Popularne

Artykuł

Sprzęt

Czy warto inwestować w nową kartę graficzną?

Czy warto inwestować w nową kartę graficzną?

Skonfigurowanie wydajnego komputera wymaga sporej wiedzy i wyczucia. Zmieniające się wymagania producentów gier i programów sprawiają, że podzespoły trzeba na bieżąco wymieniać. Czy opłaca się wydawać pieniądze na kartę graficzną, a jeśli tak, to kiedy to zrobić? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Czym jest karta graficzna?

Zanim przejdziemy do tego, czy warto wymienić kartę graficzną, warto wyjaśnić czym ona właściwie jest i jaką funkcje pełni w komputerze. To urządzenie, które odpowiada za przetworzenie obrazu i wyświetlenie ich na ekranie. Dzięki niej cokolwiek wyświetla się na monitorze, bez niej komputer byłby w stanie transmitować tylko ciąg liczb.

Karty graficzne można podzielić na dwa rodzaje, zintegrowane i dedykowane Ten pierwszy typ, ze względu na swoje kompaktowe wymiary jest montowany w laptopach i mniejszych komputerach. Z mniejszymi gabarytami związana jest także słabsza funkcjonalność. Tego typu urządzenia współdzielą pamięć RAM z innymi podzespołami, przez co obciążają szybkość działania całego urządzenia. To dobry wybór, jeśli szukasz sprzętu do standardowych czynności, takich jak praca biurowa, przeglądanie stron internetowych oraz granie w mało skomplikowane gry.

Drugi rodzaj, czyli dedykowane karty graficzne są bardziej zaawansowane technologicznie. Mają własny procesor oraz swoją pamięć VRAM, dlatego nie obciążają działania pozostałych podzespołów. Dlatego tego typu urządzenia będą dobrym wyborem, jeśli potrzebujesz sprzętu do obsługi zaawansowanego oprogramowania graficznego oraz najnowszych gier.

Czy warto zmienić kartę graficzną?

Na to pytanie odpowiedź zazwyczaj jest twierdząca. Aczkolwiek to też zależy od tego, jaki masz komputer. Jeśli korzystasz z laptopa, który ma zintegrowaną kartę graficzną, to nie możesz jej wymienić. Jest ona umieszczona na płycie głównej i nie ma możliwości, żeby ją wyciągnąć bez uszkodzenia komputera. Jeśli jednak masz laptopa albo komputer z dedykowanym kartą, to wtedy możesz z powodzeniem ją wymienić. Nie jest to trudne, szczególnie w przypadku standardowych jednostek centralnych.

Jak już wspomnieliśmy na początku, wymagania producentów programów są stale podnoszone. To oznacza, że urządzenie, które kupiłeś, np. 3 lata temu może nie spełniać maksymalnych wymagań. To znaczy, że jeśli chcesz grać płynnie, albo korzystać z oprogramowania, które nie będzie się zacinać, to musisz wymienić kartę graficzną. Najwięksi producenci, czyli Nvidia oraz AMD co jakiś czas wydają nowe procesory graficzne, które są dostosowane do największych wymagań.

Dlatego kartę graficzną powinno się wymieniać za każdym razem, kiedy stary model nie jest dopasowany do specyfikacji gry lub programu. Niestety, teraz jest to bardzo kosztowne. Na świecie brakuje półprzewodników, z których produkuje się podzespoły, przez co podaż jest bardzo mała. To generuje bardzo wysokie ceny, dlatego warto przeczekać kryzys i kiedy urządzeń będzie więcej, to wtedy kupić kartę graficzną. Jeśli jednak musisz teraz kupić urządzenie, to przyda Ci się szybka pożyczka.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *