Popularne

Artykuł

Oprogramowanie

Programy do pokazywania FPS – ranking

Programy do pokazywania FPS – ranking
Young woman streaming online FPS shooter game at home.

Wartość FPS jest często utożsamiana z poziomem wysokiej jakości obrazu, który jest wyświetlany na monitorze w trakcie gier komputerowych lub filmów. Mało kto wie jednak, że istnieją programy służące pokazywaniu liczby klatek, jakie są wyświetlane podczas jednej sekundy. Jak sprawdzić FPS na komputerze? Oto pięć najlepszych programów, które do tego służą!

Do czego wykorzystać informacje, jakie pokazuje licznik FPS do gier?

W przypadku gier komputerowych pojęcie „frame per second” ma lekko zmodyfikowane znaczenie. Proces renderowania obrazu gry opiera się na nierównych odstępach, przez co parametr ten wpływa na samą jakość rozgrywki. „Płynność” obrazu będzie szczególnie istotna w przypadku wszelkiego rodzaju gier zręcznościowych, w których ułamki sekund odgrywają kluczowe znacznie. Z tego powodu informacje dostarczane przez poniższe programy można w łatwy sposób wykorzystać do odpowiedniego skonfigurowania ustawień gry i monitora – w taki sposób, aby wyświetlany obraz był w największym stopniu zbliżony do tego, co na etapie produkcji zaplanowali twórcy gry.

Najlepszy program do sprawdzania FPS w grach – ranking

5. CAM

CAM to prosty program do pokazywania FPS, który oprócz informacji o ilości wyświetlanych klatek na sekundę przedstawia również szczegółowy raport o stanie podzespołów komputera. Użytkownik znajdzie tutaj szacunkowe poziomy obciążenia, jakie uruchomienie konkretnej gry wywołuje na komponentach komputera, takich jak na przykład procesor. Dużą zaletą CAM jest prosta obsługa i intuicyjny sposób konfiguracji opcji, dzięki któremu nawet „niedzielni gracze” z pewnością poradzą sobie z jego obsługą.

4. Fraps

Niemalże każde narzędzie tego typu opiera się na rozszerzonym zestawie funkcji, które kontroluje. Nie inaczej jest w przypadku oprogramowania Fraps. Jest to użyteczny program do pokazywania FPS w czasie rzeczywistym, robienia screenów ekranu i nagrywania wyświetlanego na nim obrazu. W dużym uproszczeniu Fraps przyda się nie tylko pasjonatom wirtualnej rozrywki, ale też każdemu użytkownikowi komputera, który spędza przed ekranem co najmniej kilka godzin w ciągu dnia.

3. Overwolf

Na miejscu trzecim naszego zestawienia ulokował się Overwolf, czyli program do sprawdzania FPS, którego pierwotna funkcja była zupełnie inna. Narzędzie to można bowiem wykorzystywać do tworzenia interfejsów komputerowych, jednak większość użytkowników na co dzień korzysta wyłącznie z jednej opcji – pomiaru klatek na sekundę. Nie zmienia to jednak faktu, że Overwolf to znakomity program, które sprawdzi się na komputerach wszystkich tych osób, które w półprofesjonalny sposób zajmują się programowaniem.

2. Monitor FPS

Większość graczy w Polsce opiera swoje domowe oprogramowanie o system Windows 10, dlatego korzystanie z Monitora FPS wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Aplikacja ta jest kompatybilna z wyżej wymienionym systemem operacyjnym, a sam program do pokazywania FPS do zaledwie wierzchołek góry lodowej jej funkcji. Nie jest to co prawda program darmowy, jednak stosunkowo niska cena i możliwość instalacji poprzez platformę Steam znacząco podnoszą jakość płynącą z jego użytkowania.

1. NVIDIA GeForce Experience

Na miejscu pierwszym znalazł się program do FPS w grach, który stanowi dodatek do posiadanych kart graficznych tego samego producenta. NVIDIA GeForce Experience jest w pełni darmowy i umożliwia łatwe oraz intuicyjne przejście przez cały proces optymalizacji swojego laptopa do wymagań konkretnych produkcji. Korzystanie z niego umożliwia wybór najkorzystniejszych dla danego użytkownika ustawień, które znacząco podniosą jakość rozgrywki. Nie bez znaczenia jest też efektowny wygląd całego programu, który prezentuje się wyjątkowo imponująco!

Jaki program do pokazywania FPS będzie najlepszy?

W zależności od preferowanych funkcji i indywidualnych upodobań wybór najlepszego programu do określania ilości klatek na sekundę będzie zróżnicowany. Każde z wymienionych w tym rankingu oprogramowań sprawdzi się w tej roli znakomicie, natomiast osobistą kwestią każdego użytkownika będzie decyzja o zainstalowaniu mniej lub bardziej rozszerzonej wersji narzędzia, które przeniesie proces optymalizacji ustawień graficznych komputera na wyższy poziom.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *