Ustawa o rachunkowości nakłada na przedsiębiorców obowiązek przeprowadzania w firmie okresowych spisów z natury środków trwałych. Aby ułatwić sobie pracę w firmie, warto zainwestować w profesjonalny program do inwentaryzacji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze!
Przedsiębiorcy prowadzący firmy handlowe, produkcyjne i usługowe, są zobowiązani do systematycznego przeprowadzania inwentaryzacji. Jakie są metody inwentaryzacji w firmie? Jak wybrać program do inwentaryzacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści
Czym jest inwentaryzacja środków trwałych i jak często należy ją przeprowadzać?
Inwentaryzacja środków trwałych (inaczej spis z natury) to policzenie i określenie stanu ilościowego wszystkich środków trwałych przedsiębiorstwa. Jak często należy przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych?
- Na ostatni dzień roku obrotowego – przeprowadzamy m.in. inwentaryzację materiałów, towarów i produktów gotowych oraz aktywów pieniężnych.
- Co roku – konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkich aktywów (należy to zrobić nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego oraz nie później niż do 15. dnia pierwszego miesiąca nowego roku rachunkowego).
- Co 2 lata – inwentaryzacja towarów handlowych, materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów gotowych.
- Co 4 lata – przeprowadzamy inwentaryzację wszystkich środków trwałych organizacji.
Jakie są metody inwentaryzacji majątku firmy?
Proces inwentaryzacji w firmie można przeprowadzić na różne sposoby. Do najbardziej nowoczesnych, a zarazem najwygodniejszych metod inwentaryzacji środków trwałych, możemy zaliczyć inwentaryzację majątku firmy czytnikiem kodów kreskowych oraz automatyczną ewidencję środków trwałych za pomocą etykiet radiowych RFID.
Jak wybrać najlepszy program do inwentaryzacji?
Tradycyjne metody przeprowadzania spisu z natury mogą być zarówno czaso-, jak i pracochłonne. Dlatego warto pomyśleć o wdrożeniu szybkiej inwentaryzacji w firmie. Aby usprawnić proces ewidencji środków trwałych, najlepiej zainwestować w zakup odpowiedniego oprogramowania do przeprowadzenia inwentaryzacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając program do inwentaryzacji?
- Łatwość obsługi;
- Intuicyjność;
- Możliwość wykonywania pełnego zakresu działań, które są niezbędne podczas inwentaryzacji (możliwość przeprowadzenia sprawnej ewidencji majątku firmy, połączenie z czytnikami mobilnymi, aktualizacja stanów, zliczanie wszystkich danych oraz generowanie raportu końcowego);
- Możliwość korzystania z programu w wersji mobilnej;
- Możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji zarówno przy użyciu kodów kreskowych, jak i chipów RFID;
- Zastosowanie technologii radiowej, która znacznie przyspiesza proces inwentaryzacji.
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…