Wybierając laptopa, jedną z najważniejszych rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest rodzaj zastosowanego procesora. Jest to komponent, który w głównej mierze odpowiada za wydajność urządzenia i jego szybkość działania. Obecnie na rynku dominują urządzenia wyposażone w układy od dwóch producentów – Intel i AMD. Oferują oni po kilka serii procesów, z których wszystkie znacznie się od siebie różnią parametrami technicznymi i przeznaczeniem. Jakie będą najlepsze? Podpowiadamy!
Spis treści
Intel vs. AMD – co można znaleźć w ofercie?
Jeśli chodzi o markę Intel, podstawową serią, którą można znaleźć w ofercie producenta, jest Celeron. Jest ona powoli wypierana przez inne linie, które oferują znacznie większą wydajność. Pomimo tego, z procesorami Celeron nadal można się spotkać w laptopach przeznaczonych do wykonywania podstawowych zadań, takich jak „surfowanie” po sieci czy lekka praca biurowa. Kolejną serią jest Pentium, która podobnie Celeron, z roku na rok jest coraz rzadziej stosowana. Najmocniejszymi seriami w ofercie producenta są: Intel Core i3, i5, i7 i i9.
Procesory AMD również można podzielić na kilka podstawowych serii. Najsłabszą z nich jest Athlon, natomiast najmocniejszymi – Ryzen 3, 5, 7 i 9. Podobnie jak ma to miejsce w przypadku procesorów Intel, pierwsza cyfra, którą znajdziemy po nazwie rodziny, wskazuje na zaawansowanie komponentu. Im jest ona wyższa, tym lepiej – komputer będzie działać stabilniej i wydajniej.
Z jakim procesorem warto wybrać laptopa?
Podczas wyboru laptopa z konkretnym procesorem lub komputera stacjonarnego, w pierwszej kolejności powinniśmy dokładnie określić swoje potrzeby. Nie ma sensu decydować się na bardzo mocny procesor, jeśli użytkowanie sprzętu będzie sprowadzać się tylko do prostej pracy biurowej lub nauki. Jeśli jednak zależy Ci na niezawodnym sprzęcie do gier czy obsługi zaawansowanych programów, wymagających dużej mocy obliczeniowej, urządzenie powinno charakteryzować się jak najlepszymi parametrami, z których oczywiście parametry są najważniejsze. Wśród najlepszych procesorów, które doskonale sprawdzą się w najbardziej wymagających zadaniach, znajdują się te, które oznaczone są symbolami H, HK lub HS. Bardzo dobrym wyborem będzie m.in. Intel i7.
Procesor Intel Core i7 – specyfikacja
Rodzina procesorów Intel i7 to urządzenia o bardzo wysokiej wydajności. Są to komponenty z najwyższej półki, które doskonale sprawdzą się w przypadku nawet najbardziej wymagających użytkowników. Ich specyfikacja techniczna będzie adekwatna dla graczy, dla streamerów i osób, które korzystają z profesjonalnych programów, np. graficznych czy do obróbki audio-wideo. Intel Core i7 w porównaniu z niższymi seriami wyróżnia się większą liczbą rdzeni i wątków oraz zwiększonym taktowaniem. Warto zaznaczyć także, że każdy procesor z rodziny Intel i7 ma możliwość obsługi technologii Hyper-Threading, czyli wielowątkowości. W praktyce oznacza to, że CPU może przetwarzać znacznie większą liczbę zadań w tym samym czasie. Dużą zaletą procesorów Intel Core i7 jest to, że są one kompatybilne z mocnymi, flagowymi kartami graficznymi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku graczy i osób, które zajmują się grafiką.
Artykuł sponsorowany.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…