Popularne

Artykuł

IT

Co to jest chmurowa obliczeniowa i dlaczego warto z niej korzystać w firmie?

Co to jest chmurowa obliczeniowa i dlaczego warto z niej korzystać w firmie?

Wykorzystanie możliwości chmury obliczeniowej to jeden z istotnych trendów ostatniej dekady. Na rynku co chwile pojawiają się nowe rozwiązania, które wykorzystują potencjał chmury, takiej jak Microsoft Azure, w celu usprawnienia procesów biznesowych. Chmura obliczeniowa jest idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy mieć stały dostęp do danych i usług np. w przypadku systemu ERP. Czym dokładnie jest chmura obliczeniowa? Jakie korzyści przynosi jej zastosowanie w przedsiębiorstwach?

Co to jest chmura obliczeniowa?

Cloud computing (chmura obliczeniowa), to model udostępniania i korzystania z zasobów informatycznych (oprogramowanie, bazy danych, serwery, magazyny), przy pomocy sieci internetowej. Opiera się on na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę bez konieczności inwestowania w drogą infrastrukturę IT. Konsument płaci tylko za realne wykorzystanie konkretnych zasobów. Usługi chmurowe świetnie sprawdzą się praktycznie w każdej branży. Także wielkość firmy i ilość zasobów nie są czynnikami determinującymi użycie chmury. Chmurę obliczeniową można bowiem dostosować do określonych potrzeb danej firmy czy użytkownika. To także miejsce do przetwarzania i przechowywania danych, nawet tych najbardziej poufnych. Na wyróżnienie zasługuje chmura oferowana przez Microsoft — Azure. Platforma Azure jest produktem otwartym — jest stale rozwijana i rozbudowywana o nowe usługi. Dzięki temu deweloperzy mogą tworzyć i wdrażać nowe aplikacje oraz nimi zarządzać.

Korzyści chmury obliczeniowej

Korzystanie z chmury obliczeniowej przynosi firmie wiele wymiernych korzyści. Najważniejsze z nich to:

  • Niski próg wejścia

Zakup nowej infrastruktury jest zawsze dużą inwestycją, która wymaga wysokich nakładów finansowych. Taki wysoki koszt startowy to dla firmy rozpoczynającej działalność czy rozwijającej się duży problem. Dodatkowo serwery zazwyczaj trzeba wymieniać co 4-5 lat.  Dzięki Azure możesz wynająć serwer od Microsoft za mniejszy miesięczny koszt.  Nie musisz też ponosić kosztów utrzymania infrastruktury IT.

  • Skalowalność

Korzystając z chmury obliczeniowej płacisz za faktyczne zużycie danych zasobów.  Jeśli więc w danym okresie Twój system może sobie pozwolić na 40% wydajności – to tak go zeskaluj. Natomiast, jeżeli będziesz potrzebować większej wydajności – po prostu podwyższ parametry swojej maszyny wirtualnej. Jeśli wraz z rozwojej Twojej firmy wzrosną Twoje potrzeby bez problemu dostosujesz chmurę Azure do siebie.

  • Bezpieczeństwo

Chmura obliczeniowa, taka jak Azure, posiada wiele rygorystycznych procedur i rozwiązań, które zapewniają bezpieczeństwo danych i aplikacji.  Centrum danych Microsoft chroni Twoje dane dzięki specjalnym zabezpieczeniom. Microsoft posiada też globalny zespół reagowania na incydenty. Jego głównym zadaniem jest rozwiązywanie problemów z wszelkimi zagrożeniami cybernetycznymi przez 24 h na dobę. Dodatkowo platforma Azure umożliwia Ci stworzenie szybkiej i niezawodnej kopia zapasowa w niezależnej lokalizacji. Możesz tworzyć kopię zasobów bez obaw sprawność sprzętu.

  • Zgodność z przepisami

Microsoft dokłada wszelkich starań, aby zapewnić zgodność i ochronę danych w chmurze. Platforma Azure jest oparta na wymogach prywatności i bezpieczeństwa wynikających z różnorakich potrzeb biznesowych. W porównaniu z innymi dostawcami usług w chmurze, Microsoft zapewnia najbardziej wszechstronny zestaw opcji zgodności. Jeśli pracujesz w sektorze prawnym lub finansowym możesz mieć pewność, że Twoje dane są przechowywane zgodnie z przepisami RODO.

System ERP w chmurze

Microsoft Azure można zintegrować z systemem ERP, co bardzo usprawnia pracę całej organizacji. Systemem, który wpisuje się w potrzeby współczesnego rynku oraz idealnie współpracuje z Azure, jest Microsoft Dynamics 365 Business Central. Przejrzystość, szybkie wdrożenie i zwrot z inwestycji oraz elastyczność – to tylko niektóre cechy tego systemu ERP, które wspierają przedsiębiorstwa w realizacji ich celów i zadań. Wdrożenie Business Central na Azure oprócz wspomnianych wyżej korzyści umożliwia także ścisłą integrację z innymi aplikacjami chmurowymi. Firmy mogą jeszcze bardziej zoptymalizować swoje działania dzięki zastosowaniu Business Intelligence czy współpracy systemu ERP z narzędziami pakietu Microsoft Office, takimi jak Excel, Word czy Outlook. Więcej bonusów wynikających z wyboru takiego rozwiązania dostępnych jest w artykule Zalety Dynamics 365 Business Central w chmurze.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *