Logistyka magazynowa to jeden z tych obszarów gospodarki, w którym innowacje oraz efektywne zarządzanie informacją pozwalają budować przewagę konkurencyjną. Magazynowy system informatyczny, czyli WMS (ang. Warehouse Management System) pełni kluczową rolę w nowoczesnych obiektach logistycznych, gwarantując płynny przepływ materiałów oraz redukując ryzyko kosztownych pomyłek.
Spis treści
Do czego służy magazynowy system informatyczny?
Najogólniej rzecz ujmując, magazynowy system informatyczny wspiera kadrę zarządzającą w efektywnym kierowaniu procesem magazynowania (przyjęcie towaru, składowanie, kompletacja oraz wydanie produktów).
WMS to oprogramowanie do zarządzania stanami magazynowymi. W czasie rzeczywistym otrzymujemy bardzo precyzyjne informacje dotyczące dostępności produktu czy też jego lokalizacji w magazynie. Magazynowy system klasy WMS można relatywnie łatwo zintegrować z innymi rozwiązaniami informatycznymi funkcjonującymi w obiekcie, przykładowo:
- Z systemem klasy ERP, gdzie możemy efektywnie zarządzać procesami produkcyjnymi poprzez płynny przepływ materiałów z magazynu surowców na produkcję,
- Z system nawigacji w wózkach systemowych, gdzie uzyskujemy automatyzację poszczególnych czynności realizowanych przez operatora poprzez definiowanie lokalizacji punktu pobrania czy też odłożenia jednostki ładunkowej i automatyczne skierowanie maszyny w zdefiniowane miejsce.
Magazynowy system informatyczny, w przypadku firm posiadających wiele lokalizacji, może obsługiwać jednocześnie wiele hal magazynowych. WMS może stanowić oddzielne oprogramowanie lub być częścią dużego ekosystemu informatycznego.
Kluczowe funkcje systemu magazynowego typu WMS
Wdrożenie systemu magazynowego typu WMS powinno być poprzedzone gruntowną analizą potrzeb oraz procesów realizowanych w obiekcie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na możliwość przeszłej rozbudowy oprogramowania idącą w parze ze zmianami operacyjnymi w magazynie.
Kluczowe funkcje i zalety WMS:
- Śledzenie zapasów w magazynie – funkcja, która pozwala kierownikowi magazynu weryfikować dostępność produktów, podstawowe czynniki związane z ich przepływem w obiekcie oraz do i z magazynu oraz potrzeby związane w uzupełnieniem stanów magazynowych.
- Eliminacja zbędnej dokumentacji papierowej – w ocenie wielu ekspertów, o nowoczesnym obiekcie magazynowym możemy mówić w momencie, w którym nastąpiła eliminacja papieru w obiegu dokumentów. WMS umożliwia dostęp do kluczowych informacji w dowolnym czasie i miejscu.
- Obsługa klienta na najwyższym poziomie – rosnące oczekiwania dotyczące czasu realizacji zamówienia stawiają przed logistyką magazynową szereg wyzwań. WMS redukuje ryzyko błędu – pozwala dostarczać właściwe produkty, do właściwych klientów, we właściwym czasie.
- Zarządzanie gospodarką magazynową według ściśle przyjętego planu działania. Wiele obiektów logistycznych stosuje ściśle określone metody zarządzania zapasami – jest to niezwykle istotne np. w branży spożywczej, gdzie towar, który został wyprodukowany jako pierwszy, powinien również jako pierwszy opuścić magazyn (FIFO).
- Podejmowanie decyzji w oparciu o twarde dane – posiadając ustrukturyzowane informacje dotyczące obiegu zapasów można zdefiniować wskaźniki KPI umożliwiające podejmowanie skutecznych decyzji menedżerskich.
Funkcjonowanie niemal każdego obiektu logistycznego opiera się na szeregu złożonych operacji. Towar wychodzący z zakładu produkcyjnego pokonuje długą drogę zanim trafi do odbiorcy. Magazynowy system informatyczny poprzez przejrzystość danych i pełną kontrolę w zarządzaniu zapasami sprawia, że praca w magazynie wchodzi na zupełnie nowy poziom.
Przy wyborze rozwiązań intralogistycznych warto skorzystać z usług firmy posiadającej ugruntowaną doświadczeniem wiedzę z zakresu funkcjonowania obiektów magazynowych. Przykładem takiej firmy jest polski regałów i automatyki, który posiada w swojej ofercie autorski system WMS: https://wdx.pl/oferta/system-magazynowy-wms/.
Podobne artykuły
Today's pick
W jaki sposób można wykorzystać litery przestrzenne?
Czy wiesz, że szacuje się, że przeciętny Polak widzi około 5000 reklam każdego dnia? Chociaż ludzie nauczyli się odfiltrowywać wiele…
Czy cena wirtualnego biura w Warszawie obejmuje pełną obsługę korespondencji? Sprawdzamy!
Na cenę wynajmu wirtualnego biura mają wpływ różne czynniki. Jednym z najważniejszych jest zakres usług dodatkowych. Bo wirtualne biuro to…
Informatyczne wspomaganie procesów produkcyjnych – jakie korzyści daje przedsiębiorcom?
Nieustanny postęp technologiczny jest dostrzegalny nie tylko w sferze prywatnej. Fakt posiadania coraz szybszych i wydajniejszych urządzeń do pracy, nauki…
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Co wpływa na kurs złota
Czy zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy cena złota? Czy złoto jest zabezpieczeniem przed inflacją? Jakie są zależności między wysokością…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…