Popularne

Artykuł

Inne

Cechy dobrego programisty, czyli na co zwraca się uwagę podczas rekrutacji?

Cechy dobrego programisty, czyli na co zwraca się uwagę podczas rekrutacji?

Zawód programisty związany jest z pracą umysłową, wykonywaną w trybie siedzącym. Pisanie kodów nie jest zadaniem, odpowiednim dla każdego mimo obowiązującej mody na naukę programowania dla każdego. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto szkolić się w programowaniu zastanów się, czy posiadasz cechy i predyspozycje do programowania. 

Cechy dobrego programisty? Zacznij od określenia umiejętności

Cechy programisty nie są jasno sformułowaną listą interpersonalnych umiejętności i uwarunkowań, pozwalających efektywnie i szybko pisać kody programów. W pracy programisty oprócz umiejętności typowych dla programistów (czyli tych, które można przyswoić w drodze zdobywania wiedzy) liczą się cechy, ułatwiające, a często i umożliwiające prawidłowe wykonywanie obowiązków. Zastanów się, czy będziesz zdolny/a do nauczenia się języków programowania i co Ci w tym może pomóc? Ważna będzie determinacja oraz konsekwencja w wykonywaniu zadań. Konieczna jest umiejętność skupienia się i brak przeciwskazań do wielogodzinnej pracy w pozycji siedzącej. Konieczny jest analityczny umysł, zdolność do kreatywnego, twórczego koncypowania oraz umiejętność przetwarzania pomysłów na realizacje.

Cechy charakteru programisty są bardzo ważne

Oprócz umiejętności, które należy pozyskać w drodze szkolenia warto wiedzieć jakie są cechy pożądane w IT. Od specjalistów z dziedziny programowania w procesie rekrutacji wymaga się wykazania interpersonalnymi cechami i zdolnościami, takimi jak komunikatywność, zdolność pracy pod presją czasu, umiejętność zespołowego rozwiązywania problemów oraz obmyślania nowych możliwości. Bardzo istotna jest znajomość języków obcych, pozwalająca na pracę bez ograniczeń w postaci bariery językowej. Programista powinien umieć dzielić się wiedzą i wykazywać ogromną pasją do tego zajęcia. Jeśli nie polubisz programowania, nie staniesz się dobrym programistą. W tej pracy ważna jest ponadto odpowiedzialność oraz sumienność.

Jakie cechy są ważne, by zacząć karierę w IT?

Programowania można nauczyć się od podstaw, jednak aby rozpocząć warto posiadać cechy programisty, które ułatwią i przyspieszą zdobywanie wiedzy. Programista – kompetencje interpersonalne? Aby rozpocząć musisz być osobą konsekwentną, zaangażowaną, odpowiedzialną i komunikatywną. Warto posiadać wiedzę w dziedzinie języków obcych i być osobą otwarta na kontakty z ludźmi. Dobry programista musi się porozumiewać zwłaszcza na początku, gdy konieczne jest zdobycie podstawowej wiedzy, najczęściej od osób, które już pracują w tym zawodzie. Mitem jest wizerunek programisty jako osoby zamkniętej w sobie, niezadbanej, pracującej w zaciszu własnego gabinetu. Programowanie jest wielopłaszczyznowym działaniem, które wiąże się ze współpracą z ludźmi oraz nieustanną wymianą informacji. Zamknięty w sobie introwertyk nie będzie czuł się w tej profesji dobrze, chyba że jego ponadprzeciętny talent pozwoli przymykać oczy na brak potrzebnych w IT cech charakteru.

Czy kompetencje są tak samo ważne w zawodzie programisty jak cechy charakteru?

W zawodzie programisty na początku liczą się przede wszystkim cechy charakteru. Jeżeli masz wymagane w IT przymioty, możesz efektywnie uczyć się programowania niezależnie od tego, czy szkolenie zajmie Ci kilka tygodni, miesięcy czy lat. Najważniejsza jest pasja, zaangażowanie, odpowiedzialność w podejmowaniu decyzji oraz konsekwencja. Jeżeli masz analityczny umysł i nie boisz się komunikować z ludźmi, prawdopodobnie opanujesz umiejętności, które z technicznego punktu widzenia pozwolą Ci zostać dobrym programistą. Połączenie umiejętności pisania kodów z cechami charakteru, które przydadzą się w branży IT pozwoli Ci pewnie wkroczyć w nowe środowisko i zyskać pewność siebie w pierwszych procesach rekrutacyjnych. Dzięki cechom, ułatwiającym pracę w IT pracodawca chętniej zatrudni początkująca osobę. Oprócz konieczności zdobywania doświadczenia nie będziesz miał/a problemu z porozumiewaniem się ze współpracownikami, dyscyplina pracy oraz jej specyfiką, która nie jest atrakcyjna dla każdego.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *