Popularne

Artykuł

IT

Co oferują programy do obsługi transportu i zarządzania odpadami?

Co oferują programy do obsługi transportu i zarządzania odpadami?

Obecnie na rynku dostępne są dedykowane programy dla branży komunalnej. Jakie funkcje mogą zaoferować swoim użytkownikom?

Firmy zajmujące się transportem odpadów i zarządzaniem nimi przez długi czas nie mogły korzystać z dedykowanych dla ich branży rozwiązań informatycznych. Obecnie jednak mogą już zdecydować się na program wspomagający zarządzanie gospodarką odpadami, aby prowadzić swoją działalności jeszcze łatwiej.

Czym jest program do zarządzania odpadami?

Program do gospodarki odpadami to rodzaj programu komputerowego, którego zadaniem jest uproszczenie pracy firm działających w branży komunalnej.

Oprogramowanie tego typu jest dedykowane, co oznacza, że jest ono projektowane z myślą o potrzebach firm, dla których jest przeznaczone. W tym przypadku wspomaga ono zarządzanie odpadami, które odbierane są przez firmę, a także posiadanym przez nią zapleczem.

Warto też wskazać, że programy mogą również oferować dodatkowe integracje, na przykład mogą funkcjonować jako system BDO, by łatwiej przekazywać informacje do Bazy Danych Odpadowych na podstawie danych znajdujących się w bazie programu.

Programy do gospodarki odpadami – dla kogo?

Oprogramowanie umożliwiające zarządzanie gospodarką odpadami jest przeznaczone dla wielu firm, które zajmują się odbiorem, transportem i przetwarzaniem odpadów.

Tego rodzaju programy mogą wspomagać firmy:

 • odpowiedzialne za gospodarkę komunalną
 • wynajmujące kontenery na odpady
 • zajmujące się odbiorem odpadów medycznych, weterynaryjnych, przemysłowych, budowlanych
 • prowadzące usługi sprzątania
 • świadczące usługi utrzymania czystości oraz pielęgnacji zieleni

Jakie funkcje oferują programy do zarządzania odpadami?

Dostępne obecnie w sprzedaży programy umożliwiające zarządzanie odpadami mogą zapewnić swoim użytkownikom dostęp do wielu funkcji ułatwiających prowadzenie codziennych czynności.

Nowoczesne systemy tego typu łączą w sobie funkcjonalności wielu systemów informatycznych, aby dzięki temu zapewnić skuteczne wsparcie w wielu obszarach. Dzięki temu program do gospodarki odpadami może działać kompleksowo.

Funkcje oferowane przez programy do zarządzania odpadami to między innymi:

 • zarządzanie transportem – planowanie tras dla pojazdów oraz ich optymalizacja
 • zarządzanie flotą – nadzorowanie jej eksploatacji
 • zarządzanie ruchem na placu – prowadzenie czynności w ramach awizacji, przydzielania ramp dla samochodów
 • zarządzanie usługami świadczonymi w terenie – ich harmonogramowanie oraz kontrola realizacji
 • zarządzanie pracownikami mobilnymi – organizacja ich pra oraz jej monitorowanie
 • obsługa klienta i relacji z klientami
 • raporty BDO – system działa wtedy jako program do BDO pozwalający na zintegrowanie go z Bazą Danych Odpadowych
 • przygotowywanie dokumentów i zarządzanie dokumentami
 • fakturowanie oraz rozliczenia
 • przygotowywanie raportów dotyczących kosztów, kluczowych KPI

Dodatkowo program do gospodarki odpadami może zaprezentować dodatkowe integracje, na przykład z wagami, telemetryką, systemami RFID, kartami paliwowymi, GPS, czujnikami, giełdami transportowymi.

Możliwe jest też korzystanie z modułów przeznaczonych dla transportu specjalistycznego – wtedy program może działać jako system BDO przy odbiorze odpadów od klientów, przy transporcie ładunków niebezpiecznych ADR, transporcie paliw.

Jak wybrać odpowiedni program do zarządzania gospodarką odpadami?

Na rynku pojawia się obecnie coraz więcej systemów umożliwiających zarządzanie gospodarką odpadami. Czym warto kierować się przy ich wyborze?

Najlepiej zdecydować się na program, który ma złożoną architekturę oraz pełną gamę funkcji, aby dzięki temu można było korzystać z niego efektywnie.

Oprogramowanie powinno pozwalać na korzystanie z niego na różnych urządzeniach – stacjonarnych oraz mobilnych. Powinno zapewniać dostęp do pełnej palety wbudowanych funkcji oraz dodatkowych modułów i integracji. Również warto zwrócić uwagę na możliwe opcje w ramach wdrożenia programu oraz sposób jego pozyskania – wynajęcie licencji, jednorazowy zakup.

Dokładne informacje dotyczące dostępnych systemów wspierających zarządzanie odpadami można znaleźć na ich stronach internetowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *