Popularne

Artykuł

Dom i budownictwo

Smart building – jak działają inteligentne budynki firmy?

Smart building – jak działają inteligentne budynki firmy?

Smart building to dla wielu rozwiązanie przyszłości. Dzisiaj, w dobie pandemii Covid-19, wydaje się, że jeszcze bardziej dostrzegamy korzyści, które wynikają ze sprawnego zarządzania budynkiem przedsiębiorstwa. 

Smart Building — na czym polega inteligentny budynek firmy?

System smart building to rozwiązanie wykorzystywane dzisiaj nie tylko w budownictwie przemysłowym, biurowym, ale i inwestycjach prywatnych, domach i mieszkaniach. Przede wszystkim jednak korzystają z tego rozwiązania na razie mniejsze i większe firmy. Rozwiązanie, o którym mowa pozwala bowiem na zarządzanie całym budynkiem — jego instalacjami elektrycznymi, ogrzewaniem, wentylacją, wejściami i wyjściami. Dzisiaj poszczególne rozwiązania pozwalają na błyskawiczną ocenę liczby osób w budynku, dopasowania dostępności poszczególnych narzędzi dla określonej liczby osób. Można przez smart building zarządzać rezerwacją biurek, sprzętu, a nawet miejsc parkingowych. Wszystko dzięki odpowiedniej liczbie czujników i detektorów, które pozwalają systemowi zbierać niezbędne informacje i w oparciu o nie realizować określone scenariusze. Sterowanie budynkiem, jego życiem wewnątrz pozwala na znacznie efektywniejszą pracę zarówno dla zarządcy, jak i znajdujących się w budynku osób.

Z modułu sterującego kierowane są do konkretnych sieci odpowiednie polecenia, które przekładają się na realizację określonych zadań.

Inteligentny budynek firmowy — przyszłość i teraźniejszość

Smart building daje naprawdę wiele możliwości na przyszłość, pozwala odciążać pracowników administracji i uwalniać ich od wielu czasochłonnych zadań, które odrywają jednocześnie od tych najważniejszych priorytetów. Dzisiaj jeszcze lepiej widzimy możliwości związane ze smart building. W dobie pandemii okazało się bowiem, że inteligentne budynki pozwalają szybko zapanować nad liczbą osób wewnątrz, umożliwiają rezerwację biurek z utrzymaniem odpowiedniego dystansu, pozwalają przemieszczać się do pracy bez korzystania z komunikacji publicznej z jednoczesną gwarancją znalezienia miejsca parkingowego. Firmy wykorzystujące smart building znacznie szybciej mogły więc wdrożyć odpowiednie procedury bezpieczeństwa, standardy pracy, reguły postępowania. Można się tylko domyślać, że inteligentny budynek biurowy na stałe pojawił się w biznesowym polskim krajobrazie. Entuzjastyczne oceny ze strony właścicieli smart building każą zakładać, że rozwiązanie to z każdym kolejnym rokiem będzie coraz bardziej popularne, a kolejne rozwiązania technologiczne będą pozwalały poszerzać zakres działania inteligentnych budynków.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *