Popularne

Artykuł

IT

Czym jest no-code i low-code development?

Czym jest no-code i low-code development?

Wyróżniająca się cechą platform no-code / low-code jest to, iż pozwalają one osobom nietechnicznym budować aplikacje bez konieczności znajomości języków programowania. Software developerom natomiast oferują ułatwienie oraz usprawnienie procesu pracy. Jeżeli zastanawiasz się, jak stworzyć własną aplikację mobilną oraz jaka platforma do tworzenia aplikacji może odpowiedzieć na tę potrzebę, przeczytaj nasz artykuł!

Jak funkcjonują platformy low-code oraz no-code?

Tworzenie oprogramowania tradycyjnymi metodami polega na pisaniu kodu aplikacji wiersz za wierszem. Naturalnie wymaga to od developerów zarówno znajomości języka, jak i środowiska programistycznego, ale również procesu developmentu aplikacji oraz zasad jego testowania.

Platformy no-code oraz low-code – jak sama nazwa sugeruje – nie wymagają od użytkownika pogłębionej wiedzy na temat programowania. Platforma do programowania oparta na technologii low-codeno-code umożliwia w środowisku intuicyjnego graficznego interfejsu, przeciąganie oraz upuszczanie modułów (gotowych komponentów z daną funkcjonalnością zawierających rzeczywisty kod) w celu tworzenia pełnoprawnych aplikacji dla małych firm lub przedsiębiorstw.

Budowanie aplikacji na podstawie platform no-code oparte jest na wizualnym sposobie łączenia odpowiednich komponentów realizujących jej pożądane funkcje, bez konieczności pisania choćby jednej linijki kodu, co sprawia, iż możliwość zaprojektowania aplikacji na własne potrzeby staje się bardziej przystępna. Do aplikacji, które możemy tworzyć w ten sposób, należą:

  • aplikacje mobilne,
  • aplikacje webowe,
  • aplikacje back-office.

Platforma low-code a no-code – jaka jest podstawowa różnica między nimi?

Platforma low-code jest dedykowana przede wszystkim programistom. Proces tworzenia aplikacji w dużej mierze oparty jest na wykorzystywaniu bloków konstrukcyjnych typu drag and drop, jednak wymaga on również pewnej ilości kodu pisanego przez developera. To połączenie sprawia, iż doświadczony programista przy wykorzystaniu platformy niskokodowej jest w stanie znacznie szybciej tworzyć dane oprogramowanie.

Z kolei platforma no-code posiada kreator aplikacji, który umożliwia tworzenie aplikacji w całości bez kodu metodą  „przeciągnij i upuść” tak, aby nietechniczni użytkownicy pozbawieni umiejętności programowania mogli tworzyć oraz testować aplikacje.

no-code – jakie korzyści płyną ze stosowania platform do tworzenia aplikacji?

W porównaniu z klasycznymi metodami programowania korzyści płynące z rozwiązań no-code są następujące:

  • zdecydowanie krótszy czas tworzenia aplikacji w stosunku do rozwiązań klasycznych,
  • problem rekrutacji dobrego zespołu programistów przestaje mieć znaczenie,
  • tańsza realizacja pomysłu,
  • większy i szybszy zwrot z inwestycji,
  • możliwość natychmiastowego wprowadzania zmian w pracującym systemie na podstawie sugestii oraz opinii użytkowników,

Jak stworzyć własną aplikację mobilną w no-code?

Wybór odpowiedniej platformy nie jest błahym zadaniem, a przy tym trudno jednoznacznie odpowiedzieć, które z dostępnych narzędzi no-code będzie najlepsze.

W momencie, w którym potrzebujemy nieskomplikowanej aplikacji na własny użytek (jak aplikacja do zarządzania listą zadań), nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprojektować ją samodzielnie przy wykorzystaniu jednej z platform no-code. Przy projektach o wyższej formie złożoności, które wymagają komunikacji z bazą danych oraz charakteryzują się większą ilością funkcjonalności, optymalnym rozwiązaniem będzie powierzenie całego procesu agencji, która specjalizuje się w low-code oraz no-code development.

Podobnie przedsiębiorcy, którzy potrzebują wdrożyć projekt stosunkowo szybko, a co za tym idzie, zespół pracowniczy nie jest w stanie w krótkim czasie nauczyć się pełnej obsługi narzędzi oferowanych przez popularne platformy, mogą oddelegować przygotowanie oraz zaimplementowanie projektu agencjom specjalizującym się w rozwiązaniach no-code. Agencje pomogą zautomatyzować procesy w firmie lub stworzą prototyp MVP (Minimum Viable Product), pozwalający w krótkim czasie oraz przy niskim nakładzie finansowym przetestować pomysł klienta, wykorzystując w tym celu na przykład platformę Bubble.io.

Platforma Bubble oparta na no-code sprawia, iż proces budowy aplikacji przebiega szybko i sprawnie. Jest jedną z najlepszych platform, na których można tworzyć interaktywne produkty cyfrowe.

Świetlana przyszłość systemów no-code / low-code?

Branża IT zmaga się z brakiem rąk do pracy, przez co szybki rozwój firm – chcących wdrażać nowe rozwiązania cyfrowe – stanął ostatnimi czasy pod znakiem zapytania. Rozwiązaniem tego problemu stają się po części platformy low-codeno-code.

Firma Gartner prognozuje, że w 2024 roku 65% aplikacji będzie tworzona w no-code, natomiast  Microsoft, iż z 500 mln aplikacji, które powstaną w przeciągu najbliższych 5 lat, aż 450 mln będzie projektowana w no-code / low-code.

Rosnąca popularność technologii niskokodowych/ bez kodu oraz rozwój dedykowanych narzędzi wskazuje, że prawdopodobnie staną się one wartościowym elementem w procesie wytwarzania produktów cyfrowych.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *