Popularne

Artykuł

IT

Czym jest szafa serwerowa RACK? Budowa i zasada działania

Czym jest szafa serwerowa RACK? Budowa i zasada działania

XXI wiek, to z pewnością czas branży IT. Dlaczego? Przemawiać za tym mogą, chociażby pojawiające nowe technologie, rozwijająca się w ekspresowym tempie sztuczna inteligencja, czy budowanie wielkich serwerowni na świecie. Jednak przechowując dużą ilość danych, należy pamiętać również o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jak tego dokonać? Przydatne okazują się specjalne szafy serwerowe. Wyjaśniamy, czym są oraz na czym polega zasada ich działania.

Jak działa szafa serwerowa RACK?

Jak sama nazwa wskazuje, szafa serwerowa RACK została stworzona z myślą o przechowywaniu różnorodnych danych, w tym między innymi tych, znajdujących się na serwerach, macierzach dyskowych czy tak zwanych urządzeniach ochrony zasilania. Jej głównym celem jest zabezpieczenie ważnych i poufnych informacji przed ich niewłaściwym składowaniem, czy utratą. Obecnie, tego rodzaju elementy można znaleźć przede wszystkim w serwerowniach komputerowych oraz ogromnych laboratoriach naukowych, gdzie każda informacja poprzedzona latami badań jest na wagę złota.

Budowa szafy serwerowej

Miejsce do przechowywania i zabezpieczania danych, jakim jest szafa serwerowa RACK może występować w wielu konfiguracjach. Różnią się one między sobą głównie wymiarami oraz układem wnętrza, przekładającym się w efekcie na ich ostateczne zastosowanie. Najbardziej popularny model stanowią szafy z zamkniętą 19-calową obudową. Na nią składają się elementy, takie jak:

  • cokół lub nóżki,
  • specjalna, wzmocniona rama,
  • profile montażowe,
  • panele boczne i tylne,
  • drzwiczki,
  • pokrywa górna.

Podstawowe konstrukcje szafy serwerowej RACK

Konstrukcje typowej szafy serwerowej RACK można podzielić na dwa rodzaje — stelaż otwarty oraz zamknięty. Pierwszy z nich umożliwia bardziej intuicyjny i znacznie łatwiejszy dostęp do umieszczonych w nim urządzeń. Jest też zauważalnie tańszy. Natomiast drugi sprawdza się w miejscach, gdzie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo danych.

Szafa serwerowa RACK o konstrukcji otwartej — charakterystyka

Ten rodzaj szafy serwerowej łatwo rozpoznać. W jego obudowie próżno szukać jakichkolwiek drzwi, ścianki tylnej czy paneli bocznych. Za to układ poszczególnych części jest niezwykle intuicyjny, dzięki czemu bez problemu można korzystać z urządzeń umieszczonych w szafie. Ze względu na mniejszą ilość elementów, montaż serwerów jest szybszy, a wszelkie prace konserwacyjne nie sprawiają trudności.

Szafa serwerowa RACK o konstrukcji zamkniętej — charakterystyka

Model szafy serwerowej o konstrukcji zamkniętej stworzony został na potrzeby przechowywania serwerów i zapewnienia maksymalnej ochrony znajdujących się na nich wrażliwych, poufnych oraz ważnych danych. W przeciwieństwie do stelaży otwartych szafa serwerowa zamknięta typu RACK ma zarówno ściankę tylną, panele boczne, jak i drzwiczki — zwykle perforowane, zapewniające bardziej intuicyjną i łatwiejszą wymianę powietrza w środku. Ponadto większość dostępnych na rynku modeli można zamknąć na specjalny zamek, co jest niezwykle istotne pod względem bezpieczeństwa przechowywanych w nich urządzeń, zarówno w przypadku potencjalnych uszkodzeń mechanicznych, jak i kradzieży.

Szafy serwerowe RACK, niezależnie od wybranego rodzaju, charakteryzują się szeroką gamą funkcjonalności. Są niezastąpione nie tylko w wielkich serwerowniach komputerowych, czy laboratoriach naukowych, ale także w studiach nagrań, czy w firmach teleinformatycznych, bądź energetycznych. Ze względu na pełnioną przez nie rolę powinny  znaleźć się wszędzie tam, gdzie istnieje jakiekolwiek ryzyko utraty, bądź uszkodzenia mechanicznego istotnych danych, przechowywanych na serwerach czy macierzach dyskowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *