Logistyka magazynowa to jeden z tych obszarów gospodarki, w którym innowacje oraz efektywne zarządzanie informacją pozwalają budować przewagę konkurencyjną. Magazynowy system informatyczny, czyli WMS (ang. Warehouse Management System) pełni kluczową rolę w nowoczesnych obiektach logistycznych, gwarantując płynny przepływ materiałów oraz redukując ryzyko kosztownych pomyłek.
Spis treści
Do czego służy magazynowy system informatyczny?
Najogólniej rzecz ujmując, magazynowy system informatyczny wspiera kadrę zarządzającą w efektywnym kierowaniu procesem magazynowania (przyjęcie towaru, składowanie, kompletacja oraz wydanie produktów).
WMS to oprogramowanie do zarządzania stanami magazynowymi. W czasie rzeczywistym otrzymujemy bardzo precyzyjne informacje dotyczące dostępności produktu czy też jego lokalizacji w magazynie. Magazynowy system klasy WMS można relatywnie łatwo zintegrować z innymi rozwiązaniami informatycznymi funkcjonującymi w obiekcie, przykładowo:
- Z systemem klasy ERP, gdzie możemy efektywnie zarządzać procesami produkcyjnymi poprzez płynny przepływ materiałów z magazynu surowców na produkcję,
- Z system nawigacji w wózkach systemowych, gdzie uzyskujemy automatyzację poszczególnych czynności realizowanych przez operatora poprzez definiowanie lokalizacji punktu pobrania czy też odłożenia jednostki ładunkowej i automatyczne skierowanie maszyny w zdefiniowane miejsce.
Magazynowy system informatyczny, w przypadku firm posiadających wiele lokalizacji, może obsługiwać jednocześnie wiele hal magazynowych. WMS może stanowić oddzielne oprogramowanie lub być częścią dużego ekosystemu informatycznego.
Kluczowe funkcje systemu magazynowego typu WMS
Wdrożenie systemu magazynowego typu WMS powinno być poprzedzone gruntowną analizą potrzeb oraz procesów realizowanych w obiekcie. Koniecznie należy zwrócić uwagę na możliwość przeszłej rozbudowy oprogramowania idącą w parze ze zmianami operacyjnymi w magazynie.
Kluczowe funkcje i zalety WMS:
- Śledzenie zapasów w magazynie – funkcja, która pozwala kierownikowi magazynu weryfikować dostępność produktów, podstawowe czynniki związane z ich przepływem w obiekcie oraz do i z magazynu oraz potrzeby związane w uzupełnieniem stanów magazynowych.
- Eliminacja zbędnej dokumentacji papierowej – w ocenie wielu ekspertów, o nowoczesnym obiekcie magazynowym możemy mówić w momencie, w którym nastąpiła eliminacja papieru w obiegu dokumentów. WMS umożliwia dostęp do kluczowych informacji w dowolnym czasie i miejscu.
- Obsługa klienta na najwyższym poziomie – rosnące oczekiwania dotyczące czasu realizacji zamówienia stawiają przed logistyką magazynową szereg wyzwań. WMS redukuje ryzyko błędu – pozwala dostarczać właściwe produkty, do właściwych klientów, we właściwym czasie.
- Zarządzanie gospodarką magazynową według ściśle przyjętego planu działania. Wiele obiektów logistycznych stosuje ściśle określone metody zarządzania zapasami – jest to niezwykle istotne np. w branży spożywczej, gdzie towar, który został wyprodukowany jako pierwszy, powinien również jako pierwszy opuścić magazyn (FIFO).
- Podejmowanie decyzji w oparciu o twarde dane – posiadając ustrukturyzowane informacje dotyczące obiegu zapasów można zdefiniować wskaźniki KPI umożliwiające podejmowanie skutecznych decyzji menedżerskich.
Funkcjonowanie niemal każdego obiektu logistycznego opiera się na szeregu złożonych operacji. Towar wychodzący z zakładu produkcyjnego pokonuje długą drogę zanim trafi do odbiorcy. Magazynowy system informatyczny poprzez przejrzystość danych i pełną kontrolę w zarządzaniu zapasami sprawia, że praca w magazynie wchodzi na zupełnie nowy poziom.
Przy wyborze rozwiązań intralogistycznych warto skorzystać z usług firmy posiadającej ugruntowaną doświadczeniem wiedzę z zakresu funkcjonowania obiektów magazynowych. Przykładem takiej firmy jest polski regałów i automatyki, który posiada w swojej ofercie autorski system WMS: https://wdx.pl/oferta/system-magazynowy-wms/.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…