Wartość FPS jest często utożsamiana z poziomem wysokiej jakości obrazu, który jest wyświetlany na monitorze w trakcie gier komputerowych lub filmów. Mało kto wie jednak, że istnieją programy służące pokazywaniu liczby klatek, jakie są wyświetlane podczas jednej sekundy. Jak sprawdzić FPS na komputerze? Oto pięć najlepszych programów, które do tego służą!
Spis treści
Do czego wykorzystać informacje, jakie pokazuje licznik FPS do gier?
W przypadku gier komputerowych pojęcie „frame per second” ma lekko zmodyfikowane znaczenie. Proces renderowania obrazu gry opiera się na nierównych odstępach, przez co parametr ten wpływa na samą jakość rozgrywki. „Płynność” obrazu będzie szczególnie istotna w przypadku wszelkiego rodzaju gier zręcznościowych, w których ułamki sekund odgrywają kluczowe znacznie. Z tego powodu informacje dostarczane przez poniższe programy można w łatwy sposób wykorzystać do odpowiedniego skonfigurowania ustawień gry i monitora – w taki sposób, aby wyświetlany obraz był w największym stopniu zbliżony do tego, co na etapie produkcji zaplanowali twórcy gry.
Najlepszy program do sprawdzania FPS w grach – ranking
5. CAM
CAM to prosty program do pokazywania FPS, który oprócz informacji o ilości wyświetlanych klatek na sekundę przedstawia również szczegółowy raport o stanie podzespołów komputera. Użytkownik znajdzie tutaj szacunkowe poziomy obciążenia, jakie uruchomienie konkretnej gry wywołuje na komponentach komputera, takich jak na przykład procesor. Dużą zaletą CAM jest prosta obsługa i intuicyjny sposób konfiguracji opcji, dzięki któremu nawet „niedzielni gracze” z pewnością poradzą sobie z jego obsługą.
4. Fraps
Niemalże każde narzędzie tego typu opiera się na rozszerzonym zestawie funkcji, które kontroluje. Nie inaczej jest w przypadku oprogramowania Fraps. Jest to użyteczny program do pokazywania FPS w czasie rzeczywistym, robienia screenów ekranu i nagrywania wyświetlanego na nim obrazu. W dużym uproszczeniu Fraps przyda się nie tylko pasjonatom wirtualnej rozrywki, ale też każdemu użytkownikowi komputera, który spędza przed ekranem co najmniej kilka godzin w ciągu dnia.
3. Overwolf
Na miejscu trzecim naszego zestawienia ulokował się Overwolf, czyli program do sprawdzania FPS, którego pierwotna funkcja była zupełnie inna. Narzędzie to można bowiem wykorzystywać do tworzenia interfejsów komputerowych, jednak większość użytkowników na co dzień korzysta wyłącznie z jednej opcji – pomiaru klatek na sekundę. Nie zmienia to jednak faktu, że Overwolf to znakomity program, które sprawdzi się na komputerach wszystkich tych osób, które w półprofesjonalny sposób zajmują się programowaniem.
2. Monitor FPS
Większość graczy w Polsce opiera swoje domowe oprogramowanie o system Windows 10, dlatego korzystanie z Monitora FPS wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Aplikacja ta jest kompatybilna z wyżej wymienionym systemem operacyjnym, a sam program do pokazywania FPS do zaledwie wierzchołek góry lodowej jej funkcji. Nie jest to co prawda program darmowy, jednak stosunkowo niska cena i możliwość instalacji poprzez platformę Steam znacząco podnoszą jakość płynącą z jego użytkowania.
1. NVIDIA GeForce Experience
Na miejscu pierwszym znalazł się program do FPS w grach, który stanowi dodatek do posiadanych kart graficznych tego samego producenta. NVIDIA GeForce Experience jest w pełni darmowy i umożliwia łatwe oraz intuicyjne przejście przez cały proces optymalizacji swojego laptopa do wymagań konkretnych produkcji. Korzystanie z niego umożliwia wybór najkorzystniejszych dla danego użytkownika ustawień, które znacząco podniosą jakość rozgrywki. Nie bez znaczenia jest też efektowny wygląd całego programu, który prezentuje się wyjątkowo imponująco!
Jaki program do pokazywania FPS będzie najlepszy?
W zależności od preferowanych funkcji i indywidualnych upodobań wybór najlepszego programu do określania ilości klatek na sekundę będzie zróżnicowany. Każde z wymienionych w tym rankingu oprogramowań sprawdzi się w tej roli znakomicie, natomiast osobistą kwestią każdego użytkownika będzie decyzja o zainstalowaniu mniej lub bardziej rozszerzonej wersji narzędzia, które przeniesie proces optymalizacji ustawień graficznych komputera na wyższy poziom.
Podobne artykuły
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…