Popularne

Artykuł

Sprzęt

Jak wybrać odpowiedni laptop gamingowy?

Jak wybrać odpowiedni laptop gamingowy?

Wybór odpowiedniego laptopa do gier nie jest wcale najprostszym zadaniem i, wbrew pozorom, nie wystarczy tylko odpowiednio zasobny budżet. W obecnych czasach wielu producentów oferuje drogi sprzęt, który jednak świetnie nadaje się do przykładowo montażu filmów czy zadań programistycznych. Zatem co trzeba wiedzieć, by wybrać odpowiedni laptop do gamingu? W niniejszym artykule zostały przedstawione najważniejsze informacje o kluczowych aspektach wyboru urządzenia, takie jak właściwa konfiguracja podzespołów, kluczowa rola karty graficznej czy w końcu odpowiednia ergonomia, pozwalająca na długie, wygodne sesje przed komputerem.

Jak dobrać odpowiednie podzespoły?

Szukając swojego przyszłego laptopa do gamingu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość i moc podzespołów zamkniętych w obudowie sprzętu. Ujmując to najprościej jak to tylko możliwe, im mocniejsza będzie konfiguracja, tym lepiej. Biorąc pod uwagę urządzenia od sprawdzonych producentów, możemy przykładać mniejszą wagę do elementów takich jak płyta główna czy zasilacz, zakładając, że zostały dobrane w odpowiedni sposób pod inne komponenty, a możliwość ich konfiguracji jest w przypadku laptopów mocno ograniczona. Zostają zatem właściwie 4 kluczowe dla komfortowego gamingu podzespoły. Są to kolejno:

  • dysk twardy,
  • pamięć RAM,
  • procesor,
  • karta graficzna.

Dysk twardy

W jaki sposób wybrać je odpowiednio do gamingu? Jeżeli chodzi o dysk twardy, sprawa jest stosunkowo prosta. W tym przypadku należy zwrócić uwagę przede wszystkim czy została zastosowana technologia SSD (z ang. Solid-State Drive). Jest to rodzaj dysku twardego, który zdecydowanie szybciej radzi sobie z odczytem danych od swoich tradycyjnych odpowiedników (HDD – z ang. Hard Disk Drive). Decydując się na pamięć SSD, można spodziewać się dużo krótszego czasu ładowania gier czy włączania całego systemu operacyjnego.

Pamięć RAM

W przypadku pamięci RAM nadal obowiązuje maksyma im więcej, tym lepiej. Jednak pytanie brzmi: ile dokładnie? Cóż, optymalnym rozwiązaniem jest 16GB pamięci RAM, która poradzi sobie doskonale we wszystkich obecnie oferowanych grach komputerowych. Jeśli potrzebne jest bardziej budżetowe rozwiązanie, to 8GB RAMu także powinno być w stanie zadowolić większość graczy. Należy jednak traktować je już jako swego rodzaju minimum i lepiej nie decydować się na jeszcze słabsze warianty.

Procesor

Na rynku procesorów można już od wielu lat zaobserwować swego rodzaju duopol — walkę o wpływy nabywców między Intelem a AMD. Obecnie różnice w jakości oferowanej przez rzeczone 2 firmy są stosunkowo marginalne. Największą uwagę należy przyłożyć do poszczególnego modelu, który został użyty w danym laptopie. Zdecydowanie wartymi uwagi są procesory AMD z serii Ryzen 7. Są to urządzenia stworzone z myślą o gamingu, dostępne w rozsądnej cenie.

Najważniejsze — karta graficzna

Laptopy gamingowe wyróżnia przede wszystkim użyta w nich karta graficzna. Urządzenia te muszą być zaopatrzone w kartę graficzną dedykowaną, absolutnie nie powinien to być tylko wariant zintegrowany. Jednak to tylko swego rodzaju standard, prawdziwy dylemat dotyczy tego, jaki dokładnie model wybrać. Różnorodność kart graficznych w oferowanych na rynku laptopach gamingowych może wydawać się nieco przytłaczająca. Zakładając, że przyszły właściciel sprzętu oczekuje wysokiej jakości generowanego obrazu, zachowując przy tym odpowiednią płynność wyświetlania, należy postawić na sprawdzone rozwiązania. Takim niewątpliwie jest seria kart graficznych RTX oferowana przez Nvidie. To sprzęt, który poradzi sobie z najnowszymi grami, bez irytujących spadków FPS (z ang. frames per second).

Jaki laptop wybrać?

Pierwszym skojarzeniem wielu osób, które przeczytały powyższe informacje o podzespołach, może być wrażenie, że taka konfiguracja wiąże się z ogromnymi kosztami. Jednakże istnieje na rynku producent, który oferuje mocny sprzęt do gamingu w przystępnej cenie. Mowa oczywiście o Lenovo i serii laptopów Lenovo Legion, marki, która w ostatnich latach niewątpliwie zapracowała sobie na swoje dobre imię i szacunek wśród graczy. Model Lenovo Legion 5 Pro, poza wymienionym wcześniej standardem podzespołów, oferuje między innymi takie udogodnienia jak 16-calowy ekran z częstotliwością odświeżania 165 Hz, wysokiej jakości audio czy ergonomiczną, podświetlaną klawiaturę.

Mając na uwadze zawarte w powyższym artykule porady z pewnością każdy znajdzie swój wymarzony laptop gamingowy, który nie zawiedzie nawet podczas najbardziej wymagających rozgrywek. Co więcej, okazuje się to możliwe nawet bez inwestycji kilkunastu tysięcy złotych. Nie znaczy to, że dobry, nowy laptop gamingowy można pozyskać za cenę 2 czy 3 tysięcy. Należy pamiętać, że w takich przypadkach nazwanie sprzętu „gamingowym” będzie prawdopodobnie tylko chwytem marketingowym, a samo urządzenie może okazać się wielkim rozczarowaniem. Zakup laptopa do gier zawsze wiąże się z nieco większym wydatkiem, ale dzięki producentom takim jak Lenovo, klienci z nieco mniejszym budżetem mogą cieszyć się pełnią wrażeń podczas zabawy w wirtualnym świecie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *