Popularne

Artykuł

IT

Od czego zacząć karierę w IT?

Od czego zacząć karierę w IT?

Praca w IT kusi wiele osób atrakcyjnym wynagrodzeniem i możliwościami rozwoju zawodowego. Jeśli myślisz o rozpoczęciu swojej kariery w tej branży, warto uświadomić sobie, jak wiele różnorodnych stanowisk ona proponuje. Jak zdobyć niezbędną wiedzę, by objąć jedno z nich?

Szukaj swojego miejsca

Na rynku stale pojawiają się nowe ścieżki rozwoju zawodowego w branży IT. Równocześnie widać jednak niesłabnące zapotrzebowanie na specjalistów m.in. z zakresu programowania, analizy danych czy testowania oprogramowania. Czym zajmuje się każdy z nich?

Programista pisze wiersze kodu w określonym języku programowania, na podstawie których komputer wykonuje dane polecenia. Może specjalizować się np. w tzw. front-endzie, wówczas zajmuje się głównie tworzeniem widocznej dla użytkownika warstwy strony internetowej lub aplikacji. Za rdzeń oprogramowania i jego techniczną część odpowiada natomiast tzw. back-endowiec. Do zadań analityka danych należy za to wyodrębnianie i selekcjonowanie danych, a następnie wizualizowanie tych o strategicznym znaczeniu dla projektu i umożliwiających firmom obranie właściwych kierunków rozwoju biznesu. Dzięki działaniom testera oprogramowania możliwa jest natomiast identyfikacja zagrożeń jeszcze na etapie jego rozwoju. Wykrywa bowiem i zgłasza wszelkie błędy, a także sugeruje sposoby na ulepszenie systemu i ocenia jego ogólną wydajność.

Praktyczne umiejętności to podstawa

Praca w IT może być bardzo różnorodna i wymagać różnych kompetencji. Niewątpliwie jednak merytoryczną bazą dla wielu specjalistów w tej dziedzinie są studia informatyczne. Dają one szeroką wiedzę z różnych zakresów. Jeśli wybierzesz już, jaki typ pracy w IT najbardziej by ci odpowiadał, warto też poza uczelnią szukać możliwości do uzupełniania teorii o praktykę. Dobrym pomysłem na to są staże organizowane przez wiele firm czy działów IT. Często kończą się one propozycjami pracy dla najzdolniejszych studentów lub absolwentów.

Jeśli stoisz przed wyzwaniem przekwalifikowania się, kilkuletnie studia mogą okazać się zbyt czasochłonne. Szybszym sposobem na zgłębienie konkretnej dziedziny IT są m.in. tzw. bootcampy, czyli intensywne kursy np. w obszarze programowania, testowania czy analizy danych. Takie zajęcia zwykle nie trwają dłużej niż pół roku. W tym czasie uczestnicy skupiają się na rozwiązywaniu zadań i problemów, ograniczając do minimum część teoretyczną. Ważne jest jednak dokładne zweryfikowanie prowadzących oraz programu kursu, by stwierdzić, czy odpowiada on twoim potrzebom i da wystarczające umiejętności, by móc po nim rozpocząć swoją wymarzoną zawodową ścieżkę.

Gdy już będziesz stawiać swoje pierwsze kroki w branży IT, pamiętaj, że jest ona bardzo dynamiczna. Co dzień doskonalone są narzędzia i tworzone nowe rozwiązania. Jeśli więc lubisz się rozwijać, praca w tym sektorze może być dla ciebie ciekawym wyzwaniem.

Materiał przygotowany przez partnera strony.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *