W obecnych czasach macierze RAID stały się bardzo powszechne i są używane nie tylko w zaawansowanych środowiskach IT, ale też stały się bardzo popularne wśród zwykłych, domowych, nieprofesjonalnych użytkowników. Obecnie popularność swoją zawdzięczają integracji z serwerami NAS, przystępnej cenie i prostej administracji.
Spis treści
Ale skąd się wzięła idea powstania macierzy RAID?
Wszystko zaczęło się kilkanaście lat temu. Inżynierowie IT doszli do wniosku, że zamiast rozbudowanych pojedynczych maszyn do obsługi danych, lepiej kłaść większy nacisk na systemy sieciowe. Większość użytkowników biznesowych zaczęło coraz mocniej przedkładać niezakłócony i bezpieczny dostęp do danych, od szybkości ich transferu. Dostęp do danych musiał być zagwarantowany 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Tylko w ten sposób relacje biznesowe mogły dawać realne zyski firmom. W niektórych branżach liczyła się duża dostępność i szybkość dostępu do danych. (np. portale rezerwacyjne). Poza tym rosło non stop zapotrzebowanie na przestrzenie dyskowe dla serwisów transakcyjnych, sprzedaży B2B , B2C, obsługi plików multimedialnych oraz przetrzymywanie zbędnych danych. Wszystko to zmusiło producentów coraz mocniejszych i wydajnych komputerów do zwiększenia pojemności i wydajności pamięci dyskowej. Niestety pojedyncze dyski miały dość spore ograniczenia, zarówno w kwestii pojemności jak i bezpieczeństwa.
Ciągle pamięć dyskowa mocno odstawała pojemnością i wydajnością od szybkości i wydajności pozostałych podzespołów komputera. Opracowano zatem metodę RAID, która miała znacząco wpłynąć na wydajność dysków i dogonić w ten sposób oddalające się parametry superkomputerów.
Celem twórców RAIDu było zastąpienie dużych powolnych lokalnych dysków zestawami mniejszych dysków. Chodziło o podzielenie danych na bloki „strip” i równomierne rozdzielenie na wszystkie dostępne dyski tak, aby zwiększyć efektywną szybkość transmisji. W teorii takie rozdzielenie danych na wszystkie dyski miało zagwarantować jednoczesny do nich dostęp oraz zwielokrotnienie pojemności zestawu. W praktyce jednak, pojawiły się nowe problemy. Wydajność zestawu niestety spadła ze względu na konieczność zapisywania informacji o parzystości (informacji o blokach) . Zorganizowano zatem tak dane, aby zwiększyć wydajność zestawu. Trzeba było się również liczyć , że zwielokrotnienie ilości dysków, zwielokrotni szanse na awarię zestawu. Dodano, więc kody korekcji błędów.
Wszystko wyglądało dobrze, dopóki uszkodzeniu ulegały pojedyncze sektory, wówczas z danych parzystości, można było je odtworzyć. Problem robił się poważny, kiedy uszkodzeniu uległ cały dysk. Wówczas odtworzenie jego zawartości było czaso i pracochłonne.
Ustalono zatem, że system RAID może mieć zdefiniowanych kilka poziomów od 0 do 5.
Cechy tych poziomów (od 1 do 5) zostały jasno zdefiniowane:
- RAID jako zestaw dysków, ma być identyfikowany jako pojedynczy napęd logiczny.
- W zapis, odczyt i przechowywanie danych maja być zaangażowane wszystkie dyski zestawu
- redundancja zapisywana wewnątrz zestawu, ma zapewnić odtworzenie danych w wypadku awarii, któregoś z dysków.
Więcej informacji na ten temat znajda Państwo tu: https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/uslugi/raid
W ten właśnie sposób powstał system RAID czyli Nadmiarowa Macierz Niezależnych Dysków. Z czasem rozwijano koncepcję macierzy. Powstawały nowe poziomy takie jak RAID 6, oraz macierze łączone RAID 10, RAID 50. Następnie Pojawiły się przystępne cenowo, serwery NAS przeznaczone dla zwykłych użytkowników. Te proste w zarządzaniu i o zwiększonych możliwościach multimedialnych serwery, dały możliwość stworzenia RAIDu łatwo i intuicyjnie.
Z czasem pojawiły się coraz to nowsze zabezpieczenia przed awariami dysków, poprawiono wydajność oraz możliwości tworzenia prostych i szybkich backupów.
W związku z modyfikacją poziomów i złożonością współczesnych macierzy pojawiły się problemy z odzyskiwaniem z nich danych. Producenci reklamują je jako niezawodne serwery pamięci masowej i doskonały backup. Wydawać by się mogło, że są niezniszczalne. Jednak praktyka szybko weryfikuje te założenia o czym można poczytać na stronach firm zajmujących się profesjonalnym odzyskiwaniem danych jak np: https://www.rrl.com.pl/blog lub https://od24h.pl/blog .
Współczesne macierze RAID często oparte są również o dyski SSD, które rozwiązują sporo problemów starszych konstrukcji HDD, ale wprowadzają nowe zagrożenia. Nikt z użytkowników nie spodziewał się chyba, że awaryjność dysków SSD będzie tak duża, a procesy odzyskiwania z nich danych dużo bardziej skomplikowane niż dla dysków HDD. Można o tym poczytać na stronie https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/uslugi/ssd
Podobne artykuły
Today's pick
Najlepsze technologie do tworzenia aplikacji mobilnych
Aplikacje mobilne stanowią kluczowy element strategii biznesowych. Ich rozwój umożliwia firmom nie tylko dotarcie do klientów na całym świecie, ale…
Plecak Natec Kudu – towarzysz w miejskich i biznesowych wyzwaniach
Natec Kudu to plecak, który łączy elegancję z funkcjonalnością, stając się idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych zawodowo. Jego klasyczny, biznesowy…
Wysyłki za granice – poradnik krok po kroku
Wysyłki za granice wymaga sprawdzenia kilku ważnych kwestii. Spis treściWysyłki za granicę – dostępne kierunkiPrzesyłki międzynarodowe – kurierzyKurier za granicę…
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym
Automatyzacja odpowiedzi na pytania klientów w sklepie internetowym jest kluczowym elementem skutecznego zarządzania obsługą każdego klienta. Istnieje wiele rozwiązań, które…
Jak automatyzacja procesów biznesowych zapewnia lepszą pozycję na rynku?
Automatyzacja procesów biznesowych to jeden z kamieni milowych w zakresie usprawniania działalności każdego przedsiębiorstwa, które przynajmniej w małym stopniu bazują…
Jak skutecznie odzyskać VAT z zagranicy? Sprawdź, czy to się opłaca!
Odzyskiwanie VAT z zagranicy może wydawać się skomplikowane, ale z odpowiednią wiedzą można znacznie ułatwić ten proces. Wiele firm i…
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość technologii i biznesu
Sztuczna inteligencja w analizie danych – przyszłość to temat, który zyskuje na znaczeniu w dzisiejszym świecie technologii i biznesu. Wprowadzenie…
Blockchain poza kryptowalutami – gdzie jest stosowany?
Choć technologia blockchain jest najbardziej znana ze swojego związku z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, jej potencjał wykracza znacznie poza ten…
Technologia i zakłady bukmacherskie – być albo nie być dla polskich bukmacherów?
Dane przedstawiane przez Ministerstwo Finansów ukazują znaczny wzrost popularności rynku zakładów bukmacherskich w Polsce. Konkurencja stale rośnie, a bukmacherzy prześcigają…
Na czym polega wynajem długoterminowy auta?
Wynajem długoterminowy samochodu stał się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie komfort, bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kosztami…