Lubisz pracować z ludźmi, masz też podstawową wiedzę z zakresu IT? Jeżeli szukasz perspektywicznego zawodu lub chcesz się przebranżowić, rozważ pracę jako rekruter IT. Jakie wyzwania czekają na osoby zatrudnione na tym stanowisku? Poznaj zalety pracy w tej branży.
Czy wiesz, czym zajmuje się rekruter IT?
Wielu osobom praca rekrutera kojarzy się głównie z przeglądaniem dokumentów aplikacyjnych i przeprowadzaniem rozmów z kandydatami. To słuszne spostrzeżenie, chociaż nie w przypadku rekrutera pracującego dla branży technologicznej.
Zbyt mała liczba specjalistów na rynku powoduje, że rekruterzy IT nie mogą ograniczać się do publikacji ogłoszeń na portalach pracy czy w mediach społecznościowych – często muszą odznaczać się inicjatywą. Stąd też tak istotne są umiejętności miękkie i budowa sieci kontaktów. Rekruter IT musi umieć dotrzeć do specjalistów IT. Gdy mu się to uda, pozostaje jeszcze sprzedaż oferty, czyli zrekrutowanie specjalisty do zespołu.
Poznaj zalety
Rekruterzy IT nie narzekają na brak pracy, bo branża technologiczna dynamicznie się rozwija. To sprawia, że występuje wysokie zapotrzebowanie nie tylko na specjalistów IT, ale też osoby rekrutujące ich do pracy. Łatwość rozpoczęcia kariery w HR i stabilne zatrudnienie nie są jednak jedynymi zaletami pracy na tym stanowisku.
Korzyści, z jakimi wiąże się praca w charakterze rekrutera IT:
- możliwość pogłębiania wiedzy z zakresu technologii – praca jako rekruter IT wymaga samorozwoju i poznawania nowych rozwiązań czy języków programowania; jest to niezbędne podczas codziennego kontaktu ze specjalistami IT,
- brak monotonnych zajęć – mimo że celem rekrutacji jest pozyskanie specjalistów, to każda z nich przebiega inaczej,
- atrakcyjne wynagrodzenie – chociaż jego wysokość jest uzależniona od doświadczenia i skuteczności, to rekruterzy IT mogą liczyć na pozapłacowe benefity, np. prywatne ubezpieczenie zdrowotne,
- duże możliwości rozwoju – pracując zarówno w działach HR, jak i agencjach zatrudnienia, rekruterzy IT mogą liczyć na awans,
- liczne udogodnienia – wymienić wystarczy możliwość pracy zdalnej, a także elastyczne godziny pracy.
Jak zostać rekruterem IT?
Chcesz pracować jako rekruter IT? Zasadniczo masz kilka możliwości. Jeżeli posiadasz dyplom uczelni wyższej, możesz skończyć studia podyplomowe z zakresu HR, które są ukierunkowane na rozwój umiejętności. To doskonały sposób, aby przygotować się do pracy w charakterze rekrutera IT. Dzięki ukończeniu studiów podyplomowych łatwiej jest też o zdobycie pierwszej pracy.
Studia nie są jedynym sposobem, aby rozpocząć pracę jako rekruter IT. Inną możliwością jest skorzystanie z kursów prowadzonych przez ekspertów – osoby mające doświadczenie w prowadzeniu rekrutacji dla firm z branży IT. Tutaj możesz przeczytać więcej o tym, jak zostać rekruterem: prodataconsult.pl/blog_insights/blog-jak-zostac-rekruterem-it/.
Bez względu na to, którą ścieżkę wybierzesz, aby nabyć praktyczne umiejętności i zacząć pracę jako rekruter IT, musisz pamiętać o konieczności samorozwoju. Praca w HR wymaga nieustannego rozwijania swoich kompetencji – we własnym zakresie lub dzięki uczestnictwu w kursach.
Podobne artykuły
Today's pick
Allegro czy własny sklep internetowy? Co wybrać?
Wybór platformy do sprzedaży online to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy e-commerce. Z jednej strony mamy Allegro…
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Pożyczki dla firm – jak wybrać najlepsze finansowanie dla Twojego biznesu?
Przedsiębiorcy często stają przed koniecznością pozyskania dodatkowego źródła finansowania, aby zrealizować plany rozwoju firmy, pokryć bieżące koszty lub zainwestować w…
Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie: przegląd branż, które korzystają z AI
Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja (AI) kojarzyła się głównie z filmami science fiction i eksperymentalnymi projektami naukowymi. Dziś jest…
Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Decyzja o zaciągnięciu dodatkowych środków finansowych często wiąże się z koniecznością wyboru kredytu albo pożyczki. Oba te produkty finansowe mają…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…