Popularne

Artykuł

Oprogramowanie

Jak wybrać program do inwentaryzacji?

Jak wybrać program do inwentaryzacji?

Ustawa o rachunkowości nakłada na przedsiębiorców obowiązek przeprowadzania w firmie okresowych spisów z natury środków trwałych. Aby ułatwić sobie pracę w firmie, warto zainwestować w profesjonalny program do inwentaryzacji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze!

Przedsiębiorcy prowadzący firmy handlowe, produkcyjne i usługowe, są zobowiązani do systematycznego przeprowadzania inwentaryzacji. Jakie są metody inwentaryzacji w firmie? Jak wybrać program do inwentaryzacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Czym jest inwentaryzacja środków trwałych i jak często należy ją przeprowadzać?

Inwentaryzacja środków trwałych (inaczej spis z natury) to policzenie i określenie stanu ilościowego wszystkich środków trwałych przedsiębiorstwa. Jak często należy przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych?

  • Na ostatni dzień roku obrotowego – przeprowadzamy m.in. inwentaryzację materiałów, towarów i produktów gotowych oraz aktywów pieniężnych.
  • Co roku – konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkich aktywów (należy to zrobić nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego oraz nie później niż do 15. dnia pierwszego miesiąca nowego roku rachunkowego).
  • Co 2 lata – inwentaryzacja towarów handlowych, materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów gotowych.
  • Co 4 lata – przeprowadzamy inwentaryzację wszystkich środków trwałych organizacji.

Jakie są metody inwentaryzacji majątku firmy?

Proces inwentaryzacji w firmie można przeprowadzić na różne sposoby. Do najbardziej nowoczesnych, a zarazem najwygodniejszych metod inwentaryzacji środków trwałych, możemy zaliczyć inwentaryzację majątku firmy czytnikiem kodów kreskowych oraz automatyczną ewidencję środków trwałych za pomocą etykiet radiowych RFID.

Jak wybrać najlepszy program do inwentaryzacji?

Tradycyjne metody przeprowadzania spisu z natury mogą być zarówno czaso-, jak i pracochłonne. Dlatego warto pomyśleć o wdrożeniu szybkiej inwentaryzacji w firmie. Aby usprawnić proces ewidencji środków trwałych, najlepiej zainwestować w zakup odpowiedniego oprogramowania do przeprowadzenia inwentaryzacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając program do inwentaryzacji?

  • Łatwość obsługi;
  • Intuicyjność;
  • Możliwość wykonywania pełnego zakresu działań, które są niezbędne podczas inwentaryzacji (możliwość przeprowadzenia sprawnej ewidencji majątku firmy, połączenie z czytnikami mobilnymi, aktualizacja stanów, zliczanie wszystkich danych oraz generowanie raportu końcowego);
  • Możliwość korzystania z programu w wersji mobilnej;
  • Możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji zarówno przy użyciu kodów kreskowych, jak i chipów RFID;
  • Zastosowanie technologii radiowej, która znacznie przyspiesza proces inwentaryzacji.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *