Popularne

Artykuł

Sprzęt

Kilka słów na temat krótkofalówki – kiedy i komu się przydaje?

Kilka słów na temat krótkofalówki – kiedy i komu się przydaje?

Nie ma wątpliwości, że upowszechnienie się smartfonów wyparło popularne niegdyś krótkofalówki. Jednak pomimo wysokiego skoku technologicznego urządzeń komunikacyjnych, również dzisiaj znajdują one swoje zastosowanie, między innymi wśród hobbystów. Komu przydają się radiotelefony? Kiedy warto zaopatrzyć się w tego typu sprzęt? Sprawdź, w dalszej części artykułu.

Krótkofalówka – co to takiego?

To potoczna nazwa dla krótkofalowej radiostacji przenośnej PMR, umożliwiającej sprawną i wygodną komunikację za pomocą fal w zakresach częstotliwości UHF (ultrawysoka częstotliwość od 300 do 3000 MHz) w okolicy 446 MHz.

Pasmo to jest dopuszczone do zastosowań cywilnych. pod warunkiem, że nasze urządzenie nie przekroczy mocy maksymalnej do 500 mW ERP (mocy wyjściowej nadajnika względem anteny dipolowej) oraz będzie fabrycznie zintegrowane z anteną. W legalnej sprzedaży dostępne są również krótkofalówki działające na częstotliwości VHF (od 30 do 300 MHz).

Na rynku amerykańskim można znaleźć krótkofalówki FRS (od ang. Family Radio Service), działające na innym pasmie. Warto wiedzieć, że w Polsce, jak i w reszcie Europy są one zakazane. Należy mieć to uwadze, przy zakupie sprzętu z niepewnego źródła.

Krótkofalówki – kiedy warto je mieć?

Ze względu na rodzaj zastosowanej technologii, krótkofalówka posłuży Ci tam, gdzie możesz mieć problem z zasięgiem komórkowym GSM, a gdzie potrzebujesz dwukierunkowej łączności. Technologia naciśnij i mów pozwala na komunikowanie ze sobą urządzeń, bez pośrednictwa sieci telefonicznej.

Warto jednak pamiętać, że pasmo UHF funkcjonuje najlepiej w zasięgu horyzontalnym. Innymi słowem, łączność zachodzi, gdy między urządzeniami nie ma zbyt wielu przeszkód. Z tego względu lepiej sprawdzą się w górskiej dolinie, niż w miejskiej dżungli.

Przy jakich aktywnościach są wykorzystywane?

W nowoczesne krótkofalówki najchętniej zaopatrują się miłośnicy różnego rodzaju aktywności outdoorowych. Ze względu na duże, otwarte przestrzenie z urządzeń tego typu wygodnie korzysta się w górach. Zaopatrzeni są w nie również ratownicy GOPR.

Chociaż przeszkody fizyczne mogą zakłócać połączenie, chętnie sięgają po nie również miłośnicy eksploracji opuszczonych miejsc. Dla bezpieczeństwa zabierają je sobą ekipy ruszające na survival. Stanowią popularne wyposażenie żeglarzy, ze względu na łatwość nawiązywania łączności z ich użyciem na morzu.

Gdzie można kupić legalne krótkofalówki?

Aby mieć pewność, że sprzęt, który chcesz zakupić, spełnia warunki legalności, zamów go ze sprawdzonych sklepów dla hobbystów, takich jak Hobby4Men. Cena takiego urządzenia wynosi mniej więcej 150 – 200 zł. Niektóre modele występują od razu w parach, inne należy zamówić na sztuki.

Proponowane modele

Aktualnie dużą popularnością cieszą się modele krótkofalówek firmy Baofeng. Jest to firma specjalizująca się w projektowaniu sprzętu do komunikacji radiowej. Znawcy tematy wiedzą, że marka ta cieszy się dużym uznaniem na świecie i chętnie sięgają po jej produkty.

Radiostacja Ręczna Dwukanałowa Baofeng

Krótkofalówka z dou banderem, czyli z możliwością operowania na dwóch zakresach częstotliwości – VHF oraz UHF. Urządzenie posiada dodatkowy szereg funkcji, umożliwiających np. blokadę nadawania na zajętym kanale itp. Występują w kolorze czarnym lub z motywem kamuflującym.

Radiotelefon Baofeng BF-T17

Radiotelefon występujący w komplecie, o częstotliwości PMR z zasięgiem nawet do 10 km. Kompaktowy, prosty w obsłudze i wygodny, sprawdza się świetnie w trakcie wycieczek. Co więcej, posiada wbudowaną latarkę LED. Nie wahaj się, zamów krótkofalówkę i pozostań w łączności!

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *