Osoby chcące latać dronami nie tylko w celu rekreacyjnym bądź sportowym zobowiązane są aktualnymi przepisami prawa do posiadania licencji na drona. Jest to świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego, które wydawane jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jeśli za pomocą drona zamierzamy robić zdjęcia, nagrywać filmy czy wykonywać jakieś pomiary, licencja jest niezbędna.
Spis treści
Kiedy warto zrobić licencję na drona?
Licencja na drona to dokument, który z całą pewnością przyda się wszystkim planującym przy pomocy drona zarabiać. Jeśli na przykład mamy pracownię fotograficzną i chcemy wprowadzić do oferty zdjęcia z powietrza robione właśnie dronem, posiadanie licencji jest obowiązkowe. Niektórzy licencję na drona określano żartobliwie mianem prawa jazdy na drona. Jest to sformułowanie, które trafnie oddaje sens tego dokumentu.
Kto ma prawo sprawdzić, czy posiadamy licencję na drona?
Wiele osób sądzi, że nikt nie może sprawdzić czy posiadamy licencję. Jest to błędne przekonanie, które może doprowadzić do poważnych problemów. Organem zajmującym się wydawaniem licencji na drony jest – jak już wspomnieliśmy we wstępie – Urząd Lotnictwa Cywilnego. To jego pracownicy mają prawo nie tylko do sprawdzania naszej licencji, ale również kontrolowania drona. Oczywiście może to odbyć się dopiero wówczas, gdy okażą stosowną legitymację. Warto pamiętać, że inspektorzy, którzy stwierdzą jakiekolwiek nieprawidłowości w stanie technicznym bezzałogowego statku powietrznego, mają pełne prawo do jego zabezpieczenia. Wszystko oczywiście po to, aby dron nie był dalej użytkowany, a więc by nie stwarzał żadnego zagrożenia.
Wiele osób pyta, czy funkcjonariusze Policji mają prawo kontrolować posiadanie licencji na drona. W tym przypadku odpowiedź nie jest już tak jednoznaczna. Wykonując loty, zawsze możemy być przez policjanta oskarżeni o to, że zakłócamy spokój. Wówczas ma on prawo nas wylegitymować. Nie może jednak żądać przedstawienia świadectwa kwalifikacji. Jeśli jednak nie okażemy takiego dokumenty, funkcjonariusz ma prawo zatrzymać nas do wyjaśnienia sprawy aż na 48 godzin. Rozsądniejszym rozwiązaniem jest więc okazanie licencji, co na ogół jest działaniem kończącym policyjną interwencję.
Z jakimi karami trzeba się liczyć, wykonując nielegalne loty dronem?
Jeśli naruszamy przepisy ruchu lotniczego, musimy liczyć się z dotkliwą karą nawet 5 lat pozbawienia wolności. Kara będzie znacznie wyższa, jeśli podczas lotów doprowadzimy do wypadku, a dron wyrządzi komuś krzywdę. Dlatego tak ważne jest, aby posiadać licencję, której otrzymanie możliwe jest dopiero po ukończeniu specjalistycznego kursu i zdaniu egzaminu. Jest to gwarancja zdobycia niezbędnej wiedzy i umiejętności praktycznych.
Licencja na drona to dokument, który potwierdza, że wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, aby bezpiecznie sterować bezzałogowym statkiem powietrznym. Dzięki niej zakres wykonywanych lotów znacznie się zwiększa, co daje zdecydowanie szersze możliwości. Z całą pewnością każdy, kto chce latać dronami powinien zadbać o posiadanie licencji.
Masz pytania? Napisz na: [email protected], zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…