Ośrodki badawcze i laboratoria jakości każdego dnia testują urządzenia, lekarstwa i inne produkty wypuszczane na rynek. Służą im do tego specjalne komory symulujące warunki naturalne, m.in. komora klimatyczna oraz komora solna. Jak działają takie sprzęty? W jaki sposób przeprowadzane są w nich badania? O tym przeczytasz w artykule!
Jak działa komora klimatyczna?
Komora klimatyczna to urządzenie, które pozwalają odwzorować naturalne warunki klimatyczne w kontrolowanym środowisku laboratorium. Jest to możliwe dzięki wielu współpracującym ze sobą elementom, takim jak nawilżacz parowy czy system chłodzenia. Poprzez panel regulacji możemy więc dowolnie modyfikować temperaturę, wilgotność, a często także natężenie światła panujące w komorze. Wszystko po to, aby uzyskać tam warunki możliwie zbliżone do tych, z jakimi badana substancja będzie musiała zmierzyć się już po jej dopuszczeniu do obrotu.
Przeprowadzanie takich badań w laboratorium jest bowiem najszybsze, najtańsze i najprostsze logistycznie. Niektóre z testów byłyby niemożliwe, a co najmniej mocno utrudnione, gdyby chcieć je przeprowadzić w naturalnych warunkach. Czasem dla bezpieczeństwa dany produkt musi być przetestowany np. w bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Komora klimatyczna pozwala natomiast nie tylko ustawiać parametry w bardzo szerokim zakresie, ale również na bieżąco zapisywać i analizować uzyskane wyniki.
Komora solna i testy korozyjne
Bardzo specyficznym testem jest badanie sprawdzające odporność danego materiału na korozję. Poddaje się im powłoki lakiernicze i galwaniczne, a nawet części maszyn. Do testów korozyjnych przeprowadzanych w laboratorium wykorzystana jest komora solna, zwana też korozyjną. Specjalna dysza wbudowana w tym urządzeniu rozpyla nad badaną próbką mgłę solną. Takie badanie trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. Roztwór solanki jest rozpylany w sposób ciągły, a temperatura panująca we wnętrzu komory ściśle określona. Po wskazanym czasie sprawdza się stan próbki i obecność na niej defektów korozyjnych. Istotna jest zarówno ich wielkość, jak i rozmieszczenie.
Niektóre komory mają wbudowaną szybę, przez którą stan próbki można obserwować jeszcze w trakcie testu. Komora solna, podobnie jak klimatyczna, umożliwia przeprowadzanie badań znacznie sprawniej, niż odbywałyby się w naturze. Co ciekawe, na rynku znaleźć można również komory klimatyczne z opcją testu solnego. Korzystanie z takiej maszyny poprawia wydajność pracy całego laboratorium, gdyż nie trzeba przenosić badanych substancji pomiędzy osobnymi urządzeniami.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://tprofile.pl/
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…