Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Kradzież danych osobowych w internecie – Kilka słów o cyberbezpieczeństwie

Kradzież danych osobowych w internecie – Kilka słów o cyberbezpieczeństwie

W sieci internetowej nie jest trudno stać się ofiarą oszusta i utracić swoje dane osobowe. Może to grozić m.in. wyłudzeniem kredytu czy też stratą całych oszczędności. Warto się przed tym dobrze zabezpieczyć, ponieważ niebezpieczeństwo czyha na internautów na każdym kroku. Źródłem problemu może być podejrzany link, wirus czy też po prostu zwykła kradzież danych. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, dzięki którym można uporać się z plagą oszustów.

Oszustwo na BLIK – jak się przed tym chronić?

Jednym z bardziej popularnych procederów w ostatnich czasach jest oszustwo na BLIK. Niektórzy wychodzą z założenia, że pieniądze są potrzebne ich bliskim znajomym, ale w rzeczywistości zostają przelane na konto oszusta. Ten rodzaj wyłudzenia wiąże się zazwyczaj ze stosunkowo niskimi kwotami. Opiera się to na wyłudzeniu specjalnego kodu płatności (który jest potrzebny np. podczas opłacania internetowych zakupów). Oszuści działają w tym zakresie na coraz szerszą skalę, głównie na:

  • portalach społecznościowych,
  • popularnych komunikatorach.

Wszystko bazuje na skradzeniu tożsamości bliskiej osoby, tak aby ofiara myślała, iż działa w dobrej sprawie. Jeśli zainteresowani chcą uchronić się przed wspomnianą metodą wyłudzania pieniędzy powinni zastosować się do kilku istotnych zasad:

  • dokładne zweryfikowanie rozmówcy (warto zadzwonić do członka rodziny, znajomego lub na bankową infolinię),
  • nie podawać kodu BLIK drogą elektroniczną (zawsze istnieje ryzyko, że konto znajomego zostało skradzione).

O zaistniałym procederze warto również poinformować odpowiednie organy ścigania oraz swoich najbliższych, np. za pomocą mediów społecznościowych.

Kredyt na skradziony dowód – jak temu zapobiec?

Drugim problemem może się okazać kredyt na skradziony dowód osobisty. Jak wiadomo w dzisiejszych czasach uzyskanie pożyczki online jest banalnie proste i wiąże się z podaniem kilku podstawowych danych osobowych. Skradziony dowód może być źródłem wielu poważnych kłopotów. Rozwiązaniem okażą się tzw. alerty BIK. Ta usługa została wprowadzona przez Biuro Informacji Kredytowej i ma zabezpieczyć interesy ofiar złodziei danych osobowych.

Alerty BIK są w stanie udaremnić próbę wyłudzenia kredytu, a ponadto:

  • informują zainteresowanego o podjętej próbie zaciągnięcia kredytu lub pożyczki,
  • informują o próbie wykorzystania konkretnych danych osobowych przy zakupach na raty.

Uruchomienie wskazanych wyżej alertów nie jest trudne. Wystarczy założyć profil na stronie BIK, potwierdzić swoje dane osobowe, zweryfikować tożsamość przy pomocy symbolicznego przelewu, opłacić wybrany pakiet i zacząć z niego korzystać przez 24 godziny na dobę/7 dni w tygodniu. Otrzymanie alertu BIK należy niezwłocznie zgłosić do pracownika BIK, który przekaże takie zgłoszenie konkretnej instytucji.

Kradzież danych osobowych – na co uważać?

Jak widać kradzież danych osobowych może dotknąć praktycznie każdego internautę. W związku z tym warto korzystać jedynie z bezpiecznych stron www i sklepów internetowych, dokonywać płatności online jedynie za pośrednictwem certyfikowanych pośredników, nie podawać swoich danych osobowych na komunikatorach i portalach społecznościowych, a do tego używać różnych haseł dostępu (skomplikowanych). Nie należy również otwierać maili niewiadomego pochodzenia (może być w nich zawarty podejrzany link lub wirus).

 

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *