Popularne

Artykuł

IT

Jak stale rozwijać się w IT? Ścieżka kariery zawodowej programisty

Jak stale rozwijać się w IT? Ścieżka kariery zawodowej programisty

Właściwe zaplanowanie ścieżki kariery zawodowej w IT pełni niezwykle ważną rolę. Wraz z osiągnięciem kolejnych poziomów zaawansowania rosną nasze dochody oraz zakres obowiązków. Jak stale rozwijać się w IT oraz jak wygląda ścieżka kariery zawodowej programistów? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Stopnie kariery w IT

W IT wyróżnia się trzy podstawowe stopnie kariery: junior, midlle oraz senior. Junior to osoba początkująca, która dopiero poznaje rozmaite tajniki pracy w branży IT. Aby osiągnąć kolejny stopień, czyli mid – należy wykazać się dużym zaangażowaniem oraz chęcią do ciągłego poszerzania swojej wiedzy.

Warto zaznaczyć, że ukończenie studiów na kierunku informatyka czy kursów dla specjalistów IT to dopiero początek drogi każdego programisty. W tej branży nieustannie pojawiają się nowinki technologiczne, dlatego nauka nowych rzeczy jest tutaj bardzo istotna.

Awans na stanowisko middle developera ma miejsce zazwyczaj po upływie około 2 lat, ale wszystko uzależnione jest tu oczywiście od różnych czynników. Osoba wykonująca zawód middle developera powinna umieć samodzielnie tworzyć kod wykorzystując do tego najpopularniejsze technologie a także wyszukiwać i naprawiać błędy. Samodzielność to słowo klucz dla tego stopnia kariery.

Trzecim szczeblem kariery jest senior – osoby piastujące to stanowisko mają bardzo szeroki zakres obowiązków oraz pobierają wyjątkowo wysokie wynagrodzenia. Sprawują kontrolę nad całymi zespołami przygotowującymi aplikacje czy wszelkiego rodzaju oprogramowania. W zdecydowanej większości firm IT do ubiegania się o stanowisko seniora trzeba posiadać 5-letnie doświadczenie w branży.

Wartościowe projekty to podstawa: gdzie szukać pracy w IT?

Aby odnieść sukces jako specjalista IT, należy brać udział w jak największej liczbie wartościowych projektów. Jak to osiągnąć? Dobrym rozwiązaniem jest aktywne poszukiwanie pracy z wykorzystaniem popularnych portali branżowych. Mowa tutaj np. o GitHub czy LinkedIn. 

Strony te integrują pracodawców oraz pracowników oraz umożliwiają tworzenie indywidualnych profili. Rekruterzy, którzy zaobserwują na takim portalu osobę wyróżniającą się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, z pewnością nie zawahają się i zaproponują jej pracę na atrakcyjnych warunkach.

Aktualne oferty pracy dla programistów można również znaleźć na portalu https://itds.pl/it-jobs/.

Źródła wiedzy dla programistów z doświadczeniem

Domeną branży IT jest nieustanne pojawianie się nowinek technologicznych. Rozwiązania, które z powodzeniem były stosowane 10 lat temu, dziś są już praktycznie zapomniane. Właśnie dlatego programiści muszą cały czas kłaść największy nacisk na poszerzanie swojej wiedzy. Skąd ją pozyskiwać? 

Wiedzę na temat najnowszych trendów w programowaniu warto czerpać z książek, szkoleń i kursów, forów tematycznych czy mediów społecznościowych. 

Niezastąpiony networking 

Networking oznacza poznawanie ludzi, z którymi dzielimy się wiedzą a także jednoczesne korzystanie z ich wsparcia merytorycznego. Wzajemność dzielenia się wiedzą pełni w branży IT bardzo istotną rolę. Poszczególne projekty realizowane są przez zespół ludzi, zatem ich komunikacja ma ogromny wpływ na realizację poszczególnych działań. 

W networkingu bardzo ważne jest pielęgnowanie relacji i budowanie siatki kontaktów. Dzięki temu w sytuacji, gdy napotkamy problem podczas wykonywania jakiegoś zadania, będziemy mogli zwrócić się do naszych znajomych, którzy z pewnością postarają się nam pomóc.

Podsumowanie

Aby właściwie zaplanować ścieżkę kariery w IT, trzeba stawiać przede wszystkim na ciągłe zdobywanie wiedzy, doznawanie nowych doświadczeń a także na budowanie relacji. Dzięki temu z pewnością osiągniemy w tej branży sukces.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *