Popularne

Artykuł

Internet

Czego potrzebujesz do uruchomienia strony internetowej?

Czego potrzebujesz do uruchomienia strony internetowej?

Mawia się, że jeśli kogoś nie ma w internecie, to nie istnieje. Jeśli nawet dużo w tym przesady, to i tak faktem jest, że wiele osób ma własne strony internetowe. Ich cel jest różny: od hobbystycznego po biznesowy. Czego potrzeba do uruchomienia własnego serwisu www?

Uruchomienie własnej strony jest dziś łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać wielu osobom. Nie trzeba znać się na programowaniu ani nawet na tworzeniu grafiki. Wystarczy wykorzystać gotowe narzędzia.

Kluczowy jest pomysł

Wszystko zaczyna się oczywiście od pomysłu. W internecie można znaleźć miliony stron internetowych i to na każdy temat. A może tak naprawdę nam się wydaje, że każdy temat ma już dedykowane witryny. Tak czy inaczej, najlepiej uruchomić serwis o tym, co nas pasjonuje i interesuje. Nawet witryny, które mają zarabiać, a więc będą komercyjne, wymagają dobrego pomysłu. Gdy już znajdzie się pomysł, najlepiej zrobić research i sprawdzić konkurencję. Być może uda się wymyślić coś, co będzie nas od niej odróżniało.

Domena internetowa i hosting www

Gdy już wiemy, o czym ma być nasza strona internetowa, trzeba zająć się jej zapleczem technicznym. Najlepiej zacząć od wyboru domeny internetowej. Nazwa powinna być krótka, łatwa i najlepiej bez myślników. Kolejny krok to hosting www, dzięki któremu nasza strona będzie dostępna dla wszystkich użytkowników internetu. Często można załatwić kwestie związane z domeną i hostingiem u tego samego dostawcy usług internetowych.

Inne kwestie związane ze stroną www

Oczywiście na samej domenie internetowej i hostingu www nie kończy się zaplecze techniczne witryny internetowej. Potrzebne jest jeszcze oprogramowanie strony internetowej. Najczęściej wybierany jest CMS WordPress, ale do tego przydadzą się przynajmniej podstawowe umiejętności konfiguracji takiego oprogramowania. Można również skorzystać z kreatorów stron www, które w łatwy sposób pozwalają przygotować witrynę. W przypadku komercyjnych serwisów przyda się dodatkowo certyfikat SSL, szyfrujący połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem, na którym działa strona www.

Marketing – proces, który nigdy się nie kończy

Samo uruchomienie strony internetowej to dopiero pierwszy etap pracy. Oprócz nieustannego rozwijania witryny pod względem treści trzeba również prowadzić mniejsze lub większe działania marketingowe. Wszystko po to, żeby ułatwić odbiorcom znalezienie naszego serwisu. Skala tych działań zależy od tego, czy uruchamiamy witrynę hobbystyczną, czy komercyjną.

Własna strona internetowa może być rozwinięciem pasji i zainteresowań, ale i może być sposobem na prowadzenie biznesu. Wszystko zależy od pomysłu. Bez względu jednak na cel obecności w internecie, uruchomienie własnej witryny nie jest trudne.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *