O tym, że Microsoft Office to najpopularniejszy pakiet biurowy na świecie nie trzeba nikogo przekonywać. Jakie jednak zalety dystrybucji Office 365 warto podkreślić w kontekście wypracowanej i utrzymywanej od lat rynkowej nad największymi konkurentami? Co sprawia, że najnowsza edycja popularnego Office cieszy się większym uznaniem i popularnością od programów biurowych od Apple, Google oraz innych dostawców?
Spis treści
Microsoft Office 365 to globalnie rozpoznawalna marka, a to znaczy bardzo wiele
Oczywiście, teza z powyższego nagłówka może w pełni pasować do opisu Dokumentów Google czy pakietu biurowego od Apple, a nawet takich rozwiązań jak open source`owe LibreOffice, ale w przypadku Office ma ona pokrycie w rynkowej rzeczywistości i dostępności oprogramowania. Dokumenty Google to stosunkowo młode rozwiązanie, a programy Pages czy Numbers od Apple od zawsze były ekskluzywne dla ekosystemu firmy z Cupertino. W porównaniu do tych aplikacji, Microsoft Office rozwijał się od lat na systemie Windows, który zawsze trafiał do szerokiego grona użytkowników. Owszem jest jeszcze darmowe LibreOffice oraz inne alternatywy, ale stoją za nimi mniej znane firmy lub są to programy rzadziej używane, które nie były preinstalowane w systemie operacyjnym bądź przez ten system polecane, nie wykorzystywano ich w placówkach edukacyjnych lub firmach i wymagały nieco większej wiedzy i świadomości od użytkowników, by je pobrać, zainstalować oraz używać.
Innymi słowy, Microsoft Office dzięki temu, że gości na dyskach twardych naszych komputerów od lat może spokojnie umacniać swoją pozycję, przybierając strategię rozwoju, ewolucji, a nie rewolucji. Oto jego zaleta, a przy tym przewaga nad konkurentami – nie musi przekonywać użytkowników do tego, że jest prawdziwie funkcjonalny. To tyczy się jednak pakietu Microsoft Office w ujęciu globalnym, czyli wersji Office 2019 oraz Office 365, które działają na rynku niezależnie – ciągle kupując oprogramowanie od Microsoftu, choćby w takich sklepach, jak Soft360.pl, można wybrać wersję lepszą dla siebie, czyli standardową 2019 lub nowoczesną i opartą o model subskrypcji 365. Co do zalet samego Office 365 z kolei, to jest to pakiet atrakcyjny cenowo, o nowoczesnym interfejsie i możliwościach kompleksowych, sprawdzających się w każdym potencjalnym biurowym zastosowaniu. Dodając do tego darmową wersję online – konkurencja traci wszelkie argumenty w walce o użytkownika.
Multiplatformowość i dostępność w chmurze
Jeśli chodzi o elastyczność lub łatwość w pozyskaniu aplikacji, pakiet Office 365 nie ma sobie równych. No, może Dokumenty Google w pewnym stopniu oferują podobną swobodę w pracy, ale kosztem okrojonej funkcjonalności. W pokonaniu konkurencji pod wspomnianymi względami chodzi o dostępność programów z rodziny Office na każdym liczącym się systemie operacyjnym, od Windowsa, przez MacOS, po Androida oraz o możliwość korzystania z programów poprzez przeglądarkę internetową. Choć większość alternatyw oferuje podobne rozwiązania, tylko Office dostępny jest wszędzie, a przy tym zawsze dostarcza więcej niż wystarczającą funkcjonalność. Multiplatformowość oraz bardzo sprawna aplikacja webowa stoją po stronie produktu firmy założonej przed laty przez Billa Gatesa.
Warto wybrać alternatywne oprogramowanie?
Owszem – warto, ale trzeba zdawać sobie sprawę z jego ograniczeń lub innej filozofii funkcjonowania. Weźmy dla przykładu pakiet biurowy od Apple, który znajdziemy na każdym komputerze giganta z Cupertino. To zintegrowany software, bardzo funkcjonalny, bardzo łatwy w obsłudze, który również ma swoją wersję w chmurze, niemniej działa zupełnie inaczej niż programy z pakietu Office. Inny jest interfejs, inna obsługa, inna filozofia stojąca za oprogramowaniem. Oczywiście, dość szybko można się do niego przyzwyczaić, ale ktoś całe życie używający Worda czy Excela będzie musiał poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z biurowym ekosystemem Apple. To sprawia, że mimo jakości samego oprogramowania, wiele osób na swoich Macach i tak instaluje Office 365 – w końcu praca na znanych na wylot programach jest szybsza, a czasem zwyczajnie nie mamy czasu na przyswajanie nowych rozwiązań.
Przykład oprogramowania od Apple może posłużyć jako małe studium przypadku w wyborze alternatywnych programów biurowych. Dlaczego? Otóż zarówno soft od Apple, jak i Dokumenty Google czy LibreOffice oraz aplikacje innych firm to w pełni funkcjonalne rozwiązania, które z powodzeniem zastąpią nam pakiet Office w pracy. Dlaczego jednak nie zyskują wyraźnie na popularności, nie rozwijają się ponad swoją niszę? Powód jest prozaiczny, Microsoft Office od lat przekonuje, że jest rozwiązaniem kompletnym, oferującym maksymalną możliwą funkcjonalność oraz prosty i intuicyjny (bo powszechnie znany) interfejs. Dodając do tego multiplatformowość, darmową wersję online oraz stałą obecność nie tylko w domach, ale w zakładach pracy otrzymujemy główny powód, dla którego to Office 365 jest liderem wśród oprogramowania biurowego na świecie.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…