Ustawa o rachunkowości nakłada na przedsiębiorców obowiązek przeprowadzania w firmie okresowych spisów z natury środków trwałych. Aby ułatwić sobie pracę w firmie, warto zainwestować w profesjonalny program do inwentaryzacji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze!
Przedsiębiorcy prowadzący firmy handlowe, produkcyjne i usługowe, są zobowiązani do systematycznego przeprowadzania inwentaryzacji. Jakie są metody inwentaryzacji w firmie? Jak wybrać program do inwentaryzacji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.
Spis treści
Czym jest inwentaryzacja środków trwałych i jak często należy ją przeprowadzać?
Inwentaryzacja środków trwałych (inaczej spis z natury) to policzenie i określenie stanu ilościowego wszystkich środków trwałych przedsiębiorstwa. Jak często należy przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych?
- Na ostatni dzień roku obrotowego – przeprowadzamy m.in. inwentaryzację materiałów, towarów i produktów gotowych oraz aktywów pieniężnych.
- Co roku – konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji wszystkich aktywów (należy to zrobić nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem roku obrotowego oraz nie później niż do 15. dnia pierwszego miesiąca nowego roku rachunkowego).
- Co 2 lata – inwentaryzacja towarów handlowych, materiałów, półfabrykatów oraz wyrobów gotowych.
- Co 4 lata – przeprowadzamy inwentaryzację wszystkich środków trwałych organizacji.
Jakie są metody inwentaryzacji majątku firmy?
Proces inwentaryzacji w firmie można przeprowadzić na różne sposoby. Do najbardziej nowoczesnych, a zarazem najwygodniejszych metod inwentaryzacji środków trwałych, możemy zaliczyć inwentaryzację majątku firmy czytnikiem kodów kreskowych oraz automatyczną ewidencję środków trwałych za pomocą etykiet radiowych RFID.
Jak wybrać najlepszy program do inwentaryzacji?
Tradycyjne metody przeprowadzania spisu z natury mogą być zarówno czaso-, jak i pracochłonne. Dlatego warto pomyśleć o wdrożeniu szybkiej inwentaryzacji w firmie. Aby usprawnić proces ewidencji środków trwałych, najlepiej zainwestować w zakup odpowiedniego oprogramowania do przeprowadzenia inwentaryzacji. Na co zwrócić uwagę, wybierając program do inwentaryzacji?
- Łatwość obsługi;
- Intuicyjność;
- Możliwość wykonywania pełnego zakresu działań, które są niezbędne podczas inwentaryzacji (możliwość przeprowadzenia sprawnej ewidencji majątku firmy, połączenie z czytnikami mobilnymi, aktualizacja stanów, zliczanie wszystkich danych oraz generowanie raportu końcowego);
- Możliwość korzystania z programu w wersji mobilnej;
- Możliwość przeprowadzenia inwentaryzacji zarówno przy użyciu kodów kreskowych, jak i chipów RFID;
- Zastosowanie technologii radiowej, która znacznie przyspiesza proces inwentaryzacji.
Podobne artykuły
Magazyn do wynajęcia czy magazyn na sprzedaż – na którą opcję warto się zdecydować?
Nieruchomości komercyjne to obecnie bardzo dynamicznie rozwijający się rynek, który wzbudza duże zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Warto jednak wiedzieć, że sukces…
Najważniejsze informacje o kasach fiskalnych, które każdy przedsiębiorca powinien znać
W niniejszym artykule krótko opisujemy podstawowe informacje na temat kas fiskalnych. Przedstawiamy podział kas fiskalnych ze względu na konstrukcję i…
Wyposażenie biura – o jakie szczegóły trzeba zadbać?
Założenie własnej działalności gospodarczej to naprawdę duży krok w przyszłość. Od teraz to przedsiębiorca decyduje o swoich zarobkach, możliwościach rozwoju…
Sposób na zwiększenie sprzedaży przez internet – Monitoring cen
Monitoring cen i ofert konkurencji? Po co się na tym skupiać? Otóż, już w czasie, w którym zastanawiasz się czy…
Czym są strategie dotyczące cen i dlaczego pełnią tak ważną rolę w e-commerce?
Zastanawiałeś się kiedyś w jaki sposób przedsiębiorcy przypisują ceny do konkretnych produktów? A może interesuje Cię to, jak ceny oddziałują…
Najważniejsze informacje o kasach fiskalnych, które każdy przedsiębiorca powinien znać
W niniejszym artykule krótko opisujemy podstawowe informacje na temat kas fiskalnych. Przedstawiamy podział kas fiskalnych ze względu na konstrukcję i…
Rynek wtórny a pierwotny – podstawowe różnice
Zakup mieszkania to jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu każdego człowieka. Chodzi przecież o zainwestowanie ogromnych pieniędzy oraz troskę o…
Jak działa Paysafecard Online?
Coraz więcej, coraz bardziej pozytywnie i w coraz większej liczbie miejsc na świecie słyszy się o nowoczesnym i wyjątkowo bezpiecznym…
Inwestowanie z dźwignią – na czym polega i jakie jest ryzyko?
Wszyscy, którzy nawet w minimalnym stopniu interesowali się inwestowaniem, spotkali się z pojęciem dźwigni. Czym jest i jakie ryzyko niesie…
Kryptowaluty – czym są i jak działają?
Z roku na rok dowiadujemy się o nowych możliwościach inwestowania pieniędzy. W okresie rosnącej inflacji wiele osób szuka sposobu inwestowania,…