Każda firma przed rozpoczęciem działalności zleca stworzenie swojego unikalnego logo. Znak firmowy będzie towarzyszył jej przez cały okres istnienia na rynku we właściwie niezmiennej formie. Jego zadaniem jest odróżnienie marki od innych, przyciąganie uwagi odbiorców oraz wzbudzanie określonych, pozytywnych skojarzeń. Logo w pewnym sensie nie może jednak funkcjonować całkowicie samodzielnie – aby możliwe było jego prawidłowe użytkowanie w ciągu kolejnych lat, konieczne jest bowiem także posiadanie księgi znaku.
Spis treści
Czym jest księga znaku i dlaczego jej posiadanie jest koniecznością?
Księga znaku to nic innego, jak specjalny dokument, który powinien zostać przekazany firmie wraz z ostatecznym projektem jej logo. Jest to w praktyce coś na kształt instrukcji obsługi znaku firmowego, która zawiera wszystkie istotne informacje na temat prawidłowego, zgodnego z zamierzeniami korzystania z firmowego logo. Księga znaku przydaje się zarówno samemu właścicielowi znaku firmowego, jak innym podmiotom, których zadaniem będzie opracowanie reprodukcji ze znajdującym się na nich logo firmowym.
Księga znaku jest zazwyczaj dość obszernym i obfitującym w użyteczne informacje dokumentem, w którym znajduje się wiele praktycznych informacji. Wyjaśnia symbolikę logo, jego powiązania z działalnością firmy oraz powody wykorzystania poszczególnych jego elementów. Przedstawia także genezę logo, czyli okoliczności jego powstania oraz idee, które przyświecały projektowaniu. Takie informacje docenią firmy piszące o marce oraz prezentujący jej działalność szerokiej publiczności. Oprócz części typowo opisowej, księga znaku przedstawia także wytyczne dotyczące pracy ze znakiem firmowym odnoszące się do jego reprodukcji. Takie wskazówki są przydatne zwłaszcza podczas zlecania produkcji materiałów reklamowych różnego rodzaju, projektowania oprawy graficznej strony internetowej oraz wielu innych czynności, które zakładają wykorzystanie logo.
Księga znaku w wersji podstawowej czy rozszerzonej?
Wersja podstawowa księgi znaku jest wystarczająca dla większości firm, które chcą zadbać o spójność swojej identyfikacji wizualnej oraz zyskać praktyczne narzędzie ułatwiające współpracę z grafikami, webmasterami, drukarniami oraz innymi specjalistami, w których kręgu zainteresowań znajduje się praca z ich logo. Wariant podstawowy księgi znaku, oprócz zasad prawidłowej reprodukcji znaku firmowego, zawiera także informacje na temat tzw. niedopuszczalnych modyfikacji, których znajomość pozwala uniknąć często kosztownych błędów oraz skazy na firmowym wizerunku.
Bardziej wymagające przedsiębiorstwa, które chcą mieć w posiadaniu kompleksowe narzędzie do pracy z firmowym logo, mogą natomiast zamówić księgę znaku w wersji rozszerzonej. Wariant ten zawiera wszystkie informacje dostępne w wersji podstawowej, a ponadto znaleźć w nim można także już gotowe materiały reklamowe, które firma może od razu wykorzystać w procesie budowania swojego profesjonalnego wizerunku i systemu identyfikacji wizualnej. Bez względu na to, którą wersję księgi znaku ostatecznie wybierzemy, istotne jest zadbanie o jej posiadanie, gdyż jest to swoista gwarancja prawidłowego użytkowania logo.
Podobne artykuły
Today's pick
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…