XXI wiek, to z pewnością czas branży IT. Dlaczego? Przemawiać za tym mogą, chociażby pojawiające nowe technologie, rozwijająca się w ekspresowym tempie sztuczna inteligencja, czy budowanie wielkich serwerowni na świecie. Jednak przechowując dużą ilość danych, należy pamiętać również o ich odpowiednim zabezpieczeniu. Jak tego dokonać? Przydatne okazują się specjalne szafy serwerowe. Wyjaśniamy, czym są oraz na czym polega zasada ich działania.
Spis treści
Jak działa szafa serwerowa RACK?
Jak sama nazwa wskazuje, szafa serwerowa RACK została stworzona z myślą o przechowywaniu różnorodnych danych, w tym między innymi tych, znajdujących się na serwerach, macierzach dyskowych czy tak zwanych urządzeniach ochrony zasilania. Jej głównym celem jest zabezpieczenie ważnych i poufnych informacji przed ich niewłaściwym składowaniem, czy utratą. Obecnie, tego rodzaju elementy można znaleźć przede wszystkim w serwerowniach komputerowych oraz ogromnych laboratoriach naukowych, gdzie każda informacja poprzedzona latami badań jest na wagę złota.
Budowa szafy serwerowej
Miejsce do przechowywania i zabezpieczania danych, jakim jest szafa serwerowa RACK może występować w wielu konfiguracjach. Różnią się one między sobą głównie wymiarami oraz układem wnętrza, przekładającym się w efekcie na ich ostateczne zastosowanie. Najbardziej popularny model stanowią szafy z zamkniętą 19-calową obudową. Na nią składają się elementy, takie jak:
- cokół lub nóżki,
- specjalna, wzmocniona rama,
- profile montażowe,
- panele boczne i tylne,
- drzwiczki,
- pokrywa górna.
Podstawowe konstrukcje szafy serwerowej RACK
Konstrukcje typowej szafy serwerowej RACK można podzielić na dwa rodzaje — stelaż otwarty oraz zamknięty. Pierwszy z nich umożliwia bardziej intuicyjny i znacznie łatwiejszy dostęp do umieszczonych w nim urządzeń. Jest też zauważalnie tańszy. Natomiast drugi sprawdza się w miejscach, gdzie duży nacisk kładzie się na bezpieczeństwo danych.
Szafa serwerowa RACK o konstrukcji otwartej — charakterystyka
Ten rodzaj szafy serwerowej łatwo rozpoznać. W jego obudowie próżno szukać jakichkolwiek drzwi, ścianki tylnej czy paneli bocznych. Za to układ poszczególnych części jest niezwykle intuicyjny, dzięki czemu bez problemu można korzystać z urządzeń umieszczonych w szafie. Ze względu na mniejszą ilość elementów, montaż serwerów jest szybszy, a wszelkie prace konserwacyjne nie sprawiają trudności.
Szafa serwerowa RACK o konstrukcji zamkniętej — charakterystyka
Model szafy serwerowej o konstrukcji zamkniętej stworzony został na potrzeby przechowywania serwerów i zapewnienia maksymalnej ochrony znajdujących się na nich wrażliwych, poufnych oraz ważnych danych. W przeciwieństwie do stelaży otwartych szafa serwerowa zamknięta typu RACK ma zarówno ściankę tylną, panele boczne, jak i drzwiczki — zwykle perforowane, zapewniające bardziej intuicyjną i łatwiejszą wymianę powietrza w środku. Ponadto większość dostępnych na rynku modeli można zamknąć na specjalny zamek, co jest niezwykle istotne pod względem bezpieczeństwa przechowywanych w nich urządzeń, zarówno w przypadku potencjalnych uszkodzeń mechanicznych, jak i kradzieży.
Szafy serwerowe RACK, niezależnie od wybranego rodzaju, charakteryzują się szeroką gamą funkcjonalności. Są niezastąpione nie tylko w wielkich serwerowniach komputerowych, czy laboratoriach naukowych, ale także w studiach nagrań, czy w firmach teleinformatycznych, bądź energetycznych. Ze względu na pełnioną przez nie rolę powinny znaleźć się wszędzie tam, gdzie istnieje jakiekolwiek ryzyko utraty, bądź uszkodzenia mechanicznego istotnych danych, przechowywanych na serwerach czy macierzach dyskowych.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…