Popularne

Artykuł

Finanse

Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy

Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy

Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania – zwłaszcza dla przedsiębiorców. Wśród możliwych opcji znajdują się leasing i kredyt. Sprawdź, na co lepiej się zdecydować.

Ile trzeba zapłacić za dobrej jakości laptopa?

Nowego laptopa można kupić już za 2000 złotych. Będzie to jednak sprzęt niskiej klasy, nadający się wyłącznie do podstawowych zastosowań biurowych. Do obsługi zaawansowanego oprogramowania potrzebny jest znacznie droższy komputer przenośny. Modele ze średniej półki kosztują około 5-7 tysięcy złotych, a za najwyższej klasy sprzęt trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Ceny laptopów zależą przede wszystkim od zastosowanych podzespołów, w tym:

  • pamięci RAM – sprawną pracę zapewnia laptop z minimum 16 GB pamięci RAM,
  • procesor – laptopy z wielordzeniowym procesorem kosztują więcej, lecz umożliwiają szybką obsługę systemu i oprogramowania biurowego,
  • karta graficzna – jej parametry są istotne zwłaszcza dla osób zajmujących się zawodowo grafiką komputerową,
  • bateria – jej duża wydajność jest ważna podczas wykonywania pracy w terenie.

Na wyższą cenę laptopa może również wpłynąć zainstalowany fabrycznie system operacyjny czy oprogramowanie biurowe. Wartość sprzętu będzie także uzależniona od wielkości i rodzaju matrycy – do zastosowań biurowych dobrze sprawdzają się laptopy z matową matrycą, o przekątnej ekranu minimum 15 cali.

Zakup laptopa na raty

Niektóre sklepy oferują klientom możliwość zakupu na raty, czyli konsumpcyjnego kredytu ratalnego. Opcja ta pozwala od razu po zakupie stać się właścicielem sprzętu, lecz wymaga zobowiązania się do terminowego opłacania rat. W tego typu transakcji pośredniczy bank, z którym dany sklep współpracuje.

Zalety kredytu ratalnego

Zaletą takiego rozwiązania są niskie koszty całkowite finansowania – często sklepy oferują raty z oprocentowaniem RRSO 0%. W takim przypadku kupujący w finalnym rozrachunku płaci dokładnie taką samą kwotę, jaką musiałby wydać, gdyby kupił sprzęt za gotówkę. Warto jednak upewnić się, czy umowa nie zawiera żadnych dodatkowych opłat i prowizji.

Laptopa na raty można otrzymać bez czasochłonnych formalności – często stosuje się uproszczoną procedurę weryfikacyjną. Decyzję o uzyskaniu finansowania zwykle można otrzymać od ręki – wystarczy podczas zakupów przedstawić dowód osobisty, dane własnej firmy lub pracodawcy oraz wniosek o kredyt ratalny.

Wady kredytu ratalnego

Warunkiem otrzymania kredytu ratalnego jest wysoka zdolność kredytowa, dlatego trzeba wykazać stałe źródło dochodów. Wymagane może być również zaświadczenie o dochodach lub wyciąg z konta bankowego.

Osoba wnioskująca o kredyt ratalny nie może mieć złej lub zbyt krótkiej historii kredytowej. W takim przypadku byłaby niewiarygodna dla banku. Z tego powodu nowa firma nie będzie mogła kupić laptopa na raty. Kredyt ratalny obniża również zdolność kredytową przedsiębiorcy, co może mu uniemożliwić sfinansowanie kredytem innych ważnych inwestycji.

Minusem zakupu laptopa na raty jest również ponoszenie dodatkowych kosztów jego naprawy lub utylizacji, gdy ulegnie awarii po okresie gwarancyjnym. Jeśli właściciel laptopa będzie chciał po kilku latach wymienić używany sprzęt na nowy, stanie przed koniecznością poszukiwania nowego nabywcy na rynku wtórnym.

Leasing laptopa

Leasing laptopa pozwala na korzystanie z wybranego sprzętu bez konieczności jego zakupu. Leasingodawca może go używać na zasadach zapisanych w umowie – w zamian za regularne opłacanie rat. Warunki umowy są w dużym stopniu elastyczne – nawet w trakcie leasingu można zmieniać wysokość raty czy harmonogram spłaty.

Zalety leasingu

Firmy leasingowe najczęściej udzielają finansowania na okres od 18 do 36 miesięcy. Im dłuższa umowa, tym wysokość miesięcznej raty będzie niższa. Można wziąć w leasing nawet taniego laptopa o wartości od 1000 złotych, w tym używanego czy poleasingowego. Możliwe jest także sfinansowanie drogiego komputera przenośnego, który kosztuje kilkanaście tysięcy złotych, a nawet więcej.

Procedury weryfikacyjne w przypadku leasingu zwykle są prostsze w porównaniu do zakupu na raty. Decyzję można otrzymać od ręki, po przedstawieniu oświadczenia o wynikach finansowych. Leasing jest dostępny nawet dla nowych firm z niedługą historią kredytową. Najczęściej nie ma konieczności wnoszenia wpłaty własnej lub jest ona niska.

Leasing pozwala po zakończeniu umowy przejąć prawo własności do laptopa – w tym celu można zdecydować się na korzystny wykup, wtedy leasingobiorca nadal korzysta ze sprawdzonego sprzętu. Może on zwrócić go firmie leasingowej, a następnie wymienić na nowy model finansowany leasingiem. To zwalnia go z konieczności poszukiwania nowego nabywcy laptopa na rynku wtórnym i pozwala być na bieżąco z najnowszymi technologiami IT.

Laptop w leasingu daje również przedsiębiorcom więcej możliwości pod kątem optymalizacji podatkowej. Mogą oni uwzględniać w kosztach uzyskania przychodu zarówno opłacone raty, jak i opłatę wstępną. Zarazem mogą odliczać podatek VAT z otrzymanych od leasingodawcy faktur.

Koszty całkowite leasingu

Całkowite koszty finansowania najczęściej będą wyższe w porównaniu do zakupu na raty. To dlatego, że rata leasingowa składa się nie tylko z części kapitałowej, lecz także odsetkowej. Koszty leasingu dodatkowo zwiększa obowiązkowe ubezpieczenie sprzętu. Krótki okres finansowania sprawia, że w całym okresie leasingu nie trzeba martwić się o dodatkowe koszty serwisu laptopa, ponieważ jest on objęty gwarancją producenta.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *