XXI wiek, to z pewnością czas branży IT. Dlaczego? Przemawiać za tym mogą, chociażby pojawiające nowe technologie, rozwijająca się w ekspresowym tempie sztuczna inteligencja, czy budowanie wielkich serwerowni na świecie. Jednak przechowując dużą ilość danych, należy pamiętać również o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jak tego dokonać? Przydatne okazują się specjalne szafy serwerowe. Wyjaśniamy, czym są oraz na czym polega zasada ich działania.
Spis treści
Jak działa szafa serwerowa RACK?
Jak sama nazwa wskazuje, szafa serwerowa RACK została stworzona z myślą o przechowywaniu różnorodnych danych, w tym między innymi tych, znajdujących się na serwerach, macierzach dyskowych czy tak zwanych urządzeniach ochrony zasilania. Jej głównym celem jest zabezpieczenie ważnych i poufnych informacji przed ich niewłaściwym składowaniem, czy utratą. Obecnie, tego rodzaju elementy można znaleźć przede wszystkim w serwerowniach komputerowych oraz ogromnych laboratoriach naukowych, gdzie każda informacja poprzedzona latami badań jest na wagę złota.
Budowa szafy serwerowej
Miejsce do przechowywania i zabezpieczania danych, jakim jest szafa serwerowa RACK może występować w wielu konfiguracjach. Różnią się one między sobą głównie wymiarami oraz układem wnętrza, przekładającym się w efekcie na ich ostateczne zastosowanie. Najbardziej popularny model stanowią szafy z zamkniętą 19-calową obudową. Na nią składają się elementy, takie jak:
- cokół lub nóżki,
- specjalna, wzmocniona rama,
- profile montażowe,
- panele boczne i tylne,
- drzwiczki,
- pokrywa górna.
Podstawowe konstrukcje szafy serwerowej RACK
Konstrukcje typowej szafy serwerowej RACK można podzielić na dwa rodzaje — stelaż otwarty oraz zamknięty. Pierwszy z nich umożliwia bardziej intuicyjny i znacznie łatwiejszy dostęp do umieszczonych w nim urządzeń. Jest też zauważalnie tańszy. Natomiast drugi sprawdza się w miejscach, gdzie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo danych.
Szafa serwerowa RACK o konstrukcji otwartej — charakterystyka
Ten rodzaj szafy serwerowej łatwo rozpoznać. W jego obudowie próżno szukać jakichkolwiek drzwi, ścianki tylnej czy paneli bocznych. Za to układ poszczególnych części jest niezwykle intuicyjny, dzięki czemu bez problemu można korzystać z urządzeń umieszczonych w szafie. Ze względu na mniejszą ilość elementów, montaż serwerów jest szybszy, a wszelkie prace konserwacyjne nie sprawiają trudności.
Szafa serwerowa RACK o konstrukcji zamkniętej — charakterystyka
Model szafy serwerowej o konstrukcji zamkniętej stworzony został na potrzeby przechowywania serwerów i zapewnienia maksymalnej ochrony znajdujących się na nich wrażliwych, poufnych oraz ważnych danych. W przeciwieństwie do stelaży otwartych szafa serwerowa zamknięta typu RACK ma zarówno ściankę tylną, panele boczne, jak i drzwiczki — zwykle perforowane, zapewniające bardziej intuicyjną i łatwiejszą wymianę powietrza w środku. Ponadto większość dostępnych na rynku modeli można zamknąć na specjalny zamek, co jest niezwykle istotne pod względem bezpieczeństwa przechowywanych w nich urządzeń, zarówno w przypadku potencjalnych uszkodzeń mechanicznych, jak i kradzieży.
Szafy serwerowe RACK, niezależnie od wybranego rodzaju, charakteryzują się szeroką gamą funkcjonalności. Są niezastąpione nie tylko w wielkich serwerowniach komputerowych, czy laboratoriach naukowych, ale także w studiach nagrań, czy w firmach teleinformatycznych, bądź energetycznych. Ze względu na pełnioną przez nie rolę powinny znaleźć się wszędzie tam, gdzie istnieje jakiekolwiek ryzyko utraty, bądź uszkodzenia mechanicznego istotnych danych, przechowywanych na serwerach czy macierzach dyskowych.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…