Popularne

Artykuł

Technologia

Jak założyć portfel kryptowalut? Na jaki rodzaj usługi się zdecydować? Odpowiadamy!

Jak założyć portfel kryptowalut? Na jaki rodzaj usługi się zdecydować? Odpowiadamy!

W dobie digitalizacji finansów odpowiedź na pytanie o to, gdzie założyć portfel kryptowalut nabiera zupełnie nowego znaczenia. Portfele krypto pozwolą Ci nie tylko na przechowywanie, ale także na zawieranie transakcji i zarządzanie zgromadzonymi środkami. W tym artykule wyjaśniamy, jak działa ta usługa, jakie jej rodzaje są dostępne oraz jak zapewnić sobie najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa!

Czym jest portfel kryptowalut?

W pewnym uproszczeniu można stwierdzić, że jest to cyfrowe narzędzie umożliwiające przechowywanie, wysyłanie i odbieranie kryptowalut, takich jak Bitcoin czy Ethereum. To jednak pewien „skrót myślowy”, ponieważ – jak dowiesz się z dalszej części tekstu – świetnie mają się też analogowe portfele krypto.

Bez względu na to, czy jest to klasyczny software, czy raczej hardware lub portfel analogowy, służy on do przechowywania kluczy publicznych i prywatnych, które są niezbędne do przeprowadzania transakcji na rynku.

Wybór odpowiedniego portfela w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak bardzo ufamy technologii. Ważne są zabezpieczenia, metody odzyskiwania dostępu, wiarygodność dostawcy, ale i kompatybilność z wybranymi giełdami kryptowalut, a nawet cyfrowymi środkami płatniczymi.

Jakie rodzaje portfeli kryptowalut są dostępne na rynku

Wiesz już, że istnieje kilka różnych usług tego typu, z których każda charakteryzuje się różnymi funkcjami i poziomami bezpieczeństwa. Najczęściej przyjmuje się, że świetną opcją dla osób, które chcą zminimalizować ryzyko, będą portfele sprzętowe, jak Ledger czy Trezor.

Przechowują one klucze prywatne offline, z dala od internetu, co minimalizuje ryzyko wykradzenia danych przez osoby nieuprawnione. Z drugiej strony, jeśli zgubimy takie akcesorium, które zazwyczaj przypomina pendrive’a lub niewielki, zewnętrzny dysk SSD, możemy utracić cały swój cyfrowy kapitał.

Alternatywą są portfele w formie aplikacji: mobilne i desktopowe. Są łatwiejsze w codziennym użytkowaniu, lepiej sprawdzą się u osób, które stale obracają swoimi cyfrowymi aktywami, ale są też bardziej narażone na cyberataki.

To także te narzędzia, które są dostępne dla każdego tradera – zazwyczaj za darmo, z poziomu sklepu z aplikacjami lub konkretnej strony online. Sporo ciekawych informacji o tym, jak założyć portfel kryptowalut znajdziesz na Bitcoinpl.org.

Specyficzną formą portfela kryptowalut jest też… zwykła kartka. Możemy na niej zapisać klucze prywatne, a sam dokument schować np. do zamykanej na zamek szuflady czy sejfu. Jeśli ktoś szukałby najbardziej analogowego portfela kryptowalut offline, to koniecznie trzeba wskazać właśnie na tę opcję.

Bezpieczeństwo portfela kryptowalut – o czym trzeba pamiętać?

Wybierając wirtualny portfel kryptowalut, bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Portfele sprzętowe zazwyczaj oferują najwyższy poziom ochrony, ponieważ klucze prywatne są przechowywane offline i są odporne na ataki hakerskie.

Ważne jest, aby używać silnych haseł, regularnie aktualizować oprogramowanie i unikać dzielenia się kluczami prywatnymi. Dodatkowym zabezpieczeniem jest korzystanie z autoryzacji dwuetapowej. Dobrą praktyką jest również regularne tworzenie kopii zapasowych portfela, co zapewni ochronę środków w przypadku awarii sprzętu czy oprogramowania.

Nie brakuje też opinii osób, które kładą bardzo duży nacisk na dywersyfikację środków płatniczych. Kluczowy kapitał powinien być przechowywany na portfelu zewnętrznym, a środki przeznaczone na inwestowanie mogą znajdować się np. na portfelu połączonym z wybraną giełdą krypto, działającą online.

Wpis partnera.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *