W dobie digitalizacji finansów odpowiedź na pytanie o to, gdzie założyć portfel kryptowalut nabiera zupełnie nowego znaczenia. Portfele krypto pozwolą Ci nie tylko na przechowywanie, ale także na zawieranie transakcji i zarządzanie zgromadzonymi środkami. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa ta usługa, jakie jej rodzaje są dostępne oraz jak zapewnić sobie najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa!
Spis treści
Czym jest portfel kryptowalut?
W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że jest to cyfrowe narzędzie umożliwiające przechowywanie, wysyłanie i odbieranie kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. To jednak pewien „skrót myślowy”, ponieważ – jak dowiesz się z dalszej części tekstu – świetnie mają się też analogowe portfele krypto.
Bez względu na to, czy jest to klasyczny software, czy raczej hardware lub portfel analogowy, służy on do przechowywania kluczy publicznych i prywatnych, które są niezbędne do przeprowadzania transakcji na rynku.
Wybór odpowiedniego portfela w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak bardzo ufamy technologii. Ważne są zabezpieczenia, metody odzyskiwania dostępu, wiarygodność dostawcy, ale i kompatybilność z wybranymi giełdami kryptowalut, a nawet cyfrowymi środkami płatniczymi.
Jakie rodzaje portfeli kryptowalut są dostępne na rynku
Wiesz już, że istnieje kilka różnych usług tego typu, z których każda charakteryzuje się różnymi funkcjami i poziomami bezpieczeństwa. Najczęściej przyjmuje się, że świetną opcją dla osób, które chcą zminimalizować ryzyko, będą portfele sprzętowe, jak Ledger czy Trezor.
Przechowują one klucze prywatne offline, z dala od internetu, co minimalizuje ryzyko wykradzenia danych przez osoby nieuprawnione. Z drugiej strony, jeśli zgubimy takie akcesorium, które zazwyczaj przypomina pendrive’a lub niewielki, zewnętrzny dysk SSD, możemy utracić cały swój cyfrowy kapitał.
Alternatywą są portfele w formie aplikacji: mobilne i desktopowe. Są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, lepiej sprawdzą się u osób, które stale obracają swoimi cyfrowymi aktywami, ale są też bardziej narażone na cyberataki.
To także te narzędzia, które są dostępne dla każdego tradera – zazwyczaj za darmo, z poziomu sklepu z aplikacjami lub konkretnej strony online. Sporo ciekawych informacji o tym, jak założyć portfel kryptowalut znajdziesz na Bitcoinpl.org.
Specyficzną formą portfela kryptowalut jest też… zwykła kartka. Możemy na niej zapisać klucze prywatne, a sam dokument schować np. do zamykanej na zamek szuflady czy sejfu. Jeśli ktoś szukałby najbardziej analogowego portfela kryptowalut offline, to koniecznie trzeba wskazać właśnie na tę opcję.
Bezpieczeństwo portfela kryptowalut – o czym trzeba pamiętać?
Wybierając wirtualny portfel kryptowalut, bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Portfele sprzętowe zazwyczaj oferują najwyższy poziom ochrony, ponieważ klucze prywatne są przechowywane offline i są odporne na ataki hakerskie.
Ważne jest, aby używać silnych haseł, regularnie aktualizować oprogramowanie i unikać dzielenia się kluczami prywatnymi. Dodatkowym zabezpieczeniem jest korzystanie z autoryzacji dwuetapowej. Dobrą praktyką jest również regularne tworzenie kopii zapasowych portfela, co zapewni ochronę środków w przypadku awarii sprzętu czy oprogramowania.
Nie brakuje też opinii osób, które kładą bardzo duży nacisk na dywersyfikację środków płatniczych. Kluczowy kapitał powinien być przechowywany na portfelu zewnętrznym, a środki przeznaczone na inwestowanie mogą znajdować się np. na portfelu połączonym z wybraną giełdą krypto, działającą online.
Wpis partnera.
Podobne artykuły
Today's pick
Allegro czy własny sklep internetowy? Co wybrać?
Wybór platformy do sprzedaży online to jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stają przedsiębiorcy e-commerce. Z jednej strony mamy Allegro…
Jak sztuczna inteligencja zmienia biznes – przykład działań Comarch w polskich firmach
Sztuczna inteligencja (AI) odgrywa coraz większą rolę w transformacji cyfrowej firm na całym świecie. Polscy przedsiębiorcy również zaczynają dostrzegać jej…
Program lojalnościowy InPost w aplikacji mobilnej – zbieraj InCoiny i odbieraj nagrody!
Program lojalnościowy InPost to innowacyjne podejście do nagradzania klientów. Zbieraj punkty InCoin w prosty sposób i ciesz się bogatym katalogiem…
Jak zoptymalizować platformę zakupową B2C dla lepszej wydajności sprzedaży – wskazówki i dobre praktyki
Właściwie zoptymalizowana platforma e-commerce B2C poprawia doświadczenia użytkowników i bezpośrednio wpływa na wyniki sprzedaży. Wydaje się to oczywiste, jednak w…
5 powodów, dla których Twoja firma powinna zautomatyzować proces tworzenia ofert
Automatyzacja procesu tworzenia ofert to kluczowy element nowoczesnego biznesu, który bezpośrednio wpływa na efektywność i konkurencyjność firmy. Dzięki temu działy…
Pożyczki dla firm – jak wybrać najlepsze finansowanie dla Twojego biznesu?
Przedsiębiorcy często stają przed koniecznością pozyskania dodatkowego źródła finansowania, aby zrealizować plany rozwoju firmy, pokryć bieżące koszty lub zainwestować w…
Zastosowanie sztucznej inteligencji w biznesie: przegląd branż, które korzystają z AI
Jeszcze kilka lat temu sztuczna inteligencja (AI) kojarzyła się głównie z filmami science fiction i eksperymentalnymi projektami naukowymi. Dziś jest…
Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne?
Decyzja o zaciągnięciu dodatkowych środków finansowych często wiąże się z koniecznością wyboru kredytu albo pożyczki. Oba te produkty finansowe mają…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…