Popularne

Artykuł

Sprzęt

Jaki wybrać tablet graficzny?

Jaki wybrać tablet graficzny?

Niegdyś tablety graficzne nie cieszyły się zbyt dużą popularnością. Dzisiaj jednak trudno wyobrazić sobie pracę grafika bez tego urządzenia. Wzrost zainteresowania tego typu sprzętami sprawił, że obecnie jest bardzo duży wybór takich urządzeń – wśród nich znajduje się tablet graficzny Huion. Co warto wiedzieć na temat tabletów graficznych? Na który się zdecydować? Dowiedz się!

Czym jest tablet graficzny?

Zdążyliśmy już wspomnieć, że jest to urządzenie, do którego dołączony jest specjalny rysik. To właśnie dzięki niemu graficy, projektanci i inne artystyczne dusze mogą tworzyć niesamowite rzeczy. Wyglądem bardzo przypomina zwyczajny tablet, lecz jego sposób działania jest nieco inny. Aby zacząć z niego korzystać, wystarczy, że podłączymy go do komputera, zainstalujemy właściwe oprogramowanie i już możemy zacząć kreowanie.

Niektórzy mogą stwierdzić, że przecież na komputerze także można rysować przy pomocy myszki, jednak czy w tym przypadku możliwa jest idealna precyzja? Niestety nie, dlatego osoby tworzące grafiki, czy ilustracje zazwyczaj decydują się na zakup takiego specjalnego urządzenia, jakim jest tablet graficzny, które umożliwia im swobodne projektowanie i rysowanie.

Sposób działania tabletu graficznego jest banalnie prosty. Tablet to jest po prostu taka kartka, natomiast rysik zastępuje ołówek. Zatem korzystanie z takiego urządzenia jest w pełni wygodne! Efekty pracy możemy zauważyć na ekranie samego tabletu lub też na ekranie komputera, do którego podłączyliśmy to urządzenie.

Kto powinien zdecydować się na zakup tabletu graficznego?

Są to urządzenia, które zostały stworzone z myślą o tych, którzy uwielbiają rysować lub też zajmują się tym zawodowo. Rysowanie za pomocą myszki nie jest zbyt wygodne ani dokładne, zatem osoby, które na co dzień tworzą, czy też edytują obrazy cyfrowe, powinny się zdecydować na zakup tabletu graficznego. Nie jest to bardzo duży wydatek, a praktycznie możemy nim zastąpić pracownię plastyczną.

Na co zwrócić uwagę, wybierając tablet graficzny?

Stojąc przed wyborem tabletu graficznego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest jego rozmiar. Niektórzy wolą większe, a innym zależy na tym, aby nie zajmowały zbyt wiele miejsca na biurku. Dlatego, zanim udamy się do sklepu, to musimy się zastanowić, jakie są nasze potrzeby i oczekiwania. Szczególnie istotny jest też rozmiar przestrzeni roboczej, czyli po prostu powierzchnia, na której rysujemy. Zazwyczaj producenci oferują trzy rozmiary: S, M oraz L. Tutaj wiele zależy od tego, czy jesteśmy początkujący, czy też mamy już pewne doświadczenie w tym, co robimy. Dla początkujących dobrym wyborem będzie tablet graficzny w rozmiarze M.

Innym ważnym parametrem jest też rozdzielność tabletu. Trzeba mieć na uwadze, że im jest ona wyższa, tym możemy liczyć na większą precyzję odwzorowywania ruchów. Dokonując wyboru, koniecznie musimy zainteresować się również rysikiem, który musi nam odpowiadać w 100%! Istotną kwestią jest też ilość poziomów nacisku, które wykrywa urządzenia – np. tablet graficzny Huion to aż ponad osiem tysięcy stopni nacisku! Powinniśmy też zwrócić uwagę na dodatkowe elementy takie jak, chociażby przyciski.

Jaki kupić tablet graficzny?

Choć mogłoby się wydawać, że wybór tabletu graficznego to proste zadanie, to jednak jest zupełnie na odwrót. Wynika to z tego, że na rynku możemy znaleźć szeroki wybór takich urządzeń. Występują między nimi znaczące różnice, dlatego, zanim udamy się na zakupy, to musimy zdawać sobie sprawę m.in. z tego, że są dwa typy takich tabletów. Jeden z nich, najpopularniejszy to klasyczny tablet z rysikiem, który wygląda nieco jak plastikowa podkładka. Drugi natomiast ma dotykowy wyświetlacz.

Mimo że oba modele są warte zainteresowania, to jednak najczęściej wybierany jest klasyczny tablet graficzny. Wynika to m.in. z tego, że jest tańszy, a przede wszystkim ma wiele funkcji, dzięki którym możliwa jest sprawna praca. Modele wyposażone w ekran są natomiast polecane tym, którzy nie chcą zwyczajnie spoglądać w ekran monitora, aby móc widzieć swoje działania. Warto jednak pamiętać, że są one znacznie droższe niż te klasyczne modele.

Podsumowując, jak możemy zauważyć, wybór tabletu graficznego koniecznie powinien być przemyślany, bowiem producenci oferują naprawdę ich szeroki wybór. Warto też pamiętać, aby wybierać takie urządzenia jedynie od sprawdzonych firm takich jak np. Huion – wtedy mamy pewność, że będziemy w pełni zadowoleni.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *