Popularne

Artykuł

Sprzęt

Jak wybrać dobry zasilacz PoE?

Jak wybrać dobry zasilacz PoE?

Nowoczesne zasilacze PoE znajdują zastosowanie w budowie sieci komputerowych, instalacji alarmowych czy rozwiązań z zakresu kontroli dostępu oraz automatyki budynkowej. W artykule sprawdzimy, czym jest oraz jak wybrać dobry zasilacz PoE. Zapraszamy do lektury!

Czym są i do czego służą zasilacze PoE?

Zasilacze PoE to rodzaj urządzeń zasilających, umożliwiających realizację transmisji danych oraz samego zasilania przy użyciu jednej skrętki komputerowej. Produkty należące do tej kategorii są kompatybilne z wybranymi urządzeniami wspierającymi technologię PoE. Zasilacz składa się zazwyczaj z wejścia zasilania sieciowego 230 V AC oraz przetwornicy AC/DC obniżającej napięcie do pożądanego poziomu – zazwyczaj pomiędzy 12 a 52 V DC. Profesjonalny zasilacz PoE jest zaprojektowany zgodnie z wymogami standardów opisujących tę technologię, czyli IEEE 802.3at lub IEEE 802.3af. W zależności od wybranego modelu adaptera, sprzęt może charakteryzować się zróżnicowaną mocą wyjściową oraz maksymalnym prądem wyjściowym. Napięcie stałe pozostaje niezmienne, chyba że producent przewidział możliwość jego regulacji na wyjściu układu zasilającego.

Technologia Power over Ethernet

Sama technologia PoE, czyli Power over Ethernet, została opracowana z myślą przesyłaniu energii elektrycznej do urządzeń peryferyjnych przy użyciu okablowania stosowanego w sieciach komputerowych. Jest stosowane do zasilania access pointów, kamer IP oraz różnego rodzaju terminali czy sprzętu VoIP.

Jak wybrać zasilacz PoE?

Decydując się na wybór urządzenia zasilającego wspierającego technologię Power over Ethernet warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jak wybrać zasilacz PoE? Na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę?

  • Napięcie wejściowe – zgodnie ze standardem urządzenie powinno pozwalać na zasilanie napięciem przemiennym AC z szerokiego zakresu od 100 do 240 V.
  • Napięcie wyjściowe – w zależności od potrzeb dobieramy zasilacz PoE oferujący na wyjściu napięcie stałe DC o zadanej wartości, umożliwiającej zasilanie kamer IP, access pointów lub innego rodzaju urządzeń.
  • Moc wyjściowa i maksymalny prąd wyjściowy – określa maksymalną sumaryczną moc zasilacza PoE, jaka może zostać wygenerowana do zasilania urządzeń podłączonych do wszystkich portów.
  • Sprawność – określa zdolność do przetwarzania energii przez układy zasilania. Im wyższa sprawność, tym lepiej.
  • Dodatkowe zabezpieczenia – decydując się na zakup, warto również sprawdzić, czy zasilacz posiada rozwiązania zabezpieczające przed przepięciem czy nagłym wzrostem napięcia albo aktami wandalizmu, takiej jak zabezpieczenia OCP, OLP, SCP oraz tamper.
  • Dostępne złącza – liczba dostępnych portów wyjściowych bezpośrednio koreluje z ilością urządzeń (kamer czy access pointów), jakie możemy podłączyć.
  • Sposób montażu – na rynku można spotkać urządzenia w formie tradycyjnego zasilacza, jak i rozwiązania przeznaczone do montażu natynkowego.

Niezmiernie ważna będzie też jakość wykonania obudowy zasilacza PoE – jej wytrzymałość czy odporność na wodę. Warto wspomnieć, że wielu dostawców oferuje również bardziej zaawansowane systemy do zasilania switchy PoE.

Switch PoE czy zasilacz PoE – co wybrać?

Często możemy spotkać się z pytanie co wybrać – zasilacz PoE czy switch PoE. W przypadku potrzeby zasilania pojedynczych urządzeń, prostszym rozwiązaniem może być zakup zasilacza. Jeżeli natomiast potrzebujemy urządzenia do zasilania kamer czy access pointów z możliwością zdalnej diagnostyki ruchu oraz zarządzania, to przełącznik sieciowy lepiej spełni nasze wymagania.

Gdzie kupić dobry zasilacz PoE?

Wiesz już, czym jest zasilacz PoE oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę, decydując się na jego zakup. Jeżeli szukasz sprawdzonego dostawcy tego rodzaju urządzeń, to koniecznie zapoznaj się z szeroką ofertą zasilaczy PoE w sklepie internetowym EC System. Znajdziesz tam duży wybór profesjonalnych rozwiązań w zakresie dystrybucji zasilania w systemach bezpieczeństwa i sieciach komputerowych. Doświadczeni doradcy zapewnią Ci fachowe wsparcie w doborze sprzętu.

Artykuł partnera.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *