Sprawny i łatwo dostępny sprzęt gaśniczy to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa w przypadku pojawienia się ognia. Szybka reakcja osób przebywających w budynku może skutecznie spowolnić, a nawet zdławić pożar w zarodku, ograniczając straty w mieniu oraz zmniejszając zagrożenie dla zdrowia i życia. Jednakże, aby utrzymać gaśnice w odpowiednim stanie konieczne jest prowadzenie regularnej legalizacji. Na czym ona polega?
Spis treści
Legalizacja a gwarancja
Na pierwszy rzut oka terminy te mogą wydawać się podobne, gdyż obydwa wyznaczają ramy czasowe, zapewniające sprawne działanie gaśnicy. Gwarancja producenta – w przypadku tego typu urządzeń wynosząca zwykle od 2 do 5 lat – obejmuje prawidłowe funkcjonowanie mechanicznych aspektów gaśnicy, natomiast legalizacja obejmuje okres skutecznego działania środka gaśniczego oraz ogólną sprawność urządzenia. Z tego powodu gaśnice powinny być legalizowane nie rzadziej niż raz na rok lub według zaleceń producenta, tak jak zostało to określone w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz.U. 2010 nr 109 poz. 719).
Czym jest i jak przebiega legalizacja?
Termin ten określa zespół procedur, które mają na celu sprawdzenie, czy dane urządzenie spełnia wymogi bezpieczeństwa. W przypadku gaśnic przenośnych legalizacja odbywa się zgodnie z normą PN-EN 3-7+A1:2008, które określa wymagania eksploatacyjne oraz metody badań tego typu urządzeń. Podstawowy przegląd gaśnicy obejmuje:
- sprawdzenie lokalizacji gaśnicy, instrukcji obsługi oraz informacji dotyczących stanu technicznego urządzenia;
- kontrolę ogólnego stanu technicznego gaśnicy, obejmującą m.in. wskaźniki ciśnienia oraz uruchomienia, a także obecność potencjalnych uszkodzeń mechanicznych lub korozji;
- inspekcję plomby, prądownicy oraz węży;
- sprawdzenie masy dwutlenku węgla.
W niektórych przypadkach dokładniejsza kontrola gaśnicy obejmuje również przeprowadzenie próby ciśnieniowej bądź udarowej, badanie tensometryczne lub makroskopowe, a także otwarcie gaśnicy w celu wymiany proszku gaśniczego, uszczelek lub innych elementów odpowiadających za możliwość sprawnego uruchomienia gaśnicy. Jeżeli w toku legalizacji zostanie wykryta usterka, urządzenie przekazywane jest do naprawy, która może się odbyć jedynie w autoryzowanych zakładach serwisowych.
Kto może przeprowadzić legalizację?
Sprawdzaniem stanu technicznego zajmują się specjaliści, przy czym w przypadku zbiornika o masie gotowej do użycia powyżej 20 kilogramów konieczne jest dokonanie rejestru w Urzędzie Dozoru Technicznego. Legalizacja gaśnic Warszawa zapewnia klientom rzetelne oraz sprawne wykonanie przeglądu urządzeń, a także przeprowadzenie naprawy niesprawnych lub uszkodzonych gaśnic. Oprócz inspekcji pracownicy firmy służą również fachowym doradztwem, które pozwoli poprawić bezpieczeństwo w budynku.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…