Skanowanie może odbywać się zarówno 2D, jak i 3D. Obecnie skanowanie 3D jest szybko i dynamicznie rozwijającą się dziedziną, która znalazła bardzo szerokie zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Co warto wiedzieć na temat skanowania trójwymiarowego?
Spis treści
Skanowanie 3D – co to jest?
Pod pojęciem jak skanowanie 3D znajduje się proces polegający na zebraniu informacji na temat trójwymiarowego obiektu, a następnie przekształceniu tych informacji w widoczne na ekranie komputera odwzorowanie w trzech wymiarach. Skanowanie 3D jest obecnie stosowane bardzo często, ponieważ pozwala ono na zastąpienie procesu czasochłonnego projektowania 3D obiektów. Wystarczy tylko wykorzystać odpowiedni skaner 3D, aby uzyskać materiały, które w bardzo precyzyjny sposób oddają rzeczywisty wygląd obiektów trójwymiarowych. Co ważne, skanowanie 3D pozwala nie tylko na odwzorowanie niewielkich obiektów, na przykład małych przedmiotów codziennego użytku czy części maszyn. Także znalazło ono zastosowanie przy przygotowywaniu skanów nieruchomości oraz większych, otwartych przestrzeni. Obszar skanu może zatem obejmować nawet kilkaset metrów.
Jakie możliwości mają skanery 3D?
Skanery 3D to szeroka gama urządzeń, które pozwalają na zebranie informacji z otoczenia. Są to skanery laserowe, które w ciągu sekundy są w stanie zgromadzić dane o położeniu tysięcy punktów. Punkty te tworzą specjalną chmurę, która potem na podstawie oprogramowania komputerowego pozwala na dalszą obróbkę.
Możliwości nowoczesnych skanerów 3D:
- bardzo wysoka precyzja skanowania – nawet do 0,005 mm
- skanowanie tekstur i kolorów
- przygotowywanie skanów małych i dużych obiektów jak budynki
- skanowanie z odległości nawet kilkuset metrów
Jakie zastosowanie ma skanowanie 3D?
Za pomocą techniki jak skanowanie 3D można uzyskać informacje o obiektach o zróżnicowanej wielkości. Dzięki swoim możliwościom technika ta znalazła zastosowanie w wielu obszarach przemysłu.
Przykładowe zastosowanie skanowania 3D:
- przygotowywanie różnych modeli trójwymiarowych, rzutów
- przygotowywanie dokumentacji 2D i 3D, na przykład w branży geodezyjnej, architektonicznej
- odtwarzanie obiektów – inżynieria odwrotna zastępujące projektowanie 3D
- kontrolowanie wymiarów obiektów z projektem
- tworzenie indywidualnie dopasowanych elementów
- prowadzenie inwentaryzacji
- badanie potencjalnych kolizji między obiektami
Usługi w ramach skanowania 3D oferuje obecnie wiele firm dostępnych na terenie całego kraju. Więcej informacji dotyczących ich oferty można znaleźć na stronach internetowych.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…