W obecnych czasach macierze RAID stały się bardzo powszechne i są używane nie tylko w zaawansowanych środowiskach IT, ale też stały się bardzo popularne wśród zwykłych, domowych, nieprofesjonalnych użytkowników. Obecnie popularność swoją zawdzięczają integracji z serwerami NAS, przystępnej cenie i prostej administracji.
Spis treści
Ale skąd się wzięła idea powstania macierzy RAID?
Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu. Inżynierowie IT doszli do wniosku, że zamiast rozbudowanych pojedynczych maszyn do obsługi danych, lepiej kłaść większy nacisk na systemy sieciowe. Większość użytkowników biznesowych zaczęło coraz mocniej przedkładać niezakłócony i bezpieczny dostęp do danych, od szybkości ich transferu. Dostęp do danych musiał być zagwarantowany 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Tylko w ten sposób relacje biznesowe mogły dawać realne zyski firmom. W niektórych branżach liczyła się duża dostępność i szybkość dostępu do danych. (np. portale rezerwacyjne). Poza tym rosło non stop zapotrzebowanie na przestrzenie dyskowe dla serwisów transakcyjnych, sprzedaży B2B , B2C, obsługi plików multimedialnych oraz przetrzymywanie zbędnych danych. Wszystko to zmusiło producentów coraz mocniejszych i wydajnych komputerów do zwiększenia pojemności i wydajności pamięci dyskowej. Niestety pojedyncze dyski miały dość spore ograniczenia, zarówno w kwestii pojemności jak i bezpieczeństwa.
Ciągle pamięć dyskowa mocno odstawała pojemnością i wydajnością od szybkości i wydajności pozostałych podzespołów komputera. Opracowano zatem metodę RAID, która miała znacząco wpłynąć na wydajność dysków i dogonić w ten sposób oddalające się parametry superkomputerów.
Celem twórców RAIDu było zastąpienie dużych powolnych lokalnych dysków zestawami mniejszych dysków. Chodziło o podzielenie danych na bloki „strip” i równomierne rozdzielenie na wszystkie dostępne dyski tak, aby zwiększyć efektywną szybkość transmisji. W teorii takie rozdzielenie danych na wszystkie dyski miało zagwarantować jednoczesny do nich dostęp oraz zwielokrotnienie pojemności zestawu. W praktyce jednak, pojawiły się nowe problemy. Wydajność zestawu niestety spadła ze względu na konieczność zapisywania informacji o parzystości (informacji o blokach) . Zorganizowano zatem tak dane, aby zwiększyć wydajność zestawu. Trzeba było się również liczyć , że zwielokrotnienie ilości dysków, zwielokrotni szanse na awarię zestawu. Dodano, więc kody korekcji błędów.
Wszystko wyglądało dobrze, dopóki uszkodzeniu ulegały pojedyncze sektory, wówczas z danych parzystości, można było je odtworzyć. Problem robił się poważny, kiedy uszkodzeniu uległ cały dysk. Wówczas odtworzenie jego zawartości było czaso i pracochłonne.
Ustalono zatem, że system RAID może mieć zdefiniowanych kilka poziomów od 0 do 5.
Cechy tych poziomów (od 1 do 5) zostały jasno zdefiniowane:
- RAID jako zestaw dysków, ma być identyfikowany jako pojedynczy napęd logiczny.
- W zapis, odczyt i przechowywanie danych maja być zaangażowane wszystkie dyski zestawu
- redundancja zapisywana wewnątrz zestawu, ma zapewnić odtworzenie danych w wypadku awarii, któregoś z dysków.
Więcej informacji na ten temat znajda Państwo tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/uslugi/raid
W ten właśnie sposób powstał system RAID czyli Nadmiarowa Macierz Niezależnych Dysków. Z czasem rozwijano koncepcję macierzy. Powstawały nowe poziomy takie jak RAID 6, oraz macierze łączone RAID 10, RAID 50. Następnie Pojawiły się przystępne cenowo, serwery NAS przeznaczone dla zwykłych użytkowników. Te proste w zarządzaniu i o zwiększonych możliwościach multimedialnych serwery, dały możliwość stworzenia RAIDu łatwo i intuicyjnie.
Z czasem pojawiły się coraz to nowsze zabezpieczenia przed awariami dysków, poprawiono wydajność oraz możliwości tworzenia prostych i szybkich backupów.
W związku z modyfikacją poziomów i złożonością współczesnych macierzy pojawiły się problemy z odzyskiwaniem z nich danych. Producenci reklamują je jako niezawodne serwery pamięci masowej i doskonały backup. Wydawać by się mogło, że są niezniszczalne. Jednak praktyka szybko weryfikuje te założenia o czym można poczytać na stronach firm zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych jak np: https://www.rrl.com.pl/blog lub https://od24h.pl/blog .
Współczesne macierze RAID często oparte są również o dyski SSD, które rozwiązują sporo problemów starszych konstrukcji HDD, ale wprowadzają nowe zagrożenia. Nikt z użytkowników nie spodziewał się chyba, że awaryjność dysków SSD będzie tak duża, a procesy odzyskiwania z nich danych dużo bardziej skomplikowane niż dla dysków HDD. Można o tym poczytać na stronie https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/uslugi/ssd
Podobne artykuły
Today's pick
Jak skutecznie zarządzać relacjami z klientem dzięki systemowi CRM GoNet?
Każda firma potrzebuje klientów, ponieważ to właśnie oni decydują o rentowności przedsiębiorstwa. Świadomość regularnego zysku pozwala planować kolejne działania biznesowe….
Leasingowanie samochodu – korzyści i możliwości
Marzysz o nowym samochodzie marki SEAT lub CUPRA, ale nie jesteś pewien, jak go sfinansować? Leasingowanie samochodu to elastyczne rozwiązanie,…
Innowacyjne podejście do finansowania samochodów Volkswagen
Czy marzysz o posiadaniu nowego samochodu marki Volkswagen? Dzięki innowacyjnemu podejściu finansowemu jakim jest EasyDrive, spełnienie Twoich motoryzacyjnych marzeń staje…
Kluczowe cechy Magento B2B dla przedsiębiorstw
Magento B2B jest platformą e-commerce stworzoną specjalnie dla firm, które zajmują się handlem typu Business-to-Business (B2B). Dzięki zaawansowanym funkcjom, Magento…
Kto powinien zainwestować w urządzenia do nacinania kartonu?
Nacinanie kartonu to powszechna czynność w wielu przedsiębiorstwach, które zajmują się pakowaniem, wysyłką i magazynowaniem produktów. Tradycyjne metody ręcznego nacinania…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…