Popularne

Artykuł

Zdrowie

Dieta na podagrę

Dieta na podagrę

Dieta to jedna z istotniejszych metod wspierających leczenie podagry. Odpowiednia modyfikacja nawyków żywieniowych oraz składników codziennego jadłospisu nie tylko łagodzi przebieg choroby, ale także wydłuża okresy remisji jej objawów.

Dieta a podagra

Ze względu na mechanizm powstawania podagry, dieta odgrywa istotną rolę w leczeniu choroby oraz minimalizowaniu częstotliwości jej nawrotów i siły dolegliwości. Celem modyfikacji nawyków żywieniowych i codziennego jadłospisu jest przede wszystkim ograniczenie produktów wywołujących hiperurykemię, czyli stan zwiększonego stężenia kwasu moczowego we krwi. Z tego powodu dieta na chorobę, jaką jest podagra, koncentruje się na zbilansowaniu podaży produktów bogatych w puryny, a wzbogaceniu o te sprzyjające wydalaniu kwasu moczowego z organizmu, poprawiające funkcje nerek, a także wspierające ogólny metabolizm.

Przede wszystkim chorzy na podagrę powinni unikać niektórych gatunków mięsa, takich jak dziczyzna, podroby, wieprzowina i wołowina. Nie są wskazane także niektóre wyroby mięsne, m.in. tłuste wędliny i kiełbasy oraz buliony czy wywary mięsne i kostne, a także galarety. Należy również uważać na ilość i rodzaj spożywanych ryb, warzyw i owoców. Warto ograniczyć szczególnie śledzie, sardynki i szprotki, owoce morza, warzywa strączkowe, szpinak, szczaw, rabarbar, grzyby, ostre i korzenne przyprawy, kukurydzę oraz piwo i niektóre produkty mleczne, m.in. ser żółty i pleśniowy czy pełnotłusty twaróg. W trosce o zdrowie dobrze jest zrezygnować ze smażenia na rzecz gotowania, duszenia na parze czy pieczenia. Ważne, aby odpowiednio nawadniać organizm wodą mineralną lub niesłodzonymi napojami owocowymi czy herbatami. Mimo wielu restrykcji dozwolonych jest wiele produktów.

Co można jeść?

Jadłospis powinien przede wszystkim obejmować artykuły świeże, jak najbardziej naturalne i mało przetworzone. Wskazane są ciemne i ciemnozielone warzywa liściaste, ale dla uzupełnienia dobrze jest sięgać także po różnego rodzaju jarzyny i owoce, np. bogate w wodę, błonnik i antyoksydanty. Dobrze, jeśli warzywa znajdują się w każdym z 4–5 zalecanych posiłków w ciągu dnia, a owoce w co najmniej 2. Poza świeżą zieleniną można wzbogacać i tym samym urozmaicać menu o mrożonki, ale i produkty zbożowe, takie jak pełnoziarniste pieczywo, kasze, ryż, makarony czy owsianki.

Do picia poza zdrowymi napojami i wodą rekomendowany jest sok z wiśni w porcji pół kubka (około 150 ml) co 2 dni. Spożycie napojów zalecane jest szczególnie do posiłku i tuż po nim, a także na wieczór, przed snem, co zapobiega odkładaniu się kwasu moczowego.

W diecie na podagrę dozwolony jest nabiał, ale o określonej zawartości tłuszczu. Można sięgać po chude mleko, twaróg oraz jogurty naturalne. Miłośnicy słodkości czy fast foodów, mimo że powinni w tym czasie opanować się pokusie, mogą pozwolić sobie na alternatywną, zdrowszą wersję ulubionych przekąsek. Przykładowo batony można wykonywać samodzielnie poprzez połączenie różnych składników (orzechów, nasion czy suszonych owoców) za pomocą miodu i zapieczenie ich w odpowiedniej formie na blasze. Warto też otoczyć truskawki w płynnej czekoladzie i odstawić do wystygnięcia. W porze lunchu natomiast kuszącą propozycję stanowi wegańskie burrito czy tortilla z indykiem bądź tuńczykiem.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *