Smart building to dla wielu rozwiązanie przyszłości. Dzisiaj, w dobie pandemii Covid-19, wydaje się, że jeszcze bardziej dostrzegamy korzyści, które wynikają ze sprawnego zarządzania budynkiem przedsiębiorstwa.
Spis treści
Smart Building — na czym polega inteligentny budynek firmy?
System smart building to rozwiązanie wykorzystywane dzisiaj nie tylko w budownictwie przemysłowym, biurowym, ale i inwestycjach prywatnych, domach i mieszkaniach. Przede wszystkim jednak korzystają z tego rozwiązania na razie mniejsze i większe firmy. Rozwiązanie, o którym mowa pozwala bowiem na zarządzanie całym budynkiem — jego instalacjami elektrycznymi, ogrzewaniem, wentylacją, wejściami i wyjściami. Dzisiaj poszczególne rozwiązania pozwalają na błyskawiczną ocenę liczby osób w budynku, dopasowania dostępności poszczególnych narzędzi dla określonej liczby osób. Można przez smart building zarządzać rezerwacją biurek, sprzętu, a nawet miejsc parkingowych. Wszystko dzięki odpowiedniej liczbie czujników i detektorów, które pozwalają systemowi zbierać niezbędne informacje i w oparciu o nie realizować określone scenariusze. Sterowanie budynkiem, jego życiem wewnątrz pozwala na znacznie efektywniejszą pracę zarówno dla zarządcy, jak i znajdujących się w budynku osób.
Z modułu sterującego kierowane są do konkretnych sieci odpowiednie polecenia, które przekładają się na realizację określonych zadań.
Inteligentny budynek firmowy — przyszłość i teraźniejszość
Smart building daje naprawdę wiele możliwości na przyszłość, pozwala odciążać pracowników administracji i uwalniać ich od wielu czasochłonnych zadań, które odrywają jednocześnie od tych najważniejszych priorytetów. Dzisiaj jeszcze lepiej widzimy możliwości związane ze smart building. W dobie pandemii okazało się bowiem, że inteligentne budynki pozwalają szybko zapanować nad liczbą osób wewnątrz, umożliwiają rezerwację biurek z utrzymaniem odpowiedniego dystansu, pozwalają przemieszczać się do pracy bez korzystania z komunikacji publicznej z jednoczesną gwarancją znalezienia miejsca parkingowego. Firmy wykorzystujące smart building znacznie szybciej mogły więc wdrożyć odpowiednie procedury bezpieczeństwa, standardy pracy, reguły postępowania. Można się tylko domyślać, że inteligentny budynek biurowy na stałe pojawił się w biznesowym polskim krajobrazie. Entuzjastyczne oceny ze strony właścicieli smart building każą zakładać, że rozwiązanie to z każdym kolejnym rokiem będzie coraz bardziej popularne, a kolejne rozwiązania technologiczne będą pozwalały poszerzać zakres działania inteligentnych budynków.
Podobne artykuły
Today's pick
Biuro coworkingowe – jak szukać odpowiedniego?
Wynajem określonej przestrzeni służącej do pracy od kilku lat cieszy się ciągle rosnącą popularnością. Możliwość wykonywania obowiązków służbowych w obecności…
Najważniejsze zalety outsourcingu informatycznego
O usługach informatycznych mówi się w dwóch kontekstach: mając na myśli albo bieżące utrzymanie sprawności oprogramowania, sieci i sprzętu, albo…
Dostawa wody do biura – bezpłatnie na terenie Polski
Woda mineralna jest bardzo korzystna dla zdrowia. Wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Minerały, które znajdują się w wodzie dodają energii…
Jak archiwizacja dokumentów może pomóc Twojej firmie
Wiele firm archiwizację akt traktuje bardzo po macoszemu i wykonuje ją mocno niedbale. Prawda jest jednak taka, że dobra archiwizacja…
Ścieżka zakupowa klienta w kampanii SMS — jak wygląda?
Klienci są dzisiaj bardzo wymagający. Oprócz produktów dopasowanych do ich potrzeb oczekują oni pozytywnych doświadczeń z marką w całym procesie…
Laptop w leasing czy na raty? Podpowiadamy
Laptop to podstawowe narzędzie pracy biurowej. Można kupić go za gotówkę, lecz lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z zewnętrznych źródeł finansowania…
Wystawianie faktur z magazynem
Wystawienie faktury to obowiązek przedsiębiorcy. Jeśli jednak nie do końca znasz się na księgowości lub chcesz ułatwić pracę sobie i…
Jakie problemy rozwiązuje faktoring?
Jeszcze kilkanaście lat temu z faktoringu korzystały wyłącznie duże podmioty gospodarcze. Dziś to rozwiązanie jest dostępne również dla małych firm…
Skuteczne finansowanie startupu technologicznego – warto trzymać rękę na pulsie
Każdy, kto stawia pierwsze kroki w biznesie, wie jak ważną sprawą jest utrzymanie płynności finansowej. Od tego będzie zależeć wizerunek…
Waloryzacja umów wykonawczych. Poznaj przyczyny i możliwe rozwiązania
Ostatnie lata pokazały nam, że rynek surowców i usług to w praktyce żywy organizm. Niepokoje na rynkach światowych wywołały istny…