Zawód programisty związany jest z pracą umysłową, wykonywaną w trybie siedzącym. Pisanie kodów nie jest zadaniem, odpowiednim dla każdego mimo obowiązującej mody na naukę programowania dla każdego. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto szkolić się w programowaniu zastanów się, czy posiadasz cechy i predyspozycje do programowania.
Spis treści
Cechy dobrego programisty? Zacznij od określenia umiejętności
Cechy programisty nie są jasno sformułowaną listą interpersonalnych umiejętności i uwarunkowań, pozwalających efektywnie i szybko pisać kody programów. W pracy programisty oprócz umiejętności typowych dla programistów (czyli tych, które można przyswoić w drodze zdobywania wiedzy) liczą się cechy, ułatwiające, a często i umożliwiające prawidłowe wykonywanie obowiązków. Zastanów się, czy będziesz zdolny/a do nauczenia się języków programowania i co Ci w tym może pomóc? Ważna będzie determinacja oraz konsekwencja w wykonywaniu zadań. Konieczna jest umiejętność skupienia się i brak przeciwskazań do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Konieczny jest analityczny umysł, zdolność do kreatywnego, twórczego koncypowania oraz umiejętność przetwarzania pomysłów na realizacje.
Cechy charakteru programisty są bardzo ważne
Oprócz umiejętności, które należy pozyskać w drodze szkolenia warto wiedzieć jakie są cechy pożądane w IT. Od specjalistów z dziedziny programowania w procesie rekrutacji wymaga się wykazania interpersonalnymi cechami i zdolnościami, takimi jak komunikatywność, zdolność pracy pod presją czasu, umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów oraz obmyślania nowych możliwości. Bardzo istotna jest znajomość języków obcych, pozwalająca na pracę bez ograniczeń w postaci bariery językowej. Programista powinien umieć dzielić się wiedzą i wykazywać ogromną pasją do tego zajęcia. Jeśli nie polubisz programowania, nie staniesz się dobrym programistą. W tej pracy ważna jest ponadto odpowiedzialność oraz sumienność.
Jakie cechy są ważne, by zacząć karierę w IT?
Programowania można nauczyć się od podstaw, jednak aby rozpocząć warto posiadać cechy programisty, które ułatwią i przyspieszą zdobywanie wiedzy. Programista – kompetencje interpersonalne? Aby rozpocząć musisz być osobą konsekwentną, zaangażowaną, odpowiedzialną i komunikatywną. Warto posiadać wiedzę w dziedzinie języków obcych i być osobą otwarta na kontakty z ludźmi. Dobry programista musi się porozumiewać zwłaszcza na początku, gdy konieczne jest zdobycie podstawowej wiedzy, najczęściej od osób, które już pracują w tym zawodzie. Mitem jest wizerunek programisty jako osoby zamkniętej w sobie, niezadbanej, pracującej w zaciszu własnego gabinetu. Programowanie jest wielopłaszczyznowym działaniem, które wiąże się ze współpracą z ludźmi oraz nieustanną wymianą informacji. Zamknięty w sobie introwertyk nie będzie czuł się w tej profesji dobrze, chyba że jego ponadprzeciętny talent pozwoli przymykać oczy na brak potrzebnych w IT cech charakteru.
Czy kompetencje są tak samo ważne w zawodzie programisty jak cechy charakteru?
W zawodzie programisty na początku liczą się przede wszystkim cechy charakteru. Jeżeli masz wymagane w IT przymioty, możesz efektywnie uczyć się programowania niezależnie od tego, czy szkolenie zajmie Ci kilka tygodni, miesięcy czy lat. Najważniejsza jest pasja, zaangażowanie, odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji oraz konsekwencja. Jeżeli masz analityczny umysł i nie boisz się komunikować z ludźmi, prawdopodobnie opanujesz umiejętności, które z technicznego punktu widzenia pozwolą Ci zostać dobrym programistą. Połączenie umiejętności pisania kodów z cechami charakteru, które przydadzą się w branży IT pozwoli Ci pewnie wkroczyć w nowe środowisko i zyskać pewność siebie w pierwszych procesach rekrutacyjnych. Dzięki cechom, ułatwiającym pracę w IT pracodawca chętniej zatrudni początkująca osobę. Oprócz konieczności zdobywania doświadczenia nie będziesz miał/a problemu z porozumiewaniem się ze współpracownikami, dyscyplina pracy oraz jej specyfiką, która nie jest atrakcyjna dla każdego.
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…