Opalanie – bezpieczne czy niebezpieczne? Wskazane czy szkodliwe? „Co za dużo, to niezdrowo” – to powiedzenie zna każdy. W tym przypadku się sprawdza, jednak słońce dawkowane z umiarem jest naszym sprzymierzeńcem.
Słońce towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Sprzyja mu, ale może i bardzo szkodzić. Stąd tyle odcieni ludzkiej skóry, która większą ilością barwnika – melaniny, broni się przed szkodliwym promieniowaniem UV. W rejonach, gdzie promienie słoneczne docierają zbyt intensywnie, ludzie są ciemniejsi niż w miejscach, w których najbliższa Ziemi gwiazda skąpi swojego blasku. Przed słońcem trzeba się czasem bronić. Jednak w żadnym przypadku nie należy go całkiem unikać.
Spis treści
Uszczęśliwiające światło
Gdy otwieramy rano oczy, a przez okno wpada słoneczny blask, buzia sama nam się uśmiecha. Zapowiada się dzień, w którym będziemy mieć więcej energii i prawdopodobnie lepszy nastrój. Przyjaźniej spojrzymy na ludzi. Jest też duża szansa, że wreszcie zrobimy to, co odkładaliśmy przez ostatnich kilka pochmurnych dni. Światło ultrafioletowe pobudza bowiem w organizmie produkcję beta-endorfiny, czyli „hormonu szczęścia”.
W krajach, gdzie słońca jest jak na lekarstwo, wiele osób cierpi na zaburzenia nastroju. Czasem są one bardzo poważne. Na północy Europy w rejonach, gdzie przez kilka miesięcy w roku panuje ciemność, występuje największy odsetek osób cierpiących z powodu depresji, nerwic, zmęczenia czy bezsenności. Leczenie najbardziej chorych wspomagane jest naświetlaniem ich specjalnymi lampami imitującymi światło słoneczne. Nie ma to nic wspólnego z solarium, które nie pomaga, a nawet może szkodzić. Częste korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory skóry i przyspiesza proces jej starzenia. Solarium, jeśli poprawia humor, to tylko miłośnikom opalenizny, dając szybki efekt „zbrązowienia”.
Jak lek…
Wystawianie się na słońce jest zdrowe. Pod warunkiem jednak, że zachowa się umiar i unika oparzeń. Najbezpieczniej jest chronić się przed promieniowaniem, gdy jest ono najintensywniejsze, a więc między 11.00 – 16.00. Zwłaszcza wtedy wskazane jest używanie kremów z filtrami UVA i UVB oraz dobrych okularów przeciwsłonecznych.
By uzyskać efekty zdrowotne nie trzeba też godzinami wygrzewać się na plaży. Wystarczy kilkadziesiąt minut przebywania na słońcu. Jest ono wspaniałym naturalnym lekiem, a helioterapia ma wielowiekową tradycję. Do połowy XX wieku był to główny sposób leczenia chorób zakaźnych. Promieniowanie słoneczne hamuje rozwój bakterii, wirusów, roztoczy i pleśni. Łagodzi też stany zapalne w organizmie i dobrze oddziałuje na pracę tarczycy. Osoby opalające się regularnie, obniżają u siebie ryzyko zawału i udaru, gdyż spowalniają się u nich procesy miażdżycowe w naczyniach krwionośnych. Naświetlanie słońcem reguluje zbyt wysokie ciśnienie tętnicze i metabolizm, pomagając utrzymać właściwą wagę. Terapię solarną wykorzystuje się czasem przy leczeniu zaburzeń hormonalnych, cukrzycy lub chorób autoimmunologicznych, takich jak stwardnienie rozsiane, Hashimoto czy reumatoidalne zapalenie stawów. Słońce pomaga też cierpiącym na łuszczycę i atopowe zapalenie skóry.
Jak witamina
Słońce, chociaż witaminą samo w sobie nie jest, to jednak ją dostarcza. Chodzi oczywiście o witaminę D, która metabolizuje się w organizmie pod wpływem promieni solarnych. Jest ona niezbędna do życia, bo wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega krzywicy u dzieci. W przypadku osób starszych przeciwdziała osteoporozie. Jednym słowem, umożliwia utrzymywanie zdrowego szkieletu. Odgrywa też istotną rolę we wchłanianiu wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego, wpływa korzystnie na system nerwowy i na skurcze mięśni, w tym serca oraz zmniejsza stany zapalne skóry. W państwach, które mają niedostatek tej witaminy, także w Polsce, w okresach, gdy słońca jest mało, należy ją bezwzględnie suplementować. Długotrwałe niedobory mogą doprowadzić z czasem nawet do nowotworów. Jeśli posiada się zasobne konto bankowe warto zaplanować w okresie jesiennych pluch wyjazd w rejony mocno nasłonecznione np. nad Morze Martwe. Zwłaszcza, że region ten słynie z kuracji klimatycznych. Opalanie się tam jest wyjątkowo bezpieczne. Sprzyja temu niskie położenie oraz dość gruba w tym miejscu warstwa ozonowa. Rzadko dochodzi tam więc do poparzeń słonecznych.
Za darmo można natomiast skorzystać z pięknych wiosennych i letnich dni, nie zamykać się w domu przed komputerem czy telewizorem, ale starać się codziennie przebywać, chociaż przez kilkadziesiąt minut na dworze. Przesiąść się z samochodu na rower, cieszyć się urokiem pobliskich plaż lub długimi spacerami z psem w promieniach słonecznych. Tak mało potrzeba, aby poczuć się zdrowszym i szczęśliwszym.
Autor: Dr Janusz Grobicki
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…