Skonfigurowanie wydajnego komputera wymaga sporej wiedzy i wyczucia. Zmieniające się wymagania producentów gier i programów sprawiają, że podzespoły trzeba na bieżąco wymieniać. Czy opłaca się wydawać pieniądze na kartę graficzną, a jeśli tak, to kiedy to zrobić? Tego dowiesz się z naszego tekstu.
Czym jest karta graficzna?
Zanim przejdziemy do tego, czy warto wymienić kartę graficzną, warto wyjaśnić czym ona właściwie jest i jaką funkcje pełni w komputerze. To urządzenie, które odpowiada za przetworzenie obrazu i wyświetlenie ich na ekranie. Dzięki niej cokolwiek wyświetla się na monitorze, bez niej komputer byłby w stanie transmitować tylko ciąg liczb.
Karty graficzne można podzielić na dwa rodzaje, zintegrowane i dedykowane Ten pierwszy typ, ze względu na swoje kompaktowe wymiary jest montowany w laptopach i mniejszych komputerach. Z mniejszymi gabarytami związana jest także słabsza funkcjonalność. Tego typu urządzenia współdzielą pamięć RAM z innymi podzespołami, przez co obciążają szybkość działania całego urządzenia. To dobry wybór, jeśli szukasz sprzętu do standardowych czynności, takich jak praca biurowa, przeglądanie stron internetowych oraz granie w mało skomplikowane gry.
Drugi rodzaj, czyli dedykowane karty graficzne są bardziej zaawansowane technologicznie. Mają własny procesor oraz swoją pamięć VRAM, dlatego nie obciążają działania pozostałych podzespołów. Dlatego tego typu urządzenia będą dobrym wyborem, jeśli potrzebujesz sprzętu do obsługi zaawansowanego oprogramowania graficznego oraz najnowszych gier.
Czy warto zmienić kartę graficzną?
Na to pytanie odpowiedź zazwyczaj jest twierdząca. Aczkolwiek to też zależy od tego, jaki masz komputer. Jeśli korzystasz z laptopa, który ma zintegrowaną kartę graficzną, to nie możesz jej wymienić. Jest ona umieszczona na płycie głównej i nie ma możliwości, żeby ją wyciągnąć bez uszkodzenia komputera. Jeśli jednak masz laptopa albo komputer z dedykowanym kartą, to wtedy możesz z powodzeniem ją wymienić. Nie jest to trudne, szczególnie w przypadku standardowych jednostek centralnych.
Jak już wspomnieliśmy na początku, wymagania producentów programów są stale podnoszone. To oznacza, że urządzenie, które kupiłeś, np. 3 lata temu może nie spełniać maksymalnych wymagań. To znaczy, że jeśli chcesz grać płynnie, albo korzystać z oprogramowania, które nie będzie się zacinać, to musisz wymienić kartę graficzną. Najwięksi producenci, czyli Nvidia oraz AMD co jakiś czas wydają nowe procesory graficzne, które są dostosowane do największych wymagań.
Dlatego kartę graficzną powinno się wymieniać za każdym razem, kiedy stary model nie jest dopasowany do specyfikacji gry lub programu. Niestety, teraz jest to bardzo kosztowne. Na świecie brakuje półprzewodników, z których produkuje się podzespoły, przez co podaż jest bardzo mała. To generuje bardzo wysokie ceny, dlatego warto przeczekać kryzys i kiedy urządzeń będzie więcej, to wtedy kupić kartę graficzną. Jeśli jednak musisz teraz kupić urządzenie, to przyda Ci się szybka pożyczka.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…