Popularne

Artykuł

Internet

Backup w chmurze, czyli jak bezpiecznie tworzyć kopie zapasowe danych

Backup w chmurze, czyli jak bezpiecznie tworzyć kopie zapasowe danych

Dzisiaj w biznesie nic nie ma tak wielkiej wartości, jak dane. Informacje stanowią najwyższą wartość, którą każda firma stara się za wszelką cenę chronić. Dlatego właśnie tak popularną usługą jest obecnie backup w chmurze. Na czym polega to rozwiązanie i czy rzeczywiście warto z niego korzystać?

Dlaczego dane są tak ważne?

Zanim wyjaśnimy, czym jest backup w chmurze, warto wytłumaczyć, dlaczego właściwie dane są tak ważne. Przyczyn jest wiele:

  • zawierają ważne informacje na temat firmy,
  • są niezbędne do prowadzenia działalności,
  • są niezbędne dla rozwoju firmy.

Po pierwsze, informacje przechowywane na serwerach czy też w urządzeniach elektronicznych często zawierają strategiczne informacje na temat danej firmy. Jeśli dostałyby się w ręce konkurencji, mogłyby spowodować duże straty finansowe. W zasadzie dotyczy to każdej firmy. W końcu nie ma branży, w której nie istniałaby konkurencja. Informacje o planowanych działaniach danego przedsiębiorstwa czy też o tajemnicy jego sukcesu są nieocenione dla konkurentów.

Warto mieć na uwadze, że backup w chmurze to przydatna usługa również ze względu na fakt, że wiele danych jest niezbędnych na co dzień, aby firma mogła funkcjonować. Mowa o wszelkich danych, z których korzystają pracownicy oraz kadra kierownicza. Co więcej, dane są również niezbędne, aby móc dokonywać analiz i na ich podstawie planować przyszłe działania. Dlatego też warto zrobić wszystko, aby były bezpieczne.

Backup w formie cyfrowej

Należy zauważyć, że dzisiaj w zasadzie wszystkie dane są przechowywane w formie cyfrowej. Można co prawda robić kopie zapasowe w formie papierowej, jednak rozwiązanie to jest z wielu przyczyn niekorzystne:

  • utrata danych cyfrowych spowodowałaby konieczność ponownego wprowadzania ich na serwer, co jest zadaniem czasochłonnym, podczas którego może wystąpić wiele błędów,
  • na przechowywanie danych w formie papierowej trzeba zagospodarować dużą przestrzeń,
  • trudno zapewnić wysokie bezpieczeństwo danych w formie papierowej.

Warto mieć również na uwadze, że w przypadku niektórych danych ich przechowywanie w formie papierowej może się okazać wręcz całkowicie niemożliwe. Dlatego też backup cyfrowy to absolutna konieczność.

Backup w chmurze, czyli bezpieczna kopia zapasowa

Co prawda istnieje możliwość tworzenia backupu na własną rękę, jednak jest to zadanie trudne i niezalecane z przyczyn bezpieczeństwa. Po pierwsze kosztuje to wiele, po drugie własne serwery wymagają stałego nadzoru i działań konserwacyjnych, po trzecie wreszcie, trzeba znaleźć dodatkową przestrzeń dla kolejnych serwerów.

Natomiast backup w chmurze, czyli przechowywanie danych zapasowych na serwerach zewnętrznych, gwarantuje pełne bezpieczeństwo danych. Znajdują się one bowiem na innych serwerach niż oryginały, zatem utrata danych nie spowoduje utraty kopii zapasowej. Firma nie musi ponosić kosztów związanych z zakupem i montażem serwerów, nie traci również firmowej przestrzeni. Ponadto obsługą serwerów, pod kątem technicznym oraz systemowym, a także zabezpieczeniem danych, zajmują się wykwalifikowani specjaliści. Tym samym backup w chmurze to zdecydowanie najlepsze z dostępnych rozwiązań w kwestii kopii zapasowej danych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *