Popularne

Artykuł

Technologia

Zastosowanie sztucznej inteligencji – w jakich obszarach życia może nas wspomóc?

Zastosowanie sztucznej inteligencji – w jakich obszarach życia może nas wspomóc?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w urządzeniach używanych na co dzień stało się normą. W niektórych przypadkach nie zdajemy sobie sprawy, że dana technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję lub uczenie maszynowe algorytmów. Na czym polega AI i jak wygląda zastosowanie sztucznej inteligencji w praktyce?

Zastosowanie sztucznej inteligencji w codziennym życiu

Gdy mówimy o jakimś urządzeniu, że posiada sztuczną inteligencję, mamy na myśli jego możliwości uczenia się. W przeciwieństwie od innych sprzętów elektronicznych, te posiadające sztuczną inteligencję mogą podejmować pewne działania nawet w sytuacjach, które nie zostały przewidziane przez twórców. Zastosowanie sztucznej inteligencji oznacza także, że maszyna jest w stanie podejmować decyzje nawet bez pełnej ilości danych.

Działanie inteligentnych urządzeń jest w dużym stopniu uzależnione od tego, jak zachowuje się jego użytkownik.

Sztuczna inteligencja noszona zawsze w kieszeni lub torebce

Urządzeniem posiadającym sztuczną inteligencję, które każdy ma przy sobie, jest nasz smartfon. Korzystając z obsługi głosowej (na przykład Alexa, Asystent Google, Siri) możemy przekonać się, jak szybko urządzenie nas “poznaje”. Nie ma potrzeby konkretnego precyzowania swoich zapytań, by telefon nas zrozumiał. Wypowiedzenie słów “jestem głodny” może zatem spowodować, że nasz smartfon zaproponuje nam zamówienie jedzenia z pobliskiej restauracji.

Sztuczna inteligencja pozwala także na rozumienie ludzkiej mowy – niezależnie od tego, kto wypowiada polecenia i w jakim robi to języku. Z racji tego, że z telefonu korzystamy na wiele sposobów, jego oprogramowanie jest w stanie dobrze poznać swojego właściciela. Można to zauważyć choćby podczas zakupów online.

Zakupy przez Internet – czy na pewno decydujesz, co wybierasz?

Podczas zakupów przez Internet zastosowanie sztucznej inteligencji przejawia się na kilka sposobów. Gdy szukamy danego produktu w Internecie lub danym sklepie internetowym, AI podsunie nam najbardziej pasujące do naszych upodobań produkty. Niejeden użytkownik nowoczesnego smartfona zdziwił się także, gdy zobaczył na ekranie swojej komórki reklamę produktu, o którym niedawno rozmawiał. Druga sytuacja jest najlepszym przykładem na zastosowanie sztucznej inteligencji. Dzięki niej każdy klient dostaje inne wyniki wyszukiwania, nawet po wpisaniu tego samego zapytania w pasku wyszukiwarki.

Dlaczego nie dostaję spamu na e-mail?

Pewnie czasami przeglądając swoją skrzynkę mailową zastanawiasz się, dlaczego tylko niektóre reklamy na nią trafiają. To także zasługa sztucznej inteligencji!

Na podstawie zachowań Twoich, a także innych użytkowników (skrupulatnie dobranych przez sztuczną inteligencję) algorytmy ukrywają wiadomości o charakterze spamu. Jeżeli jednak takie treści mogą Cię zainteresować – zobaczysz je.

AI do sprawdzania zdolności kredytowej

Usługi bankowe w dużym stopniu opierają się właśnie na sztucznej inteligencji. Zastosowanie sztucznej inteligencji w momencie oceny zdolności kredytowej klienta banku jest dziś codziennością.

Więcej na temat sztucznej inteligencji i jej zastosowań przeczytasz na portalu aibusiness.pl.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *