Popularne

Artykuł

IT

Szkolenia z zarządzania projektami: Prine2, Scrum, PMBOK – co warto rozważyć?

Szkolenia z zarządzania projektami: Prine2, Scrum, PMBOK – co warto rozważyć?

Zarządzanie projektami to dziedzina, która zdecydowanie zyskuje na znaczeniu. Przyczynia się do tego przede wszystkim skuteczność różnych popularnych metodyk, takich jak Agile, Scrum, PMBOK czy Prince2. Ich znajomość pomaga kierować pracą zespołu w celu uzyskania maksymalnej jakości i efektywności przy minimalnych kosztach To dlatego szkolenia z zarządzania projektami oraz metodyk zarządzania projektami cieszą się dużym zainteresowaniem. Sprawdź, które szkolenia kursy warto rozważyć.

Szkolenia z zarządzania projektami – najpopularniejsze metodyki

Szkolenia z zarządzania projektami (project management) to przede wszystkim programy skupione na poznawaniu najpopularniejszych metodyk używanych w tej dziedzinie. Przedstawiają one zasady postępowania na każdym etapie realizacji projektu i różnią się podejściem. Obecnie od specjalistów w zakresie zarządzania projektami, czyli popularnych Project Managerów (kierownik projektów) najczęściej oczekuje się znajomości wielu metodyk i umiejętności ich elastycznego zastosowania, dlatego ważne jest zdobycie wszechstronnej wiedzy. Sprawia to, że szkolenia z zarządzania projektami często omawiają właśnie metodyki takie jak:

  • Agile,
  • Scrum,
  • PMBOK,
  • Prince2.

Każda z nich przedstawia nieco inne podejście do realizacji projektów, choć pod pewnymi względami są również do siebie podobne. Zazwyczaj obejmują podzielenie realizacji danego projektu na etapy lub zadania oraz podkreślają znaczenie planowania pracy i nadzorowania efektów. Kursy, warsztaty i szkolenia z zarządzania projektami odnoszące się do pojedynczych lub też kilku metodyk dokładnie omawiają ich zasady oraz pomagają przećwiczyć ich zastosowanie. Są przeznaczone przede wszystkim dla obecnych i przyszłych project managerów, ale biorą w nich udział również managerowie wspierający zespoły pracujące nad projektami oraz ich członkowie. Dobra znajomość procedur postępowania wśród wszystkich pracowników pomaga bowiem działać skuteczniej i sprawniej. Szkolenia tego typu to też podstawa warsztatu project managera, który powinien być w stanie działać w różnych środowiskach organizacyjnych i czerpać to co najlepsze z poszczególnych metodologii zarządzania projektami. Więcej informacji o najpopularniejszych metodykach zarządzania projektami znajdziemy w portalu WeLearn.

Warto zwrócić również uwagę na szkolenia z zarządzania projektami prowadzone w formie warsztatowej skupionej na jednej lub kilku metodykach. To znakomity sposób na zapoznanie się z ich zasadami i przygotowanie do ich praktycznego zastosowania. W programie szkolenia project management powinny się więc znaleźć liczne ćwiczenia, analizy przypadków, a nawet gry symulacyjne pozwalające na przećwiczenie zdobytej wiedzy w praktyce. Same szkolenia z zarządzania projektami są zresztą dostępne również w formie warsztatów, a także kursów online oraz seminariów, co pozwala dobrać formę szkolenia do własnych potrzeb.

Inne szkolenia z zarządzania projektami i dla project managerów

Szkolenia z zarządzania projektami są jednak przeznaczone nie tylko dla tych, którzy chcą się zapoznać z metodykami. Równie istotna może być znajomość narzędzi używanych przez project managerów. To przede wszystkim rozmaite narzędzia informatyczne, które pomagają w delegowaniu zadań, kontrolowaniu każdego etapu ich realizacji oraz nadzorowaniu postępów. Tego typu szkolenia z zarządzania projektami przydadzą się wszystkim kierownikom projektów. Dostępne są programy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, którzy są jeszcze skuteczniej przewodzić swoim zespołom.

Pozostałe szkolenia z zarządzania projektami pomagają rozwiązywać problemy, z jakimi spotykają się specjaliści tej dziedziny. Bardzo przydatne może okazać się szkolenie z zarządzania zespołem projektowym. Poprawny dobór członków zespołu, rozdzielanie zadań, wspieranie w ich realizacji, podejmowanie  decyzji czy komunikacja w zespole są bowiem bardzo ważne dla jego skuteczności. Warsztaty dotyczące przywództwa w zarządzaniu projektami pomogą zaś każdemu specjaliście stać się silnym liderem, pozwalając jednocześnie na wymianę doświadczeń z innymi project managerami. Istotna może się okazać również wiedza zdobyta na szkoleniu dotyczącym negocjacji w zarządzaniu projektami. To tematyka przydatna zarówno dla obecnych i przyszłych kierowników projektów, jak i dla członków zespołów projektowych. Warsztaty pomogą wypracować własny, skuteczny styl negocjowania przećwiczyć rozmaite realistyczne sytuacje.

Szkolenia z zarządzania projektami – dlaczego warto?

Szkolenia z zarządzania projektami oferują niewątpliwe korzyści. Są polecane przede wszystkim pracodawcom, dążącym do rozwoju pracowników w sposób, który przyczyni się do zwiększenia skuteczności firmy. Inwestycja w odpowiednie programy szkoleniowe na pewno się opłaci! W kursach dotyczących zarządzania projektami biorą udział jednak również uczestnicy indywidualni, którzy szukają sposobów na podniesienie swoich kwalifikacji i zwiększenie konkurencyjności na rynku pracy.

Gdzie szukać szkoleń z zarządzania projektami, szkoleń Prince2, warsztatów i kursów PMBOK czy też Scrum?

Najwięcej szkoleń, kursów i warsztatów stacjonarnych z zarządzania projektami znajdziemy w dużych miastach, takich jak Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków, Gdańsk, Katowice, Lublin, Bydgoszcz, Szczecin, Łódź czy Toruń. Niestety mieszkańcy mniejszych miast z reguły zdani są na podróżowanie do większych ośrodków miejskich jeśli zależy im na wzięciu udziału w szkoleniach dla project managerów i kursach z metodyk zarządzania projektami. Alternatywą mogą być kursy i szkolenia Prince2, szkolenia Scrum i dla Scrum Masterów oraz szkolenia PMBOK realizowane online. Tego typu szkolenia występują w dwóch wersjach: szkoleń online realizowanych na żywo, wówczas zajęcia prowadzone są w z góry wyznaczonym terminie, a zajęcia odbywają się na platformach do wideokonferencji oraz w postaci kursów online na żądanie. W przypadku tego typu kursu project managera czy kursu zarządzania projektami zyskujemy dostęp do platformy e-learning, do której logujemy się z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie i przerabiamy program kursu w dogodnym dla nas tempie. Kurs zarządzania projektami ma jednak swoje mankamenty: nie możemy liczyć na bezpośredni kontakt z trenerem, brak jest możliwości zadawania pytań, a zajęcia mają bardziej teoretyczny charakter.

Wszelkiego typu szkolenia, kursy i warsztaty z zarządzania projektami znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia/zarzadzanie-projektami. Na łamach tego serwisu szkoleniowego znajdziemy oczywiście też szkolenia Prince2 (https://eventis.pl/szkolenia/prince2), kursy i szkolenia Scrum i dla Scrum Masterów (https://eventis.pl/szkolenia/scrum) oraz szkolenia z metodyki PMBOK (https://eventis.pl/szkolenia/pmbok). Zebranie wielu ofert szkoleń, kursów i warsztatów pod jednym internetowym adresem pozwala dużo szybciej znaleźć dobrą ofertę, zapoznać się z programem zajęć, cenami i zapisać się na wybrane wydarzenie.

Szkolenia project management: ceny, program szkolenia z zarządzania projektami

Zanim zdecydujemy się na konkretne szkolenie z zarządzania projektami, kurs zarządzania projektami albo kurs czy szkolenie dla Scrum Mastera warto poświęcić trochę czasu na dokładne przejrzenie dostępnych ofert. Jest to o tyle ważne, że pozwala nie tylko wybrać szkolenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb i preferencji, ale też upewnić się, że cena, którą płacimy za szkolenie nie jest przesadzona. Rynek szkoleń z zarządzania projektami charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem cenowym i to samo bądź zbliżone pod względem tematu i zakresu szkolenie potrafi kosztować nawet dwa trzy razy więcej u jednego organizatora w porównaniu do drugiego. Oczywiście nie warto kierować się tylko ceną przy wyborze kursu, zwłaszcza jeśli decydujemy się na certyfikowany kurs Prince2, akredytowane szkolenie Scrum czy szkolenie PMBOK kończące się egzaminem PMI. Tego typu szkolenia i kursy z natury mają wyższe ceny, jednak za ich ceną stoi jakość.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *