Popularne

Artykuł

Biznes

Wylicz prawidłowo swoją pensję netto!

Wylicz prawidłowo swoją pensję netto!

Prowadzenie biznesu to nie tylko świadczenie usług, w których specjalizuje się dana działalność gospodarcza. Aby przedsiębiorstwo funkcjonowało, konieczne jest zapewnienie rzetelnej obsługi pracowników, w tym naliczania ich wynagrodzeń w oparciu o przepisy prawa, rodzaj umowy i obowiązujące zasady podatkowe. Jak uniknąć błędów podczas wykonywania tego typu czynności? Rozwiązaniem jest stworzenie w tym celu odrębnego działu lub też nawiązanie współpracy z firmą outsourcingową, dla której takie czynności, jak obliczanie płacy, to codzienność.

Co trzeba uwzględnić, obliczając pensję netto?

W ogłoszeniach o pracę czy umowach wynagrodzenie zazwyczaj podaje się jako kwotę brutto. Nie jest to jednak suma, którą otrzymujemy „na rękę”. Na to, ile rzeczywiście wyniesie zapłata, składa się wiele czynników, takich jak typ umowy (umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło), wysokość odprowadzanych składek zdrowotnych oraz podatków. Dopiero po ich odjęciu uzyskuje się kwotę netto, która jest wypłacana pracownikowi za wykonaną pracę. Wszelkie niedopatrzenia i błędy powstałe podczas obliczania płacy mogą skutkować przykrymi konsekwencjami prawnymi i finansowymi. Jak ich uniknąć? Rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, wyspecjalizowanej w tej dziedzinie.

Czy opłaca się nawiązywać współpracę na zasadzie outsourcingu?

Aby móc naliczać wynagrodzenia za wykonaną pracę, dostępne są dwa rozwiązania. Jedno z nich zakłada zatrudnienie w przedsiębiorstwie osób odpowiedzialnych za te zadania i stworzenie nowego działu. To jednak wiąże się z wysokimi kosztami utrzymania pracownika. Inną opcją jest skorzystanie z oferty firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w takich usługach, jak obliczanie płacy. Co więcej, ma się wówczas pewność, że osoby odpowiedzialne za obsługę kadrowo-płacową to eksperci z doświadczeniem, którzy pozostają na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami prawa i zasadami podatkowymi, co minimalizuje ryzyko popełnienia błędów. Bez wątpienia warto więc postawić na wsparcie z ich strony. Rozwiązaniem jest stworzenie w tym celu odrębnego działu lub też nawiązanie współpracy z firmą outsourcingową, dla której takie czynności, jak obliczanie płacy, to codzienność.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *