Żyjemy w nowoczesnym, zdominowanym przez technologię świecie, w którym jesteśmy dosłownie zasypywani przez dane, a narzędzia analityczno-raportowe pomagają z wielkiego chaosu informacji wydobyć te najistotniejsze. Dane stały się podstawowym zasobem przedsiębiorstw, które mają duży wpływ na rozwój w różnych obszarach jak motoryzacja, medycyna, przemysł czy produkcja, umożliwiając lepsze, szybsze i bardziej efektywne procesy biznesowe. Model data-driven zyskuje coraz większą popularność, gdyż dziś nie wystarczy posiadać ogromnego zaplecza danych, tabelek i wykresów. Ważne jest także ich umiejętne wykorzystywanie i dostępność dla wszystkich pracowników. Każda firma, chcąc się rozwijać, powinna włączyć analizę danych do swojej wizji strategicznej i wykorzystać ją do podejmowania lepszych, szybszych decyzji.
Spis treści
Baza narzędzi – Business Intelligence
Business Intelligence (BI) można określić jako świadome zbieranie w jednym miejscu dużych ilości danych biznesowych z różnych źródeł i przetwarzanie ich następnie w czytelne informacje. Systemy BI pozwalają na tworzenie – na podstawie zebranych informacji – statystyk i przeprowadzanie analiz. Jednym z narzędzi, które to umożliwiają, jest na przykład Microsoft Power BI. Należy oczywiście mieć na uwadze, że każdy biznes jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Wdrażając narzędzia analityczno-raportowe klasy Business Intelligence, możemy ułatwić obranie właściwego dla firmy kierunku, opierając się na aspektach, które są istotne przy analizie danych.
Firma data-driven – co to znaczy?
Coraz częściej słyszymy o firmach, które działają w modelu data-driven, czyli są napędzane przez dane. Przedsiębiorstwa oparte właśnie na tym modelu nie tylko zbierają dane, ale również umiejętnie je analizują. Istotne jest to, aby dane były dostępne dla wszystkich pracowników i stanowiły centrum procesu podejmowania decyzji w firmie. W opieraniu się na danych nie chodzi tylko o stworzenie kilku raportów, ale także o umożliwienie decydentom biznesowym samodzielnego analizowania ich, nawet jeśli pracują z dużymi lub odmiennymi źródłami danych.
Zalety podejmowania decyzji w oparciu o dane
- Szybka reakcja na zmiany – dzięki narzędziom klasy Business Intelligence będziemy mogli szybko reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację w środowisku biznesowym. W ostatnim czasie, z powodu wybuchu pandemii COVID-19, każde przedsiębiorstwo musiało nauczyć się, jak na bieżąco dostosowywać swoje plany i cele do nowych wytycznych, a systemy BI znacznie to ułatwiają. Prowadząc firmę, powinniśmy pamiętać o prowadzeniu analiz na bieżąco, opierając się na aktualnych raportach.
- Dostęp do informacji dla każdego – chociaż Excel jest wciąż chętnie wykorzystywanym narzędziem raportowym, to ma on niestety ograniczone możliwości w zakresie tworzenia wizualizacji czy prezentowania danych, które przez to łatwo mogą umknąć pracownikowi bez kompetencji i umiejętności do samodzielnego analizowania danych i tworzenia raportów. Narzędzia self-service jak np. Power BI, Qlik Sense, Tableau, znacznie ułatwiają pracę użytkownikom biznesowym, pozwalając na samodzielne tworzenie prostych raportów czy wizualizację danych, by móc następnie dzielić się nimi z innymi pracownikami.
- Wspólne działanie w organizacji – firma, która postanawia być data-driven, ma na względzie przejrzystość oraz dostęp do informacji dla wszystkich pracowników. Wspólne działania i możliwość wpływu na sukces firmy dają poczucie satysfakcji i pozytywnie wpływają na zaangażowanie pracowników.
- Szybsze zarządzanie danymi – wykorzystanie systemów BI w organizacji wpływa na poprawę szybkości i elastyczności działania, a także poprawia umiejętność obserwacji i analizowania otoczenia rynkowego. Strategia data-driven pozwala na ograniczenie niepotrzebnych procesów i wyeliminowanie błędów.
Podsumowując
Zmiana podejścia do danych może niekiedy wymagać zmiany kulturowej w organizacji, dużą rolę odgrywa kadra zarządzająca, która te zmiany powinna inspirować. W organizacji, która operuje na co dzień dużą ilością danych, ważną kwestią jest umiejętność wyciągania odpowiednich wniosków. Ogólne zrozumienie, że cały współczesny świat oparty jest właśnie na danych, jest kluczowe dla powodzenia strategii data-driven. Dzięki takiemu podejściu zwiększamy zaangażowanie pracowników i zdecydowanie redukujemy czas potrzebny na podjęcie właściwej decyzji, a to z kolei przekłada się bezpośrednio na innowacyjność oraz sukces firmy.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…