Robotyzacja, choć dla wielu wciąż będąca przedmiotem filmów sciene-fiction na dobre już zadomowiła się w wielu gałęziach gospodarki. Co więcej, organizacja chcąca rozwijać się wcale nie musi inwestować ogromnych środków finansowych, by wdrożyć u siebie takie rozwiązanie. Odpowiedzią na ciągłe potrzeby organizacji jest technologia Robotic Process Automation.
Spis treści
Czym dokładnie jest Robotic Process Automation?
System klasy RPA to technologia, która umożliwia zastosowanie rozwiązań automatyzacji w czynnościach, które w przeszłości były wykonywane jedynie przez pracowników. Decydując się na RPA, zatrudniamy u siebie wirtualnych pracowników, którzy swoją pracę wykonują bezbłędnie, szybko i bardzo niskim kosztem.
W zależności od potrzeb organizacji RPA może zostać wdrożone w celu wykonania jednej bądź wielu czynności, uwalniając tym samym pracowników, mogących od tego momentu zająć się innymi, angażującymi obowiązkami. Z każdym rokiem popularność systemów klasy RPA wzrasta, co nikogo nie dziwi, biorąc pod uwagę realne korzyści wynikające z takiego wdrożenia.
Jakie procesy mogą zostać objęte automatyzacją?
Decyzja o wdrożeniu w swojej firmie rozwiązania klasy RPA to już połowa sukcesu. By jednak firma mogła w maksymalnym stopniu wykorzystać potencjał tej technologii, niezbędne jest przeanalizowanie procesów biznesowych i wyselekcjonowanie tych czynności, które mogą zostać zautomatyzowane. Jakie procesy lub jego elementy mogą zostać zrobotyzowane?
Przede wszystkim te, które realizowane są w obrębie cyfrowych zasobów firmy. Procesy powtarzalne, niewymagające zaawansowanego osądu idealnie nadają się do zautomatyzowania. Logowanie się do poszczególnych systemów, pobieranie danych, tworzenie raportów oraz wysyłanie ich za pomocą poczty elektronicznej to jeden z przykładów, w jaki RPA może zwiększyć efektywność w naszej firmie.
Jakie są korzyści związane z wdrożeniem technologii RPA w przedsiębiorstwie?
Jakie są główne zalety wykorzystania RPA w swojej organizacji? Przede wszystkim zmniejszenie kosztów i przyśpieszenie realizacji procesu biznesowego. Robot może pracować przez 24 godziny na dobę, wykonując prace w niezmiennie wysokiej jakości, bez ryzyka popełnienia błędu lub zmniejszenia wydajności. RPA to jedynie koszt inwestycji początkowej. Taki cyfrowy pracownik nie musi odpoczywać, nigdy nie pójdzie na urlop zdrowotny i nie zażąda podwyżki.
Paradoksalnie, wdrożenie RPA może zwiększyć zaangażowanie pracowników. Wcześniej wykonywane obowiązki mogły działać demotywująco. Jeśli organizacja zadecyduje o automatyzacji konkretnych procesów, kadra pracownicza może zostać oddelegowana do innej, angażującej pracy, co z pewnością zwiększy ich poczucie wartości w firmie.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego rozwiązania klasy RPA?
Zakup i wdrożenie odpowiedniego rozwiązania klasy RPA wymaga wnikliwej analizy, która zagwarantuje nam maksymalizacje korzyści dla przedsiębiorstwa. Na co dokładnie zwrócić uwagę, szukając idealnego rozwiązania klasy RPA? Przede wszystkim na jego niezawodność, łatwość wdrożenia, a także stopę zwrotu z tej inwestycji.
Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze technologii RPA, jest zgodność z innymi systemami, które są dotychczas wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Nie zapominajmy również o zakresie licencji systemu RPA-mindbox.pl, na jaki firma się zdecyduje. Jeśli bierzemy pod uwagę rozszerzenie zakresu automatyzacji w naszej organizacji, możemy zadbać o szerszą licencję.
Wdrożenie RPA – najczęstsze obawy
Sam proces wdrożenia rozwiązania klasy RPA powinien być również dobrze zaplanowany, jeśli zależy nam na sprawnym i bezproblemowym procesie włączenia procesów robotyzacyjnych w swojej firmie. Jeśli nie posiadamy odpowiednio kompetentnego zespołu IT, zawierzmy proces wdrożenia profesjonalistom i konsultantom, którzy mają ogromne doświadczenie we wdrażaniu RPA i będą na bieżąco reagować na wszelkie przeciwności i wdrażać rozwiązanie, które będzie działało na korzyść firmy już od pierwszego dnia.
Podobne artykuły
Today's pick
DevOps Engineer: Kluczowa rola w przyspieszaniu dostarczania rozwiązań IT
W świecie IT DevOps Engineer jest uważany za prawdziwego renesansowego człowieka. Ten specjalista musi posiadać solidne zaplecze technologiczne, znać języki…
Jak zarządzać projektami IT? Wybrane metodyki
Zarządzanie projektami IT obejmuje szereg działań mających na celu skuteczne planowanie, organizowanie i kontrolowanie projektów w branży informatycznej. Istnieje wiele…
Bill Gates – czym zajmuje się teraz legenda branży IT?
Bill Gates, jeden z najsłynniejszych ludzi naszych czasów. Geniusz komputerowy, milioner, osobowość, filantrop. Dla wielu osób rewolucja informatyczna ma dwóch…
Co to jest software house?
Jeśli poszukujemy specjalisty, który stworzy dla nas zaawansowany system, bądź aplikację mobilną, to powinniśmy zgłosić się do software house’u. W…
Dlaczego wybieranie przez największe firmy systemów CMMS jest dowodem na ich skuteczność i użyteczność?
Każda firma zorientowana na rozwój i utrzymanie swojej przewagi konkurencyjnej na rynku musi prędzej czy później skorzystać z nowoczesnego wsparcia…
Gdzie najtańszy abonament bez telefonu?
Korzystanie z usług telefonicznych w ramach abonamentu jest nie tylko wygodne, ale również opłacalne. Na co zatem zwrócić uwagę przy…
Mobilne kasy fiskalne – kiedy warto zainwestować w taki sprzęt?
Każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów bądź usług osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i osiąga z realizacji takiego biznesu obroty…
Kiedy dojdzie mój przelew? Sesje przychodzące w polskich bankach
Wykonanie przelewu nie oznacza jego natychmiastowego dotarcia do odbiorcy. Sprawdź, jak długo trzeba oczekiwać na realizację przelewu. Spis treściSesje rozrachunkowe…
Czym jest wash trading na giełdach kryptowalutowych i jak go rozpoznać?
Kryptowaluty dostępne są dla użytkowników stosunkowo krótki czas, a zasady ich obrotu często nie są wystarczająco uregulowane. Właśnie przez to…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…