Łączność telefonu z samochodem była możliwa już wiele lat temu. Głośniki samochodowe do odtwarzania muzyki w roli zestawu głośnomówiącego czy opcja odbierania telefonu przez funkcje dostępne w samochodzie dzięki łączności Bluetooth nie dziwią nikogo. Jednak przy coraz większym zaawansowaniu systemów w pojazdach, jak i możliwościach smartfonów, pojawiają się nowe potrzeby, na które odpowiedzią są systemy Android Auto i Apple CarPlay. Przeczytaj, czym są oraz który z nich sprawdzi się lepiej.
Spis treści
Czym jest Android Auto i Apple CarPlay?
Nowoczesne pojazdy posiadające wyświetlacze i systemy typu infotainment, pokładowe systemy informacyjno-rozrywkowe mogą pozwalać na szeroką komunikację z telefonem. Jest to możliwe dzięki dedykowanej aplikacji lub składnikowi systemu, które znajdują się na smartfonie. Co to jest Android Auto? To właśnie aplikacja stworzona przez Google na potrzeby systemu Android, która pozwala na wykorzystanie dużej części możliwości smartfona z Androidem na komputerze pokładowym pojazdu. Co to jest Apple CarPlay? To propozycja Apple na urządzenia z iOS, która również umożliwia rozszerzoną komunikację iPhone’a z samochodem.
Możliwości Android Auto w 2022 roku
Jeżeli wiesz, co to jest Android Auto, warto poznać jego możliwości. Aplikacja Android Auto w Polsce udostępnia szereg funkcjonalności, które stale ulegają poszerzeniu. Z początkiem 2022 z apką Android Auto i kompatybilnym samochodem można uzyskać:
- dostęp do popularnych aplikacji z telefonu na wyświetlaczu samochodu: nawigacja, odtwarzanie muzyki, rozmowy i SMS, asystent osobisty, komunikatory,
- sterowanie aplikacjami z panelu samochodu, przycisków, pokręteł, kierownicy,
- funkcje rozpoznawania głosu – język polski,
- opcję przełączania pomiędzy interfejsem samochodu a Android Auto.
Oczywiście należy mieć świadomość, że poszczególne opcje i ich dostępność zależne są także od funkcjonalności samochodu.
Jak sprawuje się Apple CarPlay?
Chcąc wiedzieć dokładnie, co to jest Apple CarPlay, warto sięgnąć do aktualnej specyfikacji wersji. W odróżnieniu od Android Auto, funkcjonalność Apple jest częścią systemu, nie wymaga dodatkowego pobierania i instalowania. Jak wskazują użytkownicy, ma to także pewne wady, gdyż czasem wraz z aktualizacją systemu pojawiają się problemy z działaniem CarPlay. Możliwości, jakie daje, to między innymi:
- dostęp do aplikacji telefonu, głównie Apple, ale i firm trzecich,
- sterowanie z poziomu samochodu albo asystent głosowy Siri,
- rozpoznawanie głosu – język angielski,
- korzystanie zamiennie z systemem samochodu, radio.
Tu także zakres możliwości uzależniony jest od kompatybilności danego pojazdu.
Apple CarPlay vs Android Auto – co wybrać?
Wybór pomiędzy tymi dwoma aplikacjami – nakładkami na system w pojeździe w pierwszej kolejności musi być uzależniony od posiadanego auta, zgodności z tymi systemami. Oczywiste jest również, że Android Auto jest dostępne jedynie na urządzenia z Androidem, zaś CarPlay to domena iPhone Apple od wersji 5. Android Auto póki co ma więcej zgłaszanych problemów z funkcjonowaniem, choć może wynikać to z jego większej popularności. Z kolei propozycja Apple CarPlay może być niestabilna po nowych aktualizacjach systemowych.
Funkcje multimedialne we współczesnych samochodach
Masz już świadomość, co to jest Apple CarPlay, jakie są jego możliwości. Sprawdziłeś także, co to jest Android Auto i który z tych systemów może być lepszym wyborem. Chcesz wiedzieć więcej, poznać nowe informacje o inteligentnych systemach multimedialnych wspierających kierowców? Odwiedź stronę ekspert.ceneo.pl, gdzie znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Przeczytaj eksperckie artykułu, nowości ze świata technologii i znajdź rozwiązanie, które najlepiej będzie odpowiadało na Twoje potrzeby.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…