Popularne

Artykuł

Sprzęt

Na czym polega skanowanie 3D i kiedy jest stosowane?

Na czym polega skanowanie 3D i kiedy jest stosowane?

Skanowanie może odbywać się zarówno 2D, jak i 3D. Obecnie skanowanie 3D jest szybko i dynamicznie rozwijającą się dziedziną, która znalazła bardzo szerokie zastosowanie w wielu obszarach przemysłu. Co warto wiedzieć na temat skanowania trójwymiarowego?

Skanowanie 3D – co to jest?

Pod pojęciem jak skanowanie 3D znajduje się proces polegający na zebraniu informacji na temat trójwymiarowego obiektu, a następnie przekształceniu tych informacji w widoczne na ekranie komputera odwzorowanie w trzech wymiarach. Skanowanie 3D jest obecnie stosowane bardzo często, ponieważ pozwala ono na zastąpienie procesu czasochłonnego projektowania 3D obiektów. Wystarczy tylko wykorzystać odpowiedni skaner 3D, aby uzyskać materiały, które w bardzo precyzyjny sposób oddają rzeczywisty wygląd obiektów trójwymiarowych. Co ważne, skanowanie 3D pozwala nie tylko na odwzorowanie niewielkich obiektów, na przykład małych przedmiotów codziennego użytku czy części maszyn. Także znalazło ono zastosowanie przy przygotowywaniu skanów nieruchomości oraz większych, otwartych przestrzeni. Obszar skanu może zatem obejmować nawet kilkaset metrów.

Jakie możliwości mają skanery 3D?

Skanery 3D to szeroka gama urządzeń, które pozwalają na zebranie informacji z otoczenia. Są to skanery laserowe, które w ciągu sekundy są w stanie zgromadzić dane o położeniu tysięcy punktów. Punkty te tworzą specjalną chmurę, która potem na podstawie oprogramowania komputerowego pozwala na dalszą obróbkę.

Możliwości nowoczesnych skanerów 3D:

  • bardzo wysoka precyzja skanowania – nawet do 0,005 mm
  • skanowanie tekstur i kolorów
  • przygotowywanie skanów małych i dużych obiektów jak budynki
  • skanowanie z odległości nawet kilkuset metrów

Jakie zastosowanie ma skanowanie 3D?

Za pomocą techniki jak skanowanie 3D można uzyskać informacje o obiektach o zróżnicowanej wielkości. Dzięki swoim możliwościom technika ta znalazła zastosowanie w wielu obszarach przemysłu.

Przykładowe zastosowanie skanowania 3D:

  • przygotowywanie różnych modeli trójwymiarowych, rzutów
  • przygotowywanie dokumentacji 2D i 3D, na przykład w branży geodezyjnej, architektonicznej
  • odtwarzanie obiektów – inżynieria odwrotna zastępujące projektowanie 3D
  • kontrolowanie wymiarów obiektów z projektem
  • tworzenie indywidualnie dopasowanych elementów
  • prowadzenie inwentaryzacji
  • badanie potencjalnych kolizji między obiektami

Usługi w ramach skanowania 3D oferuje obecnie wiele firm dostępnych na terenie całego kraju. Więcej informacji dotyczących ich oferty można znaleźć na stronach internetowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *