Popularne

Artykuł

Technologia

Automatyka przemysłowa – korzyści, technologie, wdrożenie

Automatyka przemysłowa – korzyści, technologie, wdrożenie

Automatyka przemysłowa to termin nierozerwalnie związany z ideą Przemysłu 4.0 i koncepcją inteligentnej fabryki. Wiele zakładów produkcyjnych na całym świecie przechodzi transformację w kierunku automatyzacji procesów produkcyjnych, co ma na celu z jednej strony zwiększenie wydajności i poziomu bezpieczeństwa, a z drugiej ograniczenie emisyjności, zużycia zasobów oraz oczywiście kosztów. Wdrażanie różnego rodzaju  technologii automatyki przemysłowej wymaga szczegółowego planowania oraz poprawnej implementacji. Przemyślane inwestycje w tego typu rozwiązania są jednak opłacalne i przynoszą  szereg wymiernych korzyści.

Dlaczego przemysł zmierza w kierunku automatyzacji?

Inwestycja w automatyzację nie jest dziś kwestią wyboru, ale wręcz koniecznością, jeśli właściciel chce zachować konkurencyjność. W dobie coraz większych trudności ze znalezieniem pracowników, rosnących kosztów produkcji i zakupu energii, niezbędne jest sięganie po rozwiązania mające bezpośrednie przełożenie na efektywność operacyjną.

Kluczowe korzyści z automatyzacji zakładu to:

  1. Zwiększenie produktywności– automatyka przemysłowa pozwala na przyspieszenie procesów produkcyjnych i zmniejszenie ilości nieplanowanych przestojów. .  Odpowiednia integracja maszyn pozwala utrzymać wydajność produkcji na wysokim poziomie przez całą dobę.
  2. Ustandaryzowanie jakości– precyzyjna kontrola procesu produkcyjnego z wykorzystaniem systemów automatyki, to gwarancja stałej jakości i powtarzalności produktów, a także sposób na znaczące ograniczenie błędów.
  3. Optymalizacja kosztów produkcji– początkowa inwestycja w automatykę przemysłową  będzie wymagać nakładów, natomiast w dłuższej perspektywie przyczyni się  do obniżenia kosztów operacyjnych. Jest to efekt nie tylko ograniczenia wydatków związanych z przestojami zakładu, ale też lepszego zarządzania procesem produkcyjnym.
  4. Wyższy poziom bezpieczeństwa pracy– automatyzacja w bezpośredni sposób przekłada się na wzrost poziomu bezpieczeństwa dzięki możliwości lepszego monitorowania produkcji, zastosowania działań prewencyjnych oraz wykorzystania inteligentnych maszyn do zadań obarczonych  większym ryzykiem wypadków.
  5. Elastyczność produkcji– systemy automatyki umożliwiają elastyczną  modyfikację ustawień linii produkcyjnej w celu np. dostosowania jej do nowej specyfikacji czy produkcji zupełnie innych elementów, co daje wyraźną przewagę konkurencyjną dzięki skróceniu czasu dostarczenia produktu na rynek.
  6. Ograniczenie zużycia materiałów– jest to efekt precyzyjnego sterowania procesami produkcyjnymi. Ograniczenie zużycia materiałów i surowców przyczynia się również do redukcji kosztów oraz zmniejszenia wpływu produkcji na środowisko.
  7. Lepsze zarządzanie– dzięki wdrożeniu inteligentnych urządzeń oraz maszyn oraz odpowiedniego oprogramowania, zyskujemy możliwość lepszego planowania, monitorowania i analizowania procesów produkcyjnych, co z kolei przekłada się na szybsze podejmowanie trafnych decyzji.

Przykładowe elementy systemów automatyki przemysłowej

Automatyzacja produkcji wymaga zbudowania zintegrowanego systemu, który będzie odpowiedzialny za sterowanie poszczególnymi maszynami, gromadzenie i wymianę danych oraz kwestie bezpieczeństwa.

Podstawą takiego systemu są zaawansowane urządzenia, które znajdziemy w ofercie m.in. marki Allen-Bradley. Wspominamy o niej nieprzypadkowo – technologie Allen-Bradley firmy Rockwell Automation są wyjątkowo cenione przez specjalistów z zakresu automatyzacji produkcji.

Gama urządzeń marki Allen-Bradley obejmuje m.in.:

  • Sterowniki z linii Logix, które znajdują zastosowanie w różnorodnych procesach przemysłowych, w tym w zarządzaniu ruchem i kontroli bezpieczeństwa. Istotną cechą tych sterowników jest możliwość ich programowania za pomocą jednolitego środowiska – Studio 5000. Na szczególną uwagę zasługują sterowniki ControlLogix 5580, które są optymalnym rozwiązaniem dla średnich i dużych aplikacji.
  • Moduły we/wy (I/O), czyli kluczowe elementy systemów automatyki, które muszą być w pełni zintegrowane ze sterownikami. Tutaj szczególnie polecane są moduły 1734 POINT I/O, kompatybilne ze sterownikami z rodziny Logix, w tym ze sterownikami z serii  CompactLogix 5370 oraz 5380.
  • System monitorowania Dynamix, który wyróżnia się zintegrowaną architekturą, pozwalającą na monitorowanie wibracji i innych parametrów maszyn, co umożliwia wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń i tym samym minimalizuje ryzyko awarii.
  • Panele operatorskie (HMI) oraz komputery przemysłowe, które odgrywają kluczową rolę w procesie komunikacji operatora z maszyną, zapewniając nadzór nad stanem urządzeń. Jednymi z najlepszych paneli HMI na rynku są te z linii PanelView Plus. Na szczególną uwagę zasługują również najnowsze terminale graficzne z serii OptixPaneloraz komputery przemysłowe linii ASEM 6300.

Szczegółowy opis poszczególnych technologii składających się na systemy automatyki przemysłowej znajdziesz na stronie internetowej https://racontrols.pl/oferta/automatyka-przemyslowa/.

RAControls: partner w transformacji cyfrowej

Oficjalnym dystrybutorem omówionych technologii automatyki przemysłowej marki Allen-Bradley jest RAControls, promotor innowacji w przemyśle. RAControls zapewnia kompleksową obsługę w całym procesie transformacji cyfrowej zakładu, od doradztwa technicznego, przez dobór odpowiednich urządzeń, aż po ich implementację i uruchomienie gotowego systemu.

Artykuł zewnętrzny.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *