Popularne

Artykuł

Sprzęt

Budowa karty graficznej

Budowa karty graficznej
new modern powerful computer video or graphics card installed in computer by serviceman

Karta graficzna jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego komputera i laptopa. Jej głównym zadaniem jest renderowanie grafiki, czyli prezentowanie odbiorcom obrazu stworzonego przez grafika komputerowego. Tworzy tym samym sygnały dla monitora, który dzięki karcie graficznej, wie jaki obraz wyświetlić. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jak zbudowana jest karta graficzna.

Karta graficzna – co to?

Budowa i działanie karty graficznej pozwala na skuteczne renderowanie obrazu i wyświetlaniu go na ekranie monitora. Co więcej, element ten odpowiedzialny jest także za zwiększanie wydajności procesora i prawidłowe działanie innych podzespołów. Wydajność karty graficznej jest jednym z najważniejszych parametrów, które należy uwzględnić podczas wyboru komputera. Konieczne jest przy tym określenie późniejszego przeznaczenia karty graficznej. Jeśli planujesz wykorzystywać komputer do grania lub projektowania, powinieneś zwrócić się w kierunku najwydajniejszych podzespołów.

Karty graficzne można podzielić na dwie podstawowe grupy: zintegrowane i dedykowane. Pierwsze z nich przeznaczone są głównie do codziennego użytkowania i wyświetlania multimediów. Nie sprawdzą się w przypadku rozbudowanych gier i specjalistycznego użytku. Są na stałe połączone z procesorem, nie pozwalając na wymianę. Potrzebujesz większej wydajności? Zwróć się w kierunku wymiennych dedykowanych kart graficznych, które wyposażone są we własny procesor i osobną pamięć. Odznaczają się jednak większymi rozmiarami.

Budowa i zasada działania karty graficznej

Zastanawiasz się, jaka jest budowa karty graficznej? Element ten znajduje się w centralnym miejscy każdej obudowy komputera i laptopa. Wbrew pozorom budowa kart graficznej jest skomplikowana i złożona. Składa się przede wszystkim z procesora graficznego GPU, który odpowiada za renderowanie i konwertowanie grafiki. Dodatkowo znajdziemy w niej pamięć obrazu VRAM oraz pamięć ROM. Na każdej karcie znajdziemy przy tym porty pozwalające na wyświetlanie obrazu na ekranie.

Jak działa karta graficzna? Opis budowy powinien obejmować również charakterystykę złącz. W przypadku źle dobranej karty graficznej może okazać się, że nie jest kompatybilna z pozostałymi podzespołami i nie umożliwia podłączenia do naszego komputera. Uwzględnij przy tym wielkość VRAM, która bezpośrednio wpływa na wydajność karty. W przypadku użytku profesjonalnego należy zwrócić się w kierunku najpojemniejszych modeli.

Czym jest płytka drukowana?

Ważnym elementem każdej karty graficznej jest także płytka drukowana PCB. To właśnie ten element konstrukcyjny odpowiada za połączenie elektryczne oraz za poprawne działanie wszystkich wymienionych podzespołów. Na niej osadzone są elementy odpowiadające za dopływ zasilania oraz kontakt z płytą główną. Najczęściej stosuje się wielowarstwowe płytki drukowane, które mogą składać się nawet z 12 warstw.

Budowa komputera karta graficzna obejmuje jednocześnie tylną płytkę mocującą, która stanowi konstrukcyjne wzmocnienie. Jej głównym zadaniem jest ochrona karty graficznej przed deformacjami powstałymi pod wpływem ciężaru układu chłodzenia. Dodatkowo element ten uczestniczy w odprowadzaniu ciepła.

Na czym polega chłodzenie karty graficznej?

Każda osoba zainteresowana sprzętem IT wie, jak istotny jest wydajny system chłodzenia. Karty graficzne działające pod znacznym obciążeniem mają tendencje do nadmiernego przegrzewania się, które może doprowadzić do spadku wydajności karty lub nawet jej trwałego uszkodzenia. Każda dedykowana karta graficzna wyposażona jest w specjalistyczne wiatraki, które pozwalają na odprowadzanie nadmiaru temperatury. Ich ilość będzie zależeć głównie od rozbudowania podzespołów.

Ciekawym rozwiązaniem pozostaje przy tym półpasywne chłodzenie karty graficznej, które uruchamia się dopiero po przekroczeniu określonej temperatury. Dzięki temu komputer pracuje ciszej podczas spokojniejszej pracy. Pamiętaj, że kluczowe znacznie ma nie tylko budowa karty graficznej. Prezentacja funkcjonalności układu chłodzenia powinna zostać przeprowadzona przed zakupem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *