Z roku na rok coraz więcej osób znajduje się w tej komfortowej sytuacji, że pracę zawodową może wykonywać z własnego domu. Z jednej strony to ogromna wygoda, z drugiej wyzwanie w postaci dobrania odpowiedniej infrastruktury informatycznej, która zapewni optymalne osiągi. Co powinien mieć komputer biurowy i ile w 2024 roku musimy na niego wydać?
Spis treści
Dobry komputer biurowy – czym powinien się cechować?
Komputer do biura to sprzęt, który w wielu profesjach jest wykorzystywany nawet do kilkunastu godzin codziennie. Być może nie wymagamy od niego komponentów zdolnych udźwignąć ciężar najnowszych gier komputerowych, ale wciąż urządzenie to musi wykazywać się wydajnością, która zapewni długoterminową efektywność i szybkość działania.
Na co zwracamy uwagę w komputerach biurowych? Przede wszystkim na wcześniej wspomnianą wydajność, która zapewniana jest przez procesor i pamięć RAM. Procesor wyposażony cztery rdzenie i minimum 8 GB pamięci to zestaw, który z powodzeniem zapewni nam efektywność działania przez kilka najbliższych lat. Nie bez znaczenia jest także dysk SSD, który pod kątem szybkości znacznie przewyższa wcześniej stosowane dyski HDD.
Komputer do pracy biurowej musi być także wyposażony w inne, równie ważne podzespoły cechujące się nie tylko wydajnością, ale także kompatybilnością z procesorem. Mowa tu o karcie graficznej i karcie dźwiękowej, które są istotne przy realizowaniu prac kreatywnych. Z pewnością komputer do pracy nie powinien być zbyt głośny – jednostajny hałas wytwarzany przez kilkanaście godzin pracy może naprawdę zmęczyć. W tym celu warto zwrócić również uwagę na technologię chłodzenia urządzenia, która może zagwarantować komfortowe warunki pracy.
Jaka cena za wydajny komputer do pracy?
Wielu pasjonatów, decydując się na komputer stacjonarny, stara się samodzielnie dobrać wszystkie komponenty, by w spokojnych warunkach złożyć z nich urządzenie swoich marzeń. Nie oszukujmy się jednak – większość z nas stawia na wygodę i preferuje zakup kompletnego urządzenia, które będzie służyć nam już chwilę po podłączeniu.
Na jaki koszt musimy się przygotować, podejmując decyzję o zakupie komputera do biura? Co ciekawe, wcale nie musi być on zatrważająco wysoki. Już za około 3 tysiące złotych będziemy w stanie zapewnić sobie sprzęt wyposażony w sześciordzeniowy procesor, 8 GB RAM i bardzo szybki dysk SSD cechujący się pojemnością 500 GB. Taki sprzęt będzie miał już od początku wgrany system operacyjny Windows, co ułatwi proces konfiguracji sprzętu.
Im wyższy budżet możemy przeznaczyć na sprzęt, tym naturalnie lepszy komputer uzyskamy. Za około 6-7 tysięcy złotych kupimy urządzenie, które w efektywny sposób posłuży nam na kilka najbliższych lat. Jednak już 3 tysiące wystarczą, by w komfortowych warunkach realizować swoje zadania służbowe.
O tych akcesoriach nie możemy zapomnieć
Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że infrastruktura domowego biura nie składa się jedynie z samego komputera. Do niego warto dobrać odpowiednio duży monitor, a by praca z zestawem była jeszcze wygodniejsza, możemy rozważyć uchwyty do monitorów, które pozwolą ustawić je w pozycji najbardziej nam odpowiadającej.
Prócz tego standardowy zestaw – myszka, klawiatura, głośniki, a także coraz popularniejsze zasilacze awaryjne UPS, które mogą uratować efekty naszej pracy nawet w sytuacji chwilowego braku zasilania. Kompletny zestaw komputerowy do pracy biurowej być może będzie w efekcie droższy niż zakup laptopa, ale komfort pracy na komputerze stacjonarnym jest nie do przecenienia.
Artykuł gościnny.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Najlepsze technologie do tworzenia aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne stanowią kluczowy element strategii biznesowych. Ich rozwój umożliwia firmom nie tylko dotarcie do klientów na całym świecie, ale…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…