Popularne

Artykuł

Technologia

Przetwornica samochodowa – elektryczność w podróży

Przetwornica samochodowa – elektryczność w podróży

Jeśli często udajemy się na wczasy samochodem lub chętnie spędzamy urlopy w kamperze, z pewnością wiemy, jak ważna jest elektryczność umożliwiająca korzystanie z potrzebnych urządzeń. Toteż zdecydowanie warto zaliczyć do swojego ekwipunku przetwornicę samochodową.

Podczas wyjazdów w dłuższe trasy czy na wakacje bardzo często przydatny, a wręcz niezbędny okazuje się dostęp do energii elektrycznej. Dzięki niej możemy obsługiwać różne urządzenia, jakie zabieramy ze sobą czy to z konieczności, czy to dla umilenia czasu. Nie zawsze jednak możemy dostać się do sieci, np. jeśli spędzamy urlop w kamperze na łonie natury. W takim wypadku pomoże nam przetwornica samochodowa.

Przetwornica samochodowa – co to takiego i jak wybrać odpowiednią?

Przetwornica samochodowa – inaczej inwerter lub falownik – to po prostu urządzenie, które umożliwia korzystanie ze sprzętu elektrycznego w warunkach braku dostępu do sieci. Po podłączeniu do gniazda zapalniczki w samochodzie lub kamperze, bądź bezpośrednio do akumulatora, zmienia ona napięcie prądu stałego 12V/24V na prąd przemienny o napięciu 230V – takim samym, jak w przypadku energii elektrycznej w domowej sieci.

Dostępne są przetwornice z sinusoidą czystą lub zmodyfikowaną. Te pierwsze, określane też jako inwertery/falowniki z pełnym sinusem, z powodzeniem zasilą dowolne urządzenie, najlepiej jednak sprawdzają się we współpracy ze sprzętami z silnikiem indukcyjnym lub wymagającym ciągłego zasilania (lodówki, chłodziarki, pompy, itd.). Przetwornice ze zmodyfikowanym sinusem lepiej nadają się dla sprzętów, z jakich korzysta się doskokowo, np. ładowarek.

Oferowane na rynku modele przetwornic wyposażone są w różne dodatkowe zabezpieczenia oraz funkcjonalności. Wyboru należy dokonywać w zależności od potrzeb. W im dłuższe podróże się wybieramy, i z im większej liczby urządzeń korzystamy w ich trakcie, tym bardziej zaawansowany falownik warto wybrać.

Jak uzyskać bezpieczny dostęp do energii?

Jeżeli podczas długiej podróży lub żeglugi potrzebny jest nam wygodny, łatwy, a co najważniejsze – bezpieczny dostęp do elektryczności, świetną opcję stanowi akumulator LiFePO4, czyli litowo-żelazowo-fosforanowy. Tego typu baterie mają szerokie zastosowanie, m.in. w łodziach Marine, samochodach elektrycznych, kamperach, wózkach inwalidzkich czy instalacjach fotowoltaicznych. Ich zaletą jest bardzo wysoka wydajność, długi czas eksploatacji, a także łatwość i praktyczność użytkowania, wynikająca ze stosunkowo niskiej masy. Walory te sprawiają, że akumulatory LiFePO4 powinny znaleźć się w orbicie zainteresować wszystkich osób, który dużo podróżują, a także żeglarzy.

Artykuł sponsorowany.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *