W dobie digitalizacji finansów odpowiedź na pytanie o to, gdzie założyć portfel kryptowalut nabiera zupełnie nowego znaczenia. Portfele krypto pozwolą Ci nie tylko na przechowywanie, ale także na zawieranie transakcji i zarządzanie zgromadzonymi środkami. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa ta usługa, jakie jej rodzaje są dostępne oraz jak zapewnić sobie najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa!
Spis treści
Czym jest portfel kryptowalut?
W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że jest to cyfrowe narzędzie umożliwiające przechowywanie, wysyłanie i odbieranie kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. To jednak pewien „skrót myślowy”, ponieważ – jak dowiesz się z dalszej części tekstu – świetnie mają się też analogowe portfele krypto.
Bez względu na to, czy jest to klasyczny software, czy raczej hardware lub portfel analogowy, służy on do przechowywania kluczy publicznych i prywatnych, które są niezbędne do przeprowadzania transakcji na rynku.
Wybór odpowiedniego portfela w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak bardzo ufamy technologii. Ważne są zabezpieczenia, metody odzyskiwania dostępu, wiarygodność dostawcy, ale i kompatybilność z wybranymi giełdami kryptowalut, a nawet cyfrowymi środkami płatniczymi.
Jakie rodzaje portfeli kryptowalut są dostępne na rynku
Wiesz już, że istnieje kilka różnych usług tego typu, z których każda charakteryzuje się różnymi funkcjami i poziomami bezpieczeństwa. Najczęściej przyjmuje się, że świetną opcją dla osób, które chcą zminimalizować ryzyko, będą portfele sprzętowe, jak Ledger czy Trezor.
Przechowują one klucze prywatne offline, z dala od internetu, co minimalizuje ryzyko wykradzenia danych przez osoby nieuprawnione. Z drugiej strony, jeśli zgubimy takie akcesorium, które zazwyczaj przypomina pendrive’a lub niewielki, zewnętrzny dysk SSD, możemy utracić cały swój cyfrowy kapitał.
Alternatywą są portfele w formie aplikacji: mobilne i desktopowe. Są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, lepiej sprawdzą się u osób, które stale obracają swoimi cyfrowymi aktywami, ale są też bardziej narażone na cyberataki.
To także te narzędzia, które są dostępne dla każdego tradera – zazwyczaj za darmo, z poziomu sklepu z aplikacjami lub konkretnej strony online. Sporo ciekawych informacji o tym, jak założyć portfel kryptowalut znajdziesz na Bitcoinpl.org.
Specyficzną formą portfela kryptowalut jest też… zwykła kartka. Możemy na niej zapisać klucze prywatne, a sam dokument schować np. do zamykanej na zamek szuflady czy sejfu. Jeśli ktoś szukałby najbardziej analogowego portfela kryptowalut offline, to koniecznie trzeba wskazać właśnie na tę opcję.
Bezpieczeństwo portfela kryptowalut – o czym trzeba pamiętać?
Wybierając wirtualny portfel kryptowalut, bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Portfele sprzętowe zazwyczaj oferują najwyższy poziom ochrony, ponieważ klucze prywatne są przechowywane offline i są odporne na ataki hakerskie.
Ważne jest, aby używać silnych haseł, regularnie aktualizować oprogramowanie i unikać dzielenia się kluczami prywatnymi. Dodatkowym zabezpieczeniem jest korzystanie z autoryzacji dwuetapowej. Dobrą praktyką jest również regularne tworzenie kopii zapasowych portfela, co zapewni ochronę środków w przypadku awarii sprzętu czy oprogramowania.
Nie brakuje też opinii osób, które kładą bardzo duży nacisk na dywersyfikację środków płatniczych. Kluczowy kapitał powinien być przechowywany na portfelu zewnętrznym, a środki przeznaczone na inwestowanie mogą znajdować się np. na portfelu połączonym z wybraną giełdą krypto, działającą online.
Wpis partnera.
Podobne artykuły
Today's pick
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Wykorzystanie dronów w biznesie – od fotografii po logistykę
Rozwój technologii dronów w ostatnich latach otworzył nowe możliwości dla przedsiębiorców i firm. Drony, znane też jako bezzałogowe statki powietrzne…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…