Technologia informacyjna jest obecnie ściśle powiązana z tradycyjnymi obszarami działalności biznesowej, dlatego coraz więcej firm zamawia usługi informatyczne w celu zorganizowania i utrzymania infrastruktury komputerowej. Wykwalifikowane wsparcie techniczne przynosi przedsiębiorcom wiele korzyści: zwiększa produktywność, pozwala utrzymać sprzęt w gotowości do pracy oraz zaoszczędzić na wynagrodzeniach.
Spis treści
Co to są usługi informatyczne dla firm?
Bez wykwalifikowanego wsparcia systemów informatycznych nie jest możliwe osiągnięcie bezpiecznej i stabilnej pracy firmy. Częściowa lub całkowita awaria sprzętu komputerowego może prowadzić do utraty ważnych informacji i związanych z tym strat finansowych, dlatego infrastruktura informatyczna przedsiębiorstwa wymaga konserwacji, regulacji i interwencji w sytuacjach awaryjnych.
Usługi informatyczne to szeroki zakres rozwiązań organizacyjnych i technicznych mających na celu fachowe wsparcie w dziedzinie technologii informatycznych. Należą do nich:
- Projektowanie systemów informatycznych wraz z doborem oprogramowania i niezbędnego sprzętu;
- Utrzymanie sieci komputerowych w stanie gotowości do pracy;
- Diagnostyka i konserwacja zapobiegawcza komputerów, sprzętu biurowego;
- Konfiguracja, konserwacja serwerów, stacji roboczych;
- Zapewnienie ochrony antywirusowej i regularne tworzenie kopii zapasowych danych;
- Przywracanie sprzętu do stanu używalności po awariach lub uszkodzeniach.
W dużych przedsiębiorstwach wszystkie te czynności są zwykle wykonywane przez wewnętrzne działy informatyczne, ale jeśli ich utrzymanie jest zbyt kosztowne, korzysta się z usług informatycznych zlecanych na zewnątrz. Główne wymagania stawiane takim firmom to skuteczne planowanie nowych rozwiązań, gwarantowany zwrot z inwestycji oraz możliwość szybkiego dostosowania istniejącej infrastruktury do zmieniających się procesów biznesowych.
Rodzaje obsługi informatycznej dla firm
Ponieważ w świadczenie usług informatycznych zaangażowanych jest kilka podmiotów, każda firma niezależnie wybiera dla siebie rodzaje usług, których potrzebuje. Najczęściej dostawcy usług informatycznych wyróżniają następujące główne obszary swojej działalności:
- Outsourcing IT;
- Konsulting IT.
Outsourcing IT dla firm
Outsourcing IT to przekazanie przez klienta bieżących funkcji związanych z utrzymaniem systemu informatycznego firmie zewnętrznej. Usługa jest świadczona na podstawie umowy, a wykonawca gwarantuje klientowi, że wszystkie zlecone zadania zostaną wykonane dokładnie. Dzięki outsourcingowi IT można obniżyć koszty utrzymania stałego specjalisty w kadrze firmy, uzyskać korzystne warunki zakupu oprogramowania i sprzętu biurowego oraz szybki czas reakcji w przypadku problemów ze sprzętem.
Doradztwo informatyczne dla firm
Obsługa informatyczna firm opiera się na zestawie prac mających na celu stworzenie lub reorganizację infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa. Specjaliści oceniają systemy informatyczne pod kątem ich zgodności z potrzebami biznesowymi i organizują efektywną strukturę zarządzania IT.
Podsumowanie
Dzięki outsourcingowi znacznie zwiększa się odporność systemu informatycznego jako całości. Przedsiębiorstwo może skrócić czas przestojów spowodowanych awariami sprzętu, a jego działalność staje się bardziej konkurencyjna i elastyczna.
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…