Co kilka lat stajemy przed trudnym zadaniem wymiany smartfona na nowszy model. Oprócz tego, że musimy dobrać swoje kolejne urządzenie pod kątem naszych ogólnych wymagań, to jeszcze powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, jaki sposób finansowania zakupu naszego nowego urządzenia wybierzemy. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wydanie niemałej kwoty od razu, to może dobrym pomysłem będzie zakup telefonu na raty. Co warto wiedzieć w tej kwestii, żeby nie dać się naciągnąć?
Spis treści
Czym dokładnie są raty?
Zakup smartfona na raty może być dobrą decyzją pod warunkiem, że będą to raty korzystne. Niejednokrotnie bowiem jesteśmy kuszeni pięknymi sloganami związanymi z niesamowitą okazją na zakup smartfona i ulegamy tej presji pod wpływem reklam. A przecież wystarczy na chwilę się zatrzymać i zastanowić nad kierowaną do nas ofertą, by ocenić, czy rysuje się wobec nas korzystnie.
Umowa ratalna to przydatne rozwiązanie. Pozwala bowiem na rozłożenie płatności za zakupionego przez nas smartfona na dogodne kwoty. Może ich być kilka bądź nawet kilkadziesiąt. Dzięki temu możliwe jest spłacenie naszego wymarzonego sprzętu w dłuższej perspektywie czasu, bez nadmiernego obciążania naszego portfela. Ważną kwestią jest jednak to, z jakimi ratami mamy do czynienia.
Jak wziąć smartfona na raty?
W pierwszej kolejności musimy wybrać telefon, który chcemy kupić. Kolejnym krokiem jest udanie się do salonu operatora komórkowego i sprawdzenie, czy znajduje się w nim nasz wymarzony sprzęt. Nawet jeśli nie będzie go na stanie – może zostać zamówiony w celu zrealizowania naszego zakupu.
W dalszej kolejności najczęściej sytuacja wygląda tak, że pojawia się pewna propozycja ratalna od jednego z bankowych partnerów operatora. Jest nam ona przedstawiana i wtedy możemy podjąć decyzję, czy nam ona odpowiada. Zanim to jednak nastąpi, jesteśmy prześwietlani pod kątem zdolności do spłacenia rat.
Gdy decyzja kredytowa będzie pozytywna, (zazwyczaj jest ona wydawana w ciągu kilku lub kilkunastu minut) to możliwe będzie sfinalizowanie transakcji. Otrzymamy wymarzony sprzęt i dane do przelewu, które pozwolą nam spłacać raty.
Czy warto brać telefon na raty?
Pozostaje nam do odpowiedzi najważniejsze pytanie – czy warto kupić telefon na raty? To zależy. Kluczową kwestią jest bowiem to, z jakimi ratami mamy do czynienia. W przypadku rat 0% jest to jak najbardziej opłacalne rozwiązanie.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku rat oprocentowanych. Z jednej strony mogą pomóc nam kupić wymarzony sprzęt, a z drugiej jednak – dość mocno za niego przepłacimy, biorąc pod uwagę rynkowe ceny w dniu zakupu.
Jest jeszcze jeden aspekt zakupu telefonu na raty. Powinniśmy uważać na tę kwestię podczas zakupu używanego sprzętu w serwisach, takich jak Allegro czy OLX. Może okazać się, że osoba sprzedająca nam elektronikę, sama wzięła ją na raty i w momencie zbycia sprzętu – przestanie owe raty spłacać. Wtedy operator komórkowy może zablokować zdalnie urządzenie. Wydamy niemałe pieniądze, a nasz telefon będzie mógł zostać wykorzystany wyłącznie jako przycisk do papieru. Dlatego właśnie niektórzy operatorzy umożliwiają sprawdzenie po numerze IMEI, czy smartfon jest wolny od obciążeń i czy w takiej sytuacji możemy go po prostu bezpiecznie zakupić.
Podsumowanie
Temat rat wywołuje wiele kontrowersji. Każdy z nas lubi korzystać z nowoczesnego i wydajnego sprzętu mobilnego, prawda? Jeśli nie możemy sprawić sobie go za gotówkę – decydujemy się na raty. Warto jednak być świadomym tego, jakie kruczki mogą czekać na nas w umowach ratalnych. Opłacalne są wyłącznie raty 0%. Jeśli natomiast trafimy na raty oprocentowane – trzymajmy się od nich z daleka. W ich przypadku bowiem zapłacimy za nasz wymarzony sprzęt o wiele większe pieniądze, niż będzie on w rzeczywistości wart w momencie zakupu. A pamiętajmy, że rozpakowany smartfon także już na starcie traci znaczną część swojej wartości.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…