Ośrodki badawcze i laboratoria jakości każdego dnia testują urządzenia, lekarstwa i inne produkty wypuszczane na rynek. Służą im do tego specjalne komory symulujące warunki naturalne, m.in. komora klimatyczna oraz komora solna. Jak działają takie sprzęty? W jaki sposób przeprowadzane są w nich badania? O tym przeczytasz w artykule!
Jak działa komora klimatyczna?
Komora klimatyczna to urządzenie, które pozwalają odwzorować naturalne warunki klimatyczne w kontrolowanym środowisku laboratorium. Jest to możliwe dzięki wielu współpracującym ze sobą elementom, takim jak nawilżacz parowy czy system chłodzenia. Poprzez panel regulacji możemy więc dowolnie modyfikować temperaturę, wilgotność, a często także natężenie światła panujące w komorze. Wszystko po to, aby uzyskać tam warunki możliwie zbliżone do tych, z jakimi badana substancja będzie musiała zmierzyć się już po jej dopuszczeniu do obrotu.
Przeprowadzanie takich badań w laboratorium jest bowiem najszybsze, najtańsze i najprostsze logistycznie. Niektóre z testów byłyby niemożliwe, a co najmniej mocno utrudnione, gdyby chcieć je przeprowadzić w naturalnych warunkach. Czasem dla bezpieczeństwa dany produkt musi być przetestowany np. w bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Komora klimatyczna pozwala natomiast nie tylko ustawiać parametry w bardzo szerokim zakresie, ale również na bieżąco zapisywać i analizować uzyskane wyniki.
Komora solna i testy korozyjne
Bardzo specyficznym testem jest badanie sprawdzające odporność danego materiału na korozję. Poddaje się im powłoki lakiernicze i galwaniczne, a nawet części maszyn. Do testów korozyjnych przeprowadzanych w laboratorium wykorzystana jest komora solna, zwana też korozyjną. Specjalna dysza wbudowana w tym urządzeniu rozpyla nad badaną próbką mgłę solną. Takie badanie trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. Roztwór solanki jest rozpylany w sposób ciągły, a temperatura panująca we wnętrzu komory ściśle określona. Po wskazanym czasie sprawdza się stan próbki i obecność na niej defektów korozyjnych. Istotna jest zarówno ich wielkość, jak i rozmieszczenie.
Niektóre komory mają wbudowaną szybę, przez którą stan próbki można obserwować jeszcze w trakcie testu. Komora solna, podobnie jak klimatyczna, umożliwia przeprowadzanie badań znacznie sprawniej, niż odbywałyby się w naturze. Co ciekawe, na rynku znaleźć można również komory klimatyczne z opcją testu solnego. Korzystanie z takiej maszyny poprawia wydajność pracy całego laboratorium, gdyż nie trzeba przenosić badanych substancji pomiędzy osobnymi urządzeniami.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://tprofile.pl/
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…