System dla utrzymania ruchu to niezbędny element każdego współczesnego zakładu produkcyjnego. Szczególnie w świetle wciąż zwiększających się kosztów produkcji, informatyczne wsparcie działu technicznego może być źródłem tak pożądanych oszczędności. Warunkiem jest jednak wdrożenie rozwiązania przystosowanego do wyzwań współczesnego przemysłu. Oto 6 aspektów, które musisz wziąć pod uwagę wybierając CMMS.
System CMMS to fundamentalne narzędzie optymalizacji kosztów produkcji i utrzymania ruchu. Nowoczesne rozwiązanie tego typu wspiera pracę działu technicznego, pomaga kontrolować koszty utrzymania maszyn, usprawnia usuwanie awarii i ułatwia prowadzenie gospodarki części zamiennych. Jednak to nie jedyne korzyści. Możliwości dzisiejszych systemów CMMS są o wiele większe, dlatego w trakcie wyboru powinieneś wiedzieć na co zwrócić szczególną uwagę.
Spis treści
Funkcjonalność systemu
Oczywiście jedną z najważniejszych kwestii wyboru CMMS jest funkcjonalność oprogramowania. Ich dostawcy prześcigają się w oferowaniu przeróżnych dodatków i funkcji, ale nie wszystkie przydają się w codziennej pracy. Niektóre wręcz ją utrudniają. Do funkcji, które są absolutnie niezbędne zaliczamy: wsparcie prewencyjnego utrzymania ruchu, monitorowanie bieżących awarii, możliwość łatwych zgłoszeń, zarządzanie zadaniami i pracownikami, zarządzanie częściami zamiennymi czy powiadomienia w czasie rzeczywistym. Dużym atutem jest również możliwość zarządzania w systemie wszystkimi zasobami firmy, nie tylko elementami bezpośrednio związanymi z produkcją.
Raporty, analizy i wsparcie podejmowania decyzji
Jednym z najważniejszych elementów każdego systemu CMMS jest moduł analiz i raportów. Kierownicy utrzymania ruchu muszą mieć możliwość zaawansowanego przetwarzania gromadzonych danych. Odpowiednia prezentacja informacji, wykresy, wizualizacje i zestawienia pomagają podejmować trafne decyzje w bardzo krótkim czasie.
Rozważając wdrożenie systemu CMMS sprawdź czy aplikacja jest wyposażona w kreator raportów, pogłębioną analizę danych „drill down” i raporty automatyczne.
Ergonomia pracy w systemie
Nie mniej ważny jest komfort codziennej pracy. Jeśli program do obsługi systemu jest nieintuicyjny, a jego obsługa wymaga wiele czasu, to praca z nim będzie dodatkowym obciążeniem, zamiast ułatwieniem.
Nowoczesny system, taki jak Queris CMMS można wygodnie obsługiwać na wiele sposobów – przez aplikację mobilną, komputer stacjonarny, jak również prezentację danych na dedykowanych ekranach przemysłowych.
Pamiętaj również o kluczowej możliwości nadawania użytkownikom uprawnień, abyś mógł kontrolować pracę i działania wykonywane w systemie. Operatorom zapewnij natomiast osobny dostęp do systemu poprzez moduł zgłaszania awarii. Hierarchizacja obsługi porządkuje pracę i przyspiesza usuwanie przestojów, a ponadto pozytywnie wpływa na komunikację działu utrzymania ruchu z produkcją.
Integracja systemów i rozwiązań
Kluczową funkcją systemu CMMS jest także możliwość integracji z innymi systemami funkcjonującymi w firmie (na przykład ERP, MES, APS). Nigdy nie decyduj się na system hermetyczny, który blokuje możliwość eksportu danych i ich wymianę z innymi rozwiązaniami IT. Takie rozwiązanie jest niepraktyczne i ograniczające. Ponadto uniemożliwia zarządzanie produkcją w myśl koncepcji Przemysłu 4.0.
Ciekawym i coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się automatyczne szafy wydawcze (automaty vendingowe). Dobrze, aby przyszły system CMMS umożliwiał ich obsługę, ponieważ współpraca z takimi urządzeniami ułatwi pracę mechaników, którzy nie będą czekać w kolejkach na pobieranie narzędzi.
Autonomiczne utrzymanie ruchu
Kiedy operatorzy maszyn sami potrafią przeprowadzić codzienną konserwację urządzeń i potrafią wykonać proste naprawy, dział utrzymania ruchu ma mniej pracy, a awaryjność parku maszynowego znacznie spada. Jednak aby to było możliwe, produkcja musi być wyposażona w system wspierający autonomiczne utrzymanie ruchu.
Nowoczesne systemy CMMS ułatwiają pracę operatorów i podpowiadają im co i kiedy powinni wykonać w kontekście utrzymania sprzętu produkcyjnego. Wybierając takie rozwiązanie, odciążysz mechaników i poprawisz osiągane wyniki.
Narzędziownia w systemie CMMS
Niezwykle przydatną i coraz częściej oczekiwaną funkcją systemu dla utrzymania ruchu jest także kompleksowa obsługa narzędzi. Moduł narzędziowy pozwala zrezygnować z zewnętrznych programów przeznaczonych do tych celów i zaoszczędzić dzięki temu kolejne pieniądze.
Ponadto zarządzanie narzędziami z poziomu jednego rozwiązania CMMS ułatwia pracę, daje szersze możliwości planowania i rejestracji wykonanych zadań oraz większą kontrolę nad zasobami.
Wybierz sprawdzone rozwiązanie
Wdrożenie systemu CMMS to inwestycja w niższe koszty utrzymania ruchu, lepszą organizację pracy i zdecydowaną poprawę wydajności produkcji dzięki zwiększającej się dostępności maszyn. Pamiętaj, że efekty podjętej decyzji będą towarzyszyć Twojej firmie wiele lat, dlatego zwróć uwagę nie tylko na cenę rozwiązania, ale przede wszystkim na jego możliwości, stabilność i doświadczenie dostawcy.
Przed zakupem koniecznie przetestuj wersję próbną i bez żadnych zobowiązań zobacz jak system CMMS taki jak Queris CMMS, ułatwi pracę Twojego działu utrzymania ruchu.
Wypróbuj bezpłatnie system Queris CMMS
Materiał sponsorowany.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…