Popularne

Artykuł

IT

Na czym polega outsourcing w branży IT?

Na czym polega outsourcing w branży IT?

Outsourcing jest wykorzystywany przez bardzo wiele branż, w tym również IT. Jest wygodnym rozwiązaniem dla firm, które nie chcą inwestować w rozwój własnego działu IT, ale potrzebują specjalistycznej kadry zarządzającej systemami informatycznymi. Co wchodzi w zakres takiej usługi?

Czym jest outsourcing?

Outsourcing to bardzo popularna usługa, która polega na tym, że określone zadania zleca się firmie zewnętrznej. Pomaga to obniżyć koszty, a przy tym nie trzeba rezygnować z wysokiej jakości pracy – wynajęta firma IT zapewnia fachową obsługę na tym obszarze i dysponuje wykwalifikowaną kadrą, a bez takiej usługi firma musiałaby samodzielnie zorganizować zaplecze techniczne i zatrudnić dodatkowych pracowników.

Dzisiaj praktycznie każda firma korzysta z komputerów, a przetwarzane przez firmą sieć dane są zwykle bardzo wrażliwe – to informacje o zasobach przedsiębiorstwa oraz jego klientach, finanse, służbowa korespondencja. Ochrona systemu informatycznego we własnym zakresie jest oczywiście możliwa, ale znacznie korzystniejszą opcją jest skorzystanie na przykład z oferty Enicom.pl.

Jak wygląda profesjonalna obsługa IT?

Wsparcie informatyczne obejmuje wiele różnych obszarów. Najpopularniejszą usługą jest zarządzanie komputerami oraz urządzeniami mobilnymi – firma zewnętrzna dba o to, aby na każdym sprzęcie zostało zainstalowane bezpieczne oprogramowanie w najnowszej wersji, a jeśli dojdzie do jakichś usterek, są one na bieżąco usuwane. Outsourcing IT zajmuje się także administrowaniem serwerów, co obejmuje ich konfigurację, aktualizację oprogramowania oraz dbałość o bezpieczeństwo transmisji danych.

Kolejną standardową usługą jest administrowanie sieciami komputerowymi i telefonicznymi – odpowiednio zaprojektowana sieć nie tylko działa bardzo sprawnie, ale jest także chroniona przed atakami z zewnątrz. Zarządzenie firmową siecią obejmuje jeszcze różnego rodzaju urządzenia peryferyjne, jak drukarki czy skanery.

Jeśli firma potrzebuje profesjonalnej archiwizacji danych, tak samo warto zlecić to na zewnątrz – outsourcing zapewni wdrożenie procedur backupu danych, ich bezpieczeństwo oraz prawidłowe tworzenie kopii zapasowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *