Popularne

Artykuł

Sprzęt

Idelany smartfon ze standardem 5G ze średniej półki cenowej

Idelany smartfon ze standardem 5G ze średniej półki cenowej

5G jest najnowszym standardem sieci komórkowej, który zastępuje 4G. Nazywany jest po prostu piątą generacją technologii mobilnej. 5G zapewnia znacznie większą wydajność względem poprzednika – prędkość transferu sięga nawet 20Gb/s (pobieranie), maksymalne opóźnienie 4 ms, a obciążenie nawet miliona urządzeń na km2. Mimo ograniczonego ciągle jeszcze zasięgu 5G, coraz więcej smartfonów działa w tej technologii. Nie są to już jedynie drogie flagowce, ale także telefony ze średniej, a nawet średniej-niższej półki cenowej. Czy jednak takie telefony, wyposażone w 5G prezentują jednocześnie pozostałe parametry na wysokim poziomie jakości? Okazuje się, że tak. Przykładem może być choćby Xiaomi 11 Lite.

Elegancki i smukły smartfon od Xiaomi

Nowy Xiaiomi 11 Lite nie tylko obsługuje sieć 5G, ale jest przy tym jednym z tańszych, a jednocześnie dobrych smartfonów posługujących się tą technologią. Jego parametry sprzyjają pełnemu wykorzystaniu możliwości 5G, a design znajduje powszechne uznanie.

Xiaiomi 11 Lite łączy w sobie dwie przeciwstawne cechy – to duży smartfon z ekranem o rozpiętości 6,55 cala, a przy tym waży tylko 159 g, co od razu odczuwa się po wzięciu go do ręki. Wrażenie robi także jego wyjątkowa smukłość wyróżniająca telefon na tle innych smartfonów w tej półce cenowej. Obudowa jest dobrze spasowana, a użyte do wykonania materiały również stoją na wysokim poziomie. Front chroni szkło Gorilla Glass 6 generacji, tył również pokryty jest szklaną, matową taflą z delikatnym refleksem. Warto podkreślić, że odciski palców nie są na nim szczególnie widoczne. Xiaiomi 11 Lite dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych, m. in. Truffle Black, Snowflake White, Peach Pink czy Bubblegum Blue.

Przyciski, bateria i szybkie ładowanie 

Smartfon jest odporny na zachlapanie (IP53). Na prawej ramce znajdują się przyciski, które umiejscowione są na wysokości zapewniającej wygodę z ich korzystania również przez osoby o nieco mniejszych dłoniach. Przycisk odblokowania jest jednocześnie bardzo precyzyjnym czytnikiem linii papilarnych. Xiaomi 11 Lite posiada dwa głośniki stereo, które emitują dźwięk dobrej jakości, jak na tę półkę cenową.

W opakowaniu, poza telefonem znaleźć można silikonowe etui ochronne, które dobrze osłania wystającą wysepkę z tylnymi aparatami, a także szybką ładowarkę 33 W. Na uwagę zasługuje oczywiście charakterystyczna dla marki, pojemna bateria 4250 mAh, która zapewnia wydajną pracę smartfona przez cały dzień nawet przy intensywnej eksploatacji. A jeśli nawet zapomnimy go naładować, zrobimy to od 0 aż do 58 % w zaledwie 30 minut. Czas pełnego ładowania nie przekracza godziny.

Ekran AMOLED z obsługą True Color

Ekran zastosowany w tym modelu to AMOLED o rozdzielczości Full HD plus z opcjonalnym, 90 Hz odświeżaniem. Dzięki dużej szybkości odświeżania wyświetlane treści przewijają się płynniej, a telefonu używa się zdecydowanie bardziej komfortowo niż przy klasycznym, 60 Hz odświeżaniu.

Dużą zaletą Xiaomi 11 Lite jest obsługa 10 bitowego standardu True Color, co pozwala na wyświetlenie przez matrycę ponad miliarda kolorów. Niewiele jest na rynku smartfonów z tej półki cenowej, które mogą poszczycić się podobnymi parametrami.

System i nakładka MIUI 12

Telefon obsługiwany jest przez system Android 11 wspomagany przez nakładkę MIUI 12. Podobnie jak poprzedniczka, również MIUI 12 oferuje wiele ciekawych funkcji, niedostępnych w czystym Androidzie.

Będą to między innymi pływające okienka, dzięki którym otrzymujemy bardzo szybki dostęp np. do komunikatora. Warto wspomnieć też o możliwości ustawienia hasła dostępu do wybranych przez nas aplikacji na przykład do wspomnianych komunikatorów czy galerii.

Specyfikacja Xiaomi 11 Lite

W bardziej popularnej na rynku wersji NE, telefon wyposażony został w ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 778 G. Pamięć wewnętrzna smartfona, w zależności od wersji, którą kupimy, wynosi 128 lub 256 GB z możliwością rozbudowy o kartę micro SD. Pamięć RAM natomiast ma pojemność 6 lub 8 GB.

Xiaomi 11 Lite posiada dwuzakresowe Wi-Fi i moduł Bluetooth w wersji 5.2 oraz NFC do płatności zbliżeniowych.

Aparaty Xiaomi 11 Lite

Aparaty, w jakie został wyposażony Xiaomi 11 Lite to 20 megapikselowy obiektyw przedni (selfie) o świetle 2.25. Robi świetne zdjęcia, nie tylko pod względem szczegółowości. Jednym z największych atutów tego aparatu są kolory – bardzo naturalne i miłe dla oka.

Główna jednostka, czyli 64 megapikselowa matryca ze światłem 1.79 umieszczona na pleckach telefonu, wykonuje zdjęcia oceniane przez użytkowników naprawdę wysoko. Duża szczegółowość nawet w trybie domyślnym (fotografie 16 megapikselowe) zaskakuje, podobnie jak ładne nasycenie kolorów. Telefon dobrze radzi sobie również z balansem bieli czy kontrastem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *