Popularne

Artykuł

Motoryzacja

Android Auto czy Apple CarPlay? Która aplikacja będzie lepsza?

Android Auto czy Apple CarPlay? Która aplikacja będzie lepsza?

Łączność telefonu z samochodem była możliwa już wiele lat temu. Głośniki samochodowe do odtwarzania muzyki w roli zestawu głośnomówiącego czy opcja odbierania telefonu przez funkcje dostępne w samochodzie dzięki łączności Bluetooth nie dziwią nikogo. Jednak przy coraz większym zaawansowaniu systemów w pojazdach, jak i możliwościach smartfonów, pojawiają się nowe potrzeby, na które odpowiedzią są systemy Android Auto i Apple CarPlay. Przeczytaj, czym są oraz który z nich sprawdzi się lepiej.

Czym jest Android Auto i Apple CarPlay?

Nowoczesne pojazdy posiadające wyświetlacze i systemy typu infotainment, pokładowe systemy informacyjno-rozrywkowe mogą pozwalać na szeroką komunikację z telefonem. Jest to możliwe dzięki dedykowanej aplikacji lub składnikowi systemu, które znajdują się na smartfonie. Co to jest Android Auto? To właśnie aplikacja stworzona przez Google na potrzeby systemu Android, która pozwala na wykorzystanie dużej części możliwości smartfona z Androidem na komputerze pokładowym pojazdu. Co to jest Apple CarPlay? To propozycja Apple na urządzenia z iOS, która również umożliwia rozszerzoną komunikację iPhone’a z samochodem.

Możliwości Android Auto w 2022 roku

Jeżeli wiesz, co to jest Android Auto, warto poznać jego możliwości. Aplikacja Android Auto w Polsce udostępnia szereg funkcjonalności, które stale ulegają poszerzeniu. Z początkiem 2022 z apką Android Auto i kompatybilnym samochodem można uzyskać:

  • dostęp do popularnych aplikacji z telefonu na wyświetlaczu samochodu: nawigacja, odtwarzanie muzyki, rozmowy i SMS, asystent osobisty, komunikatory,
  • sterowanie aplikacjami z panelu samochodu, przycisków, pokręteł, kierownicy,
  • funkcje rozpoznawania głosu – język polski,
  • opcję przełączania pomiędzy interfejsem samochodu a Android Auto.

Oczywiście należy mieć świadomość, że poszczególne opcje i ich dostępność zależne są także od funkcjonalności samochodu.

Jak sprawuje się Apple CarPlay?

Chcąc wiedzieć dokładnie, co to jest Apple CarPlay, warto sięgnąć do aktualnej specyfikacji wersji. W odróżnieniu od Android Auto, funkcjonalność Apple jest częścią systemu, nie wymaga dodatkowego pobierania i instalowania. Jak wskazują użytkownicy, ma to także pewne wady, gdyż czasem wraz z aktualizacją systemu pojawiają się problemy z działaniem CarPlay. Możliwości, jakie daje, to między innymi:

  • dostęp do aplikacji telefonu, głównie Apple, ale i firm trzecich,
  • sterowanie z poziomu samochodu albo asystent głosowy Siri,
  • rozpoznawanie głosu – język angielski,
  • korzystanie zamiennie z systemem samochodu, radio.

Tu także zakres możliwości uzależniony jest od kompatybilności danego pojazdu.

Apple CarPlay vs Android Auto – co wybrać?

Wybór pomiędzy tymi dwoma aplikacjami – nakładkami na system w pojeździe w pierwszej kolejności musi być uzależniony od posiadanego auta, zgodności z tymi systemami. Oczywiste jest również, że Android Auto jest dostępne jedynie na urządzenia z Androidem, zaś CarPlay to domena iPhone Apple od wersji 5. Android Auto póki co ma więcej zgłaszanych problemów z funkcjonowaniem, choć może wynikać to z jego większej popularności. Z kolei propozycja Apple CarPlay może być niestabilna po nowych aktualizacjach systemowych.

Funkcje multimedialne we współczesnych samochodach

Masz już świadomość, co to jest Apple CarPlay, jakie są jego możliwości. Sprawdziłeś także, co to jest Android Auto i który z tych systemów może być lepszym wyborem. Chcesz wiedzieć więcej, poznać nowe informacje o inteligentnych systemach multimedialnych wspierających kierowców? Odwiedź stronę ekspert.ceneo.pl, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Przeczytaj eksperckie artykułu, nowości ze świata technologii i znajdź rozwiązanie, które najlepiej będzie odpowiadało na Twoje potrzeby.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *