Ustawa o rachunkowości nakłada na przedsiębiorców obowiązek przeprowadzania w firmie okresowych spisów z natury środków trwałych. Aby ułatwić sobie pracę w firmie, warto zainwestować w profesjonalny program do inwentaryzacji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze!
Przedsiębiorcy prowadzący firmy handlowe, produkcyjne i usługowe, są zobowiązani do systematycznego przeprowadzania inwentaryzacji. Jakie są metody inwentaryzacji w firmie? Jak wybrać program do inwentaryzacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści
Czym jest inwentaryzacja środków trwałych i jak często należy ją przeprowadzać?
Inwentaryzacja środków trwałych (inaczej spis z natury) to policzenie i określenie stanu ilościowego wszystkich środków trwałych przedsiębiorstwa. Jak często należy przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych?
- Na ostatni dzień roku obrotowego – przeprowadzamy m.in. inwentaryzację materiałów, towarów i produktów gotowych oraz aktywów pieniężnych.
- Co roku – konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkich aktywów (należy to zrobić nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego oraz nie później niż do 15. dnia pierwszego miesiąca nowego roku rachunkowego).
- Co 2 lata – inwentaryzacja towarów handlowych, materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów gotowych.
- Co 4 lata – przeprowadzamy inwentaryzację wszystkich środków trwałych organizacji.
Jakie są metody inwentaryzacji majątku firmy?
Proces inwentaryzacji w firmie można przeprowadzić na różne sposoby. Do najbardziej nowoczesnych, a zarazem najwygodniejszych metod inwentaryzacji środków trwałych, możemy zaliczyć inwentaryzację majątku firmy czytnikiem kodów kreskowych oraz automatyczną ewidencję środków trwałych za pomocą etykiet radiowych RFID.
Jak wybrać najlepszy program do inwentaryzacji?
Tradycyjne metody przeprowadzania spisu z natury mogą być zarówno czaso-, jak i pracochłonne. Dlatego warto pomyśleć o wdrożeniu szybkiej inwentaryzacji w firmie. Aby usprawnić proces ewidencji środków trwałych, najlepiej zainwestować w zakup odpowiedniego oprogramowania do przeprowadzenia inwentaryzacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając program do inwentaryzacji?
- Łatwość obsługi;
- Intuicyjność;
- Możliwość wykonywania pełnego zakresu działań, które są niezbędne podczas inwentaryzacji (możliwość przeprowadzenia sprawnej ewidencji majątku firmy, połączenie z czytnikami mobilnymi, aktualizacja stanów, zliczanie wszystkich danych oraz generowanie raportu końcowego);
- Możliwość korzystania z programu w wersji mobilnej;
- Możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji zarówno przy użyciu kodów kreskowych, jak i chipów RFID;
- Zastosowanie technologii radiowej, która znacznie przyspiesza proces inwentaryzacji.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…