Popularne

Artykuł

Biznes

Outsourcing kadr i płac – na czym polega i czy jest opłacalny

Outsourcing kadr i płac – na czym polega i czy jest opłacalny

Nie da się ukryć, że z outsourcingiem w zakresie kadr i płac spotykamy się coraz częściej. Jest to niezwykle chętnie stosowane rozwiązanie, które polega w dużej mierze na powierzeniu wszystkich procesów działu kadr i płac firmie zewnętrznej. Outsourcing jest więc sposobem, dzięki któremu wiele firm może znacznie zredukować koszty, a co więcej usprawnić działanie całej organizacji.

Na czym poleca i czym jest outsourcing kadr i płac?

Warto rozpocząć od tego, że samo pojęcie outsourcingu odnosi się do przekazania przez firmę obowiązków działu kadr i płac, przedsiębiorstwu zewnętrznemu, które jest wyspecjalizowane w danych procesach. Dzięki temu firma otrzymuje swoistą gwarancję tego, że powierzone obowiązki zostaną zrealizowane w pełni profesjonalnie, a co więcej outsourcing pozwala na znaczną oszczędność czasu i także pieniędzy. Warto wspomnieć, że sam zakres usług przedsiębiorstw outsourcingowych może być niezwykle szeroki. Wystarczy spojrzeć chociażby na ofertę https://www.randstad.pl/dla-pracodawcy/outsourcing-kadr-i-plac/. Tak więc outsourcing kadr i płac skupia się nie tylko na dopełnieniu wszelkich formalności związanych np. z opieką i prowadzeniem dokumentacji. Coraz częściej obejmuje on również szeroko pojętą kwestię szkoleń pracowniczych, a także wprowadzania programów motywacyjnych i nowych modeli.

Jakie zadania obejmuje outsourcing kadr i płac?

Wspomniane już zostało, że outsourcing kadr i płac może mieć niezwykle szeroki zakres obowiązków. Często bowiem przedsiębiorstwo outsourcingowe zajmuje się wszelkimi aspektami związanymi z zarządzaniem pracownikami. Do najważniejszych zadań outsourcingu kadr i płac należy:

  • prowadzenie i bieżące aktualizowanie dokumentacji kadrowej
  • sporządzanie wzorów niezbędnych dokumentów
  • przygotowywanie świadectw pracy
  • dokładne prowadzenie ewidencji czasu pracy
  • prowadzenie ewidencji zwolnień chorobowych
  • wyznaczanie wymiarów urlopów wypoczynkowych

Niemniej jednak zakres usług może obejmować również ustalanie prawa do ekwiwalentów czy też odszkodowań, a także odpraw dla pracowników. Outsourcing kadr i płac bierze na siebie również odpowiedzialność za kontrolowanie terminów umów, a także za procesy związane z ich zakończeniem. Przedsiębiorstwo zewnętrzne w zakresie kadr i płac będzie również kontrolowało terminy badań lekarskich, a także rejestrowanie i wyrejestrowywanie pracowników z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak sama nazwa wskazuje outsourcing kadr i płac będzie również kontrolował kwestie związane z wypłata wynagrodzeń i innych należności jak np. zasiłki czy świadczenia pracownicze.

 

Czy warto skorzystać z outsourcingu kadr i płac?

Outsourcing kadr i płac dla większości przedsiębiorstw będzie niezwykle opłacalnym i korzystnym rozwiązaniem. Dzięki outsourcingowi kadr i płac możliwe jest w dużym stopniu ograniczenie kosztów związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej. W wielu przypadkach zlecenie tego typu obowiązków firmie zewnętrznej jest po prostu o wiele tańsze niż zatrudnienie wyspecjalizowanej kadry i utworzenie w przedsiębiorstwie odpowiedniego działu. Dodatkowo korzystając z outsourcingu kadr i płac pracodawca nie musi już więcej przeznaczać swojego czasu na zrealizowanie należnych zadań i obowiązków związanych z administracją, a to oznacza, że może skoncentrować się on na rozwoju przedsiębiorstwa. Warto również wspomnieć, że skorzystanie z rozwiązania jakim jest outsourcing kadr i płac jest również swoistą gwarancją najwyższej jakości obsługi kadrowo płacowej. Można więc powiedzieć, że outsourcing kadr i płac jest idealnym rozwiązaniem zarówno dla dużych i prężnie rozwijających się korporacji, ale także dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Wymagane pola są zaznaczone *