Popularne

Artykuł

Technologia

Czym jest RPA i jak wpływa na miejsce pracy?

Czym jest RPA i jak wpływa na miejsce pracy?

Robotyzacja, choć dla wielu wciąż będąca przedmiotem filmów sciene-fiction na dobre już zadomowiła się w wielu gałęziach gospodarki. Co więcej, organizacja chcąca rozwijać się wcale nie musi inwestować ogromnych środków finansowych, by wdrożyć u siebie takie rozwiązanie. Odpowiedzią na ciągłe potrzeby organizacji jest technologia Robotic Process Automation.

Czym dokładnie jest Robotic Process Automation?

System klasy RPA to technologia, która umożliwia zastosowanie rozwiązań automatyzacji w czynnościach, które w przeszłości były wykonywane jedynie przez pracowników. Decydując się na RPA, zatrudniamy u siebie wirtualnych pracowników, którzy swoją pracę wykonują bezbłędnie, szybko i bardzo niskim kosztem.

W zależności od potrzeb organizacji RPA może zostać wdrożone w celu wykonania jednej bądź wielu czynności, uwalniając tym samym pracowników, mogących od tego momentu zająć się innymi, angażującymi obowiązkami. Z każdym rokiem popularność systemów klasy RPA wzrasta, co nikogo nie dziwi, biorąc pod uwagę realne korzyści wynikające z takiego wdrożenia.

Jakie procesy mogą zostać objęte automatyzacją?

Decyzja o wdrożeniu w swojej firmie rozwiązania klasy RPA to już połowa sukcesu. By jednak firma mogła w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tej technologii, niezbędne jest przeanalizowanie procesów biznesowych i wyselekcjonowanie tych czynności, które mogą zostać zautomatyzowane. Jakie procesy lub jego elementy mogą zostać zrobotyzowane?

Przede wszystkim te, które realizowane są w obrębie cyfrowych zasobów firmy. Procesy powtarzalne, niewymagające zaawansowanego osądu idealnie nadają się do zautomatyzowania. Logowanie się do poszczególnych systemów, pobieranie danych, tworzenie raportów oraz wysyłanie ich za pomocą poczty elektronicznej to jeden z przykładów, w jaki RPA może zwiększyć efektywność w naszej firmie.

Jakie są korzyści związane z wdrożeniem technologii RPA w przedsiębiorstwie?

Jakie są główne zalety wykorzystania RPA w swojej organizacji? Przede wszystkim zmniejszenie kosztów i przyśpieszenie realizacji procesu biznesowego. Robot może pracować przez 24 godziny na dobę, wykonując prace w niezmiennie wysokiej jakości, bez ryzyka popełnienia błędu lub zmniejszenia wydajności. RPA to jedynie koszt inwestycji początkowej. Taki cyfrowy pracownik nie musi odpoczywać, nigdy nie pójdzie na urlop zdrowotny i nie zażąda podwyżki.

Paradoksalnie, wdrożenie RPA może zwiększyć zaangażowanie pracowników. Wcześniej wykonywane obowiązki mogły działać demotywująco. Jeśli organizacja zadecyduje o automatyzacji konkretnych procesów, kadra pracownicza może zostać oddelegowana do innej, angażującej pracy, co z pewnością zwiększy ich poczucie wartości w firmie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania klasy RPA?

Zakup i wdrożenie odpowiedniego rozwiązania klasy RPA wymaga wnikliwej analizy, która zagwarantuje nam maksymalizacje korzyści dla przedsiębiorstwa. Na co dokładnie zwrócić uwagę, szukając idealnego rozwiązania klasy RPA? Przede wszystkim na jego niezawodność, łatwość wdrożenia, a także stopę zwrotu z tej inwestycji. 

Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze technologii RPA, jest zgodność z innymi systemami, które są dotychczas wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Nie zapominajmy również o zakresie licencji systemu RPA-mindbox.pl, na jaki firma się zdecyduje. Jeśli bierzemy pod uwagę rozszerzenie zakresu automatyzacji w naszej organizacji, możemy zadbać o szerszą licencję.

Wdrożenie RPA – najczęstsze obawy

Sam proces wdrożenia rozwiązania klasy RPA powinien być również dobrze zaplanowany, jeśli zależy nam na sprawnym i bezproblemowym procesie włączenia procesów robotyzacyjnych w swojej firmie. Jeśli nie posiadamy odpowiednio kompetentnego zespołu IT, zawierzmy proces wdrożenia profesjonalistom i konsultantom, którzy mają ogromne doświadczenie we wdrażaniu RPA i będą na bieżąco reagować na wszelkie przeciwności i wdrażać rozwiązanie, które będzie działało na korzyść firmy już od pierwszego dnia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *