Ośrodki badawcze i laboratoria jakości każdego dnia testują urządzenia, lekarstwa i inne produkty wypuszczane na rynek. Służą im do tego specjalne komory symulujące warunki naturalne, m.in. komora klimatyczna oraz komora solna. Jak działają takie sprzęty? W jaki sposób przeprowadzane są w nich badania? O tym przeczytasz w artykule!
Jak działa komora klimatyczna?
Komora klimatyczna to urządzenie, które pozwalają odwzorować naturalne warunki klimatyczne w kontrolowanym środowisku laboratorium. Jest to możliwe dzięki wielu współpracującym ze sobą elementom, takim jak nawilżacz parowy czy system chłodzenia. Poprzez panel regulacji możemy więc dowolnie modyfikować temperaturę, wilgotność, a często także natężenie światła panujące w komorze. Wszystko po to, aby uzyskać tam warunki możliwie zbliżone do tych, z jakimi badana substancja będzie musiała zmierzyć się już po jej dopuszczeniu do obrotu.
Przeprowadzanie takich badań w laboratorium jest bowiem najszybsze, najtańsze i najprostsze logistycznie. Niektóre z testów byłyby niemożliwe, a co najmniej mocno utrudnione, gdyby chcieć je przeprowadzić w naturalnych warunkach. Czasem dla bezpieczeństwa dany produkt musi być przetestowany np. w bardzo niskiej lub bardzo wysokiej temperaturze. Komora klimatyczna pozwala natomiast nie tylko ustawiać parametry w bardzo szerokim zakresie, ale również na bieżąco zapisywać i analizować uzyskane wyniki.
Komora solna i testy korozyjne
Bardzo specyficznym testem jest badanie sprawdzające odporność danego materiału na korozję. Poddaje się im powłoki lakiernicze i galwaniczne, a nawet części maszyn. Do testów korozyjnych przeprowadzanych w laboratorium wykorzystana jest komora solna, zwana też korozyjną. Specjalna dysza wbudowana w tym urządzeniu rozpyla nad badaną próbką mgłę solną. Takie badanie trwa zwykle od kilku do kilkudziesięciu godzin. Roztwór solanki jest rozpylany w sposób ciągły, a temperatura panująca we wnętrzu komory ściśle określona. Po wskazanym czasie sprawdza się stan próbki i obecność na niej defektów korozyjnych. Istotna jest zarówno ich wielkość, jak i rozmieszczenie.
Niektóre komory mają wbudowaną szybę, przez którą stan próbki można obserwować jeszcze w trakcie testu. Komora solna, podobnie jak klimatyczna, umożliwia przeprowadzanie badań znacznie sprawniej, niż odbywałyby się w naturze. Co ciekawe, na rynku znaleźć można również komory klimatyczne z opcją testu solnego. Korzystanie z takiej maszyny poprawia wydajność pracy całego laboratorium, gdyż nie trzeba przenosić badanych substancji pomiędzy osobnymi urządzeniami.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem https://tprofile.pl/
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…