Popularne

Artykuł

Zdrowie

Komora solna i klimatyczna – niezbędne wyposażenie laboratorium badawczego

Komora solna i klimatyczna – niezbędne wyposażenie laboratorium badawczego

Ośrodki badawcze i laboratoria jakości każdego dnia testują urządzenia, lekarstwa i inne produkty wypuszczane na rynek. Służą im do tego specjalne komory symulujące warunki naturalne, m.in. komora klimatyczna oraz komora solna. Jak działają takie sprzęty? W jaki sposób przeprowadzane są w nich badania? O tym przeczytasz w artykule!

Jak działa komora klimatyczna?

Komora klimatyczna to urządzenie, które pozwalają odwzorować naturalne warunki klimatyczne w kontrolowanym środowisku laboratorium. Jest to możliwe dzięki wielu współpracującym ze sobą elementom, takim jak nawilżacz parowy czy system chłodzenia. Poprzez panel regulacji możemy więc dowolnie modyfikować temperaturę, wilgotność, a często także natężenie światła panujące w komorze. Wszystko po to, aby uzyskać tam warunki możliwie zbliżone do tych, z jakimi badana substancja będzie musiała zmierzyć się już po jej dopuszczeniu do obrotu.

Przeprowadzanie takich badań w laboratorium jest bowiem najszybsze, najtańsze i najprostsze logistycznie. Niektóre z testów byłyby niemożliwe, a co najmniej mocno utrudnione, gdyby chcieć je przeprowadzić w naturalnych warunkach. Czasem dla bezpieczeństwa dany produkt musi być przetestowany np. w bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Komora klimatyczna pozwala natomiast nie tylko ustawiać parametry w bardzo szerokim zakresie, ale również na bieżąco zapisywać i analizować uzyskane wyniki.

Komora solna i testy korozyjne

Bardzo specyficznym testem jest badanie sprawdzające odporność danego materiału na korozję. Poddaje się im powłoki lakiernicze i galwaniczne, a nawet części maszyn. Do testów korozyjnych przeprowadzanych w laboratorium wykorzystana jest komora solna, zwana też korozyjną. Specjalna dysza wbudowana w tym urządzeniu rozpyla nad badaną próbką mgłę solną. Takie badanie trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. Roztwór solanki jest rozpylany w sposób ciągły, a temperatura panująca we wnętrzu komory ściśle określona. Po wskazanym czasie sprawdza się stan próbki i obecność na niej defektów korozyjnych. Istotna jest zarówno ich wielkość, jak i rozmieszczenie.

Niektóre komory mają wbudowaną szybę, przez którą stan próbki można obserwować jeszcze w trakcie testu. Komora solna, podobnie jak klimatyczna, umożliwia przeprowadzanie badań znacznie sprawniej, niż odbywałyby się w naturze. Co ciekawe, na rynku znaleźć można również komory klimatyczne z opcją testu solnego. Korzystanie z takiej maszyny poprawia wydajność pracy całego laboratorium, gdyż nie trzeba przenosić badanych substancji pomiędzy osobnymi urządzeniami.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://tprofile.pl/

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *