Popularne

Artykuł

Bezpieczeństwo

Na co wpływa technologia NetApp Snapshot stosowana w macierzach All Flash FAS?

Na co wpływa technologia NetApp Snapshot stosowana w macierzach All Flash FAS?

Macierze serii AFF to rozwiązanie stworzone z myślą o przedsiębiorstwach, które traktują bezpieczeństwo zbieranych i przekazywanych informacji jako priorytet. Jest to sposób na zapewnienie ciągłego dostępu do danych nawet w przypadku awarii.

Ciągłość dostępu do danych to jedno z najważniejszych wyzwań dla współczesnego biznesu. Ataki na bazy danych i inne działania wpływające na spójność danych są coraz powszechniejsze – ważne jest, by uchronić się przed niepowołanym szyfrowaniem informacji, wykorzystując nowoczesne systemy zabezpieczeń. Do najpopularniejszych metod ataku należy oprogramowanie ransomware, które po przedostaniu się na dysk blokuje dostęp do systemu operacyjnego. Taka sytuacja może wiązać się także z usunięciem lub zaszyfrowaniem zapisanych danych, co uniemożliwi zachowanie dostępu do informacji. Dane mają ogromną wartość, a w ostatnich latach stały się niemal odrębną walutą – z tego względu ich naruszenie może być niezwykle niebezpieczne dla funkcjonowania firmy. Brak dostępu do krytycznych informacji nawet przez krótki czas może spowodować nieodwracalne zmiany i narazić przedsiębiorstwo na ogromne straty.

By tego uniknąć, konieczne będzie zastosowanie technologii umożliwiającej tworzenie kopii danych w sposób ciągły. Proponowane przez firmę K3System rozwiązanie to technologia migawek w macierzy NetApp All Flash FAS. Wśród firm, które zdecydowały się na jego wprowadzenie, można wyróżnić jednego z liderów wśród banków oferujących usługi związane z hipoteką. Stały rozwój firmy i potrzeba realizacji nowych projektów, które wymagają dodatkowego nakładu zasobów IT, to powody, dla których bank zdecydował się na rozszerzenie aktualnie stosowanych rozwiązań informatycznych o zaawansowany system ochrony danych.

Mowa tu o oprogramowaniu NetApp Snapshot w macierzach typu All Flash FAS. Zastosowane w nim technologie zapewniają kluczowe korzyści dla przedsiębiorstw tego typu. Można wśród nich wymienić:

  • Brak możliwości modyfikacji, co przekłada się na wyższą stabilność. Kopia jest statyczna, niezmienna i dostępna tylko do odczytu. W efekcie możliwe jest wykonanie zrzutu danych nawet w trakcie działania aplikacji.
  • Niewielki rozmiar plików, który oznacza również wysoką wydajność. Migawki opisują tylko zmiany pomiędzy poszczególnymi wersjami plików, co pozwala znacznie ograniczyć ilość potrzebnego miejsca.
  • Obsługa wysokiej liczby kopii migawek – skalowalność to jedna z najważniejszych cech systemów IT. Snapshoty mogą być tworzone bardzo często, dzięki czemu można znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo pomyślnego odzyskania żądanej wersji danych.

Dokładny opis korzyści z tego wdrożenia można znaleźć na https://k3system.com.pl/wdrozenia/pekao-bank-hipoteczny-sa/.

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom macierz NetApp AFF może nawet w najbardziej krytycznym momencie przywrócić dane do stanu, w którym znajdowały się przed atakiem lub awarią. Ponadto zastosowano mechanizmy deduplikacji i kompresji, które w połączeniu z zapisem plików w 4-kilobajtowych blokach zapewniają oszczędność miejsca przy zachowaniu spójności. Warto jednak mieć na uwadze, że w większości systemów informatycznych najbardziej zawodną częścią jest czynnik ludzki, wobec czego warto zadbać o odpowiednie przyznawanie dostępu do danych. W przypadku macierzy z serii AFF można w łatwy sposób nadać uprawnienia wyłącznie osobom o odpowiedniej wiedzy technicznej i biznesowej, dzięki czemu dane nie dostaną się w niepowołane ręce. Żadna osoba bez jawnie przyznanego dostępu do macierzy nie może wpłynąć na spójność danych poprzez modyfikację zawartości plików czy ich szyfrowanie lub usuwanie.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *