkt działa w takim stopniu, by umożliwić użytkownikom zapoznanie się z jego podstawowymi funkcjami i pozwolić im ocenić, czy są zainteresowani takim rozwiązaniem.
W ten sposób możesz przetestować różne rodzaje produktów cyfrowych: oprogramowanie, aplikacje mobilne, strony i sklepy internetowe, narzędzia do obsługi wysyłek i płatności itp.
Kiedy warto wykorzystać Minimum Viable Product?
Wprowadzenie na rynek Minimum Viable Product pozwala łatwo uzyskać informacje zwrotne od dużej grupy użytkowników. Nie zawsze musisz dostarczać im gotową wersję produktu – niekiedy, aby zbadać zainteresowanie, wystarczy samo umieszczenie go na stronie bez możliwości kupna.
Minimum Viable Product warto wykorzystać na początkowym etapie działania firmy. Gdy dopiero zaczynasz ze swoim biznesem, nie możesz pozwolić sobie na ryzyko i sprzedawać produktów, które mogą okazać się nierentowne. MVP pozwoli Ci niewielkim kosztem przekonać się, czy przyjęty przez Ciebie model biznesowy jest słuszny i czy nie wymaga modyfikacji.
Inną sytuacją, w której warto zastosować MVP, jest wdrożenie rozbudowanego oraz zaawansowanego produktu cyfrowego. Tworzenie takiego oprogramowania trwa długo i jest kosztowne. Udostępnienie podstawowej wersji pozwala wyeliminować błędy na wcześniejszym etapie, wdrożyć sugerowane przez klientów poprawki i sprawić, że produkt będzie zgodny z ich oczekiwaniami. Ogranicza się przy tym ryzyko wdrożenia rozwiązania, które nie będzie cieszyło się popularnością wśród użytkowników.
Czy MVP nie jest tym samym co prototyp?
Zarówno Minimum Viable Product, jak i prototyp, są prostą oraz w pełni funkcjonalną wersją produktu cyfrowego. Różnią się jednak zastosowaniem. Prototyp jest wykorzystywany najczęściej do celów wewnętrznych – jego testowaniem zajmują się pracownicy lub odpowiednio dobrana grupa użytkowników. MVP prezentuje się szerokiej grupie klientów: produkt umieszcza się w sklepie internetowym czy na specjalnie zaprojektowanej landing page.
Chcesz wykorzystać MVP, by sprawdzić swój produkt? Doradcy z GlobalLogic pomogą Ci dobrać odpowiednie narzędzia, aby test był skuteczny i wiarygodny. Dowiedz się więcej na stronie GlobalLogic!
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…